30 Mayıs 2024, Perşembe

Atatürk'ü gördüğü anları unutamıyor

9 Kasım 2023, Perşembe 06:26

     


Aliağa’nın Aşağı Şakran Mahallesi’nde yaşayan 99 yaşındaki Hüseyin Ali Ogan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü çocukluğunda iki kez görme fırsatına erişmesini büyük bir gururla anlatıyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü dünya gözüyle görme şansı bulan Aliağalı Hüseyin Ali Ogan, o anları çevresindekilere duygulanarak anlatıyor. Uzun yıllar çiftçilikle uğraşan 99 yaşındaki Hüseyin Ali Ogan, Aliağa’nın Aşağı Şakran Mahallesi'nde kızı ve torunlarıyla hayatını sürdürüyor. Ogan, 1930'lu yıllarda, Atatürk'ün köylerinden geçeceği söylendiğinde çok heyecanlandığını dile getirdi. O tarihlerde henüz çocuk olduğunu ifade eden Ogan, "Atatürk geldiğinde, bizim yanımızdan geçti. Süvariler oradaydı. Bizi selamladı." dedi. "Gördüğünde sevindin mi?" sorusu üzerine duygulanan Ogan, "Çocuklar hep oradaydı..." derken gözyaşlarına hakim olamadı. Atatürk'ü bir kez beyaz bir atın üzerinde, bir kez de bir cipte gördüğünü anlatan Ogan, "Bir çeşme ve zeytin ağacı vardı, oraya geldi. Bizi görünce, 20 metre kala arabadan indi. Eski bir arabaydı, cip gibi." ifadelerini kullandı.

"Çocukluğum o anları dinlemekle geçti"

Hüseyin Ali Ogan'ın 43 yaşındaki torunu Uğur Çakar, çocukluğunun dedesinden Atatürk'ü gördüğü anları dinlemekle geçtiğini söyledi. Atatürk'ü dedesinden dinlemekten keyif aldıklarını ifade eden Çakar, "On yaşından beri dinliyorum dedemden ben bunları. Dedem şu an 100 yaşına dayandı hala kendi işini kendi görebiliyor Allah'a şükür. Atatürk'ü gördüğü zamanı şu an bile o günkü heyecanla anlatıyor. Her anlattığında ağlayarak anlatıyor. Bugün gibi yaşıyor ve anlatıyor. Atatürk'ü görmek de tabii herkese nasip olan bir olay değil. Çocukluğumuz bunları duymakla geçti, dedemin böyle bir anısı olmasından dolayı çok mutluyum." diye konuştu.

(AA) 
Son Eklenen Haberler