131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

ALİAĞA’NIN GÜZELLİKLERİ BU FİLMDE

7 Ağustos 2020, Cuma 06:04

     


Aliağa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini gözler önüne seren tanıtım filmi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Aliağa’nın doğal güzellikleri, tarihi ve arkeolojik kültür mirası ile gastronomik zenginlikleri “Aliağa’yı Benimle Keşfetmeye Var Mısın?” temasıyla 7 dakikalık tanıtım filminde bir araya getirildi. Film “6.500 yıllık uygarlıkların izlerini, denizi, güneşi, doğayı, tarihi ve güzelliğine doyulmaz tatları keşfetmek için Aliağa'yı Keşfetmeye hazır mısın? Bu film ile Aliağa’da hiç görmediğimiz güzellikleri keşfedeceksiniz” cümleleriyle tanıtıldı. Aliağa Belediyesi tarafından “Marka Kent Aliağa” vizyonuyla hazırlatılan film, Aliağa’nın tarihi ve doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. Belediye Başkanı Serkan Acar’ın sosyal medya hesaplarından ilk kez paylaştığı film, vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılanırken birkaç saat içinde binlerce kişi tarafından izlendi. Öte yandan Türkiye’nin sanayi kenti olarak bilinen Aliağa’nın tarihi, doğal, gastronomik ve kültürel zenginlikleri son yıllarda büyük ilgi görüyor. Aliağa; denizi, altın sarısı kumu, güneşi, mavi bayraklı Ağapark Plajı, tarihi Güzelhisar köyü, Aigai Antik Kenti, Uçansu Şelalesi, doğa yürüyüşü, bisiklet ve ATV rotaları, tarihi antik yol, kervan yolu rotalarıyla, yöresel ürünleri ve enfes tatlarıyla son dönemin popüler turizm destinasyonlarından birine dönüşüyor.

Genç çiftin Aliağa’yı keşif yolculuğu

“Aliağa’yı Benimle Keşfetmeye Var Mısın?” sloganıyla hazırlanan filmin senaryosu Fatih Çalışkan ve Bahadır Kuyucu tarafından kaleme alındı. Filmde genç çifti, Oyuncu ve Model Ece Çavuş ile Mustafa Haki Karakaya canlandırdı. Yönetmenliğini Oktay Bingöl’ün üstlendiği film, İzmir dışından gelen genç bir çiftin Aliağa’nın doğal güzelliklerini, tarihi dokusunu ve gastronomik zenginliklerinin keşfini anlatıyor.

16 günde çekildi

Aliağa Belediyesi tarafından prodüksiyonu 2020 yılında OZC Şirketine yaptırılan film 16 günde çekildi. Filmin çekimleri Aliağa içindeki 72 farklı noktada güneşin en uygun olduğu sabah ve akşam saatlerinde gerçekleştirildi. Filmin saha çalışmalarında 12 kişilik bir ekip görev alırken 16 günde toplamda 114 saat çekim yapıldı. Filmin müzikleri Aliağa yöresinin folklorik mirasından izler taşıyan çalışmasıyla Alper Gemici tarafından hazırlandı. Çekimlerinde sinematik ekipmanların kullanıldığı filmin kurgusu ise Bahadır Kuyucu tarafından yapıldı. Aliağa’yı Benimle Keşfetmeye Var Mısın? filmi Aliağa Belediyesi internet sitesi www.aliaga.bel.tr ’den ve YouTube’de https://www.youtube.com/watch?v=5JbPkTqEIfE linkinden izlenebiliyor.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler