131019098
29 Kasım 2023, Çarşamba

100. yıl coşkusu

31 Ağustos 2022, Çarşamba 06:55

     


30 Ağustos Zafer Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da coşkuyla kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılı Aliağa’da kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan programa İzmir Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcı vekili Numan Haktan Avcı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz, Şakran Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Volkan Gürler, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Çağrı Gültekin, şehit aileleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, kurum amirleri, askeri erkan, muhtarlar, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Program Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Anıta ilk olarak Kaymakamlık Çelengi sonra Garnizon Komutanlığı Çelengi son olarak Aliağa Belediye Başkanlığı Çelengi sunuldu. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

“30 Ağustos Zaferi, Türk Ordusu'na armağan edilmiştir”

Hava Piyade Kıdemli Başçavuş Nazmi Akgül konuşmasına başladı. Akgül konuşmasında, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına temel teşkil eden, 30 Ağustos 1922'de kazandığımız büyük zaferin 100. Yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Asil Türk Milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı, 100 yıl önce bugün, kahramanlık ve seref dolu tarihinden aldığı kudretiyle, yeniden dirilerek, topyekün bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Azız yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhası, tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir. 1900'lü yılların başlarında meydana gelen büyük devletler arasındaki çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda birinci dünya savaşı çıkmış, müttefiklerin aldığı ağır yenilgiler sonucu Mondros Mütarekesi imzalanmıştır. Anlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökerek, can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devletleri ve onların maşaları tarafından işgal edilmiş. Ayrıca tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır. İşgal güçleri, girdikleri her yerde adeta tarih kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza ve çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak "ya istiklal, ya ölüm!" parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. 30 Ağustos Zaferi, Türk Ordusu'na "Silahlı Kuvvetler Günü" olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden aldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle, dostlarının ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır. Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürk İlkeleri, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerimize rehber olmaya devam edecektir. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimiz ile ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun.”dedi.

Kaymakamlık makamında tebrikler kabul edildi

Ardından İzmir Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcı vekili Numan Haktan Avcı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu ve Şakran Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Volkan Gürler kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti. Son olarak protokol üyeleri şehitlik ziyaretinde bulundu ve 30 Ağustos Zafer Bayramı programı son buldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler