131019098
20 Nisan 2024, Cumartesi

100.yıla renkli kutlama

31 Ekim 2023, Salı 06:43

     


Aliağa’da cumhuriyetimizin 100.yıl kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Aliağa Atatürk Stadı’nda gerçekleştirilen programın ardından 100. yıl coşkusu fener alayı ve Nilüfer konseriyle devam etti. Drone gösterisi kutlamalara damgasını vurdu.

Aliağa’da cumhuriyetin 100.yıl kutlamaları cumartesi günü gerçekleştirilen çelenk töreni sonrası Pazar günü Atatürk Stadı’nda organize edilen gösterilerle devam etti. Uzun bir aradan sonra ilk kez statta organize edilen cumhuriyet bayramı kutlamalarına Aliağalılar yoğun ilgi gösterdi. Öğrenciler, genç sporcular, atlı ve motorize ekipler tarafından yapılan gösteriler kutlamalara renk kattı.  Kaymakamlık makamında gerçekleştirilen tebrikat sonrası Aliağa Atatürk Stadı’nda organize edilen kutlama programına Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, kurum müdürleri, askeri erkan, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, şehit aileleri, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun kutlamalara katılanların bayramını kutladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Cumhurbaşkanının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.

Zekeriya Güney, “Devletimiz ve milletimiz baki kalacak”

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney yaptı. Güney, konuşmasında şunları söyledi: “Bugün, tarihi şan ve şerefle dolu olan Aziz Milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurduğu Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünü milletçe büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları başta olmak üzere, kanlarıyla,  canlarıyla bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve şükran duygularımla yâd ediyorum. Cumhuriyet, bağımsızlığa duyulan derin özlemin, geleceğe bağlanan emsalsiz ümidin, milli egemenliğe beslenen sevdanın karar anıdır. Cumhuriyet kutlu bir emanettir,  Devletimiz ve Milletimiz baki kalacaktır. Bir kere yükselen bayrak bir daha düşmeyecektir. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki cumhuriyet mutlaka payidar kalacaktır”                                                                                               

Gösteriler renk kattı

Kaymakam Zekeriya Güney’in konuşmasının ardından ‘Cumhuriyetimizin 100.Yılı’ konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmaları ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen atletizm, basketbol ve masa tenisi turnuvalarında dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Alia Park Atlı Spor Kulübü ile Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü Motorlu Yunus Ekipleri tören geçişi yaptı. Anasınıfı öğrencilerinin gösterisi, Aliağa Belediyesi Spor Okulları gösterisi, Atatürk İlkokulu 2.Sınıf öğrencilerinin yaşasın Cumhuriyet isimli gösterisi, Aliağa Gençlik Merkezi Spor Kulübü Taekwondo sporcularının gösterisi, Cumhuriyet İlkokulu 4.Sınıf öğrencilerinin hazırladığı ‘Sonsuza Dek Cumhuriyet’ isimli gösterisi, Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin cimnastik gösterisi ve Aliağa Tüpraş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce hazırlanan halk oyunları gösterisi izleyenlerde büyük heyecan uyandırdı. Aliağa Atatürk Stadyumu’ndaki program öğrenci gruplarının tören geçişiyle son buldu. 

Aliağalılar fener alayında bir araya geldi

Aliağa Atatürk Stadında gerçekleştirilen resmi programın ardından kutlamalar akşam Aliağa Belediyesi öncülüğünde organize edilen Cumhuriyet Fener Alayı ve korteji ile devam etti. Saat 18.30’da ENKA Spor Salonu önünden başlayan fener alayında Aliağalılar, ellerinde meşaleler, Türk bayrakları ve dev Atatürk posterleri ile belediye bandosunun cumhuriyet marşları eşliğinde yürüdü. Kimi vatandaşlar da evlerinin balkon ve pencerelerine çıkarak ellerindeki Türk Bayraklarıyla 100.yıl coşkusuna ortak oldu. Atatürk Zeybek Anıtı önünde gerçekleştirilen folklor gösterisi ile yapay zeka kullanılarak Mustafa Kemal Atatürk'ün sesinden dinletilen ‘İki Keklik’ türküsü kalabalıktan büyük alkış aldı.

Avcı Ramadan’da tekne ve meşale gösterisi

Metrelerce uzunluktaki korteje Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, belediye meclis üyeleri, siyasi parti yöneticileri, sivil toplum kuruluşları ile Aliağalılar katıldı. Kortejin Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı'na varmasıyla birlikte gerçekleştirilen tekne gösterileri ilgiyle izlenirken ay yıldızlı köprüde yakılan meşaleler geceyi aydınlattı.

Drone gösterisi kutlamalara damgasını vurdu

Ellerindeki bayraklarla Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’nı kırmızı beyaza boyayan Aliağalılar, cumhuriyetin 100. yılını büyük bir coşkuyla kutlarken drone gösterisi de geceye damgasını vurdu. Cumhuriyet Meydanı’ndan havalanan 1923 drone ile gökyüzüne Türk Bayrağı, 100. yıl logosu, 29 Ekim 1923, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türkiye haritası, Aliağa Belediyesi ve Atatürk silüetleri çizildi. İzmir Marşı ve 100.yıl marşı eşliğinde gerçekleştirilen gösteri izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Drone gösterisini hayranlıkla izleyen Aliağalılar unutulmaz anları telefonları görüntüleyerek ölümsüzleştirdi.

Nilüfer, unutulmaz şarkılarını cumhuriyet için söyledi

İlgiyle izlenen drone gösterisi sonrasında sahne alan Türk pop müziğinin efsane isimlerinden Nilüfer, unutulmaz şarkılarını Aliağa’da cumhuriyet için söyledi. Yaklaşık iki saat sahnede kalan ünlü sanatçı hit parçalarını seslendirdi. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, sesi ve sahnesiyle cumhuriyet coşkusunu zirveye çıkartan ünlü sanatçıya gecenin anısına Aliağalı üretici kadınlar tarafından el emeği ile hazırlanan Helvacı Kilimi hediye etti. Aliağalıları eğlendiren konser, İzmir Marşı ile son buldu. 

(HABER MERKEZİ)

  
Son Eklenen Haberler