131019098
23 Haziran 2021, Çarşamba

‘YÖRÜKLER VE DERİCİ YÖRÜKLERİ’ OKUYUCUYLA BULUŞACAK

4 Ağustos 2020, Salı 06:40

     


Aliağa Belediyesi, Aliağa’nın yerel kültür mirasında önemli bir yer tutacak yeni bir eseri daha Aliağa Kent Kitaplığı arşivine kazandırıyor.

Aliağa’nın 8500 yıllık yerel tarihini gelecek kuşaklara aktarmak için önemli ve değerli 12 eseri okuyucuyla buluşturan Aliağa Belediyesi, ‘Yörükler ve Derici Yörükleri’ adlı 13. eseri de çok yakında okuyuculara sunacak. Yerel tarihçi, araştırmacı yazar Cevat Yıldırım tarafından kaleme alınan eser 160 sayfadan oluşuyor. Cevat Yıldırım ‘Yörükler ve Derici Yörükleri’ adlı kitapta, Yörüklerin Asya yaylalarından çıkıp, Anadolu’ya gelişlerini tarihi bir perspektif içinde öykülendiriyor.

Yörüklerin Türk tarihindeki rolleri ve yaşam biçimlerini görsellerle birlikte detaylıca okuyucuya sunan Yıldırım, Aliağa’da bulunan Hacıömerli, Kalabak, Karaköy, Çıtak ve Karakuzu gibi köylerin geçmişte Yörükler için önemli yerleşim bölgelerinden olduğunun altını çiziyor. Kitap da bu bölgelerdeki Yörüklerin tarihi, sosyal ve ekonomik durumları ana çizgileriyle anlatılıyor. Araştırmacı yazar Cevat Yıldırım, tarihi çalışmalarını, bölgede yaşamlarını sürdüren Yörüklerden edindiği güncel bilgileri de bu kitapta bir araya getiriyor.

14.Yüzyılın başlarından itibaren Yunt Dağı, 19. yüzyılın ilk çeyreğinde ise Dumanlı Dağı coğrafyasında yaşayan Yörüklerin, kültürü ve bugüne ulaşan folklorik mirasını anlatan kitap, Derici Yörüklerinin özelinde Yörüklerin yaşamını okuyucuya aktarıyor. Yayın aşaması tamamlanan ve dizgi çalışmalarında da sona yaklaşılan eser yakın bir zamanda Aliağa Kent Kitaplığı’ndaki yerini alacak ve Aliağa Belediyesi tarafından tarihseverlere yine ücretsiz olarak dağıtılacak.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler