22 Haziran 2024, Cumartesi

Büyük Zafer’in 101. Yılı

31 Ağustos 2023, Perşembe 06:30

     


30 Ağustos Zafer Bayramı, 101. yılında tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da coşkuyla kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk Ordusu’nun 30 Ağustos 1922'de zaferle neticelendirdiği Büyük Taarruz'un 101. yıl dönümü Aliağa’da kutlandı. Gün boyu süren kutlamalar Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma programıyla başladı. Aliağa Kaymakamlığı tarafından organize edilen programa; Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Şakran Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Volkan Gürler, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özgür Aydoğan, şehit aileleri, gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, askeri erkan, muhtarlar, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu

Kutlama programında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na sırasıyla Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Garnizon Komutanlığı ve Aliağa Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının hep bir ağızdan okunması sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Havacı Kıdemli Başçavuş Nazmi Akgül yaptı. Akgül, konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Ordusu’nun, Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarışını ve zaferle sonuçlanan büyük taarruzun destansı öyküsünü anlattı.

Şehitlik ziyaret edildi

Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Aliağa Ortaokulu öğrencisi Deniz Esen 30 Ağustos konulu şiirini okudu. Aliağa Belediyesi Zeybek Ekibi gösterisi ile bando takımının dinletisi katılımcılardan büyük alkış aldı. Kaymakam Zekeriya Güney, tören sonrası makamında tebrikleri kabul etti. Resmi program Aliağa Kabristanlığı’nda bulunan şehitlik ziyareti ile son buldu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler