1 Haziran 2020, Pazartesi

‘MEMLEKETİM BULGARİSTAN’IN İKİNCİ BASKISI ÇIKTI

11 Aralık 2018, Salı 06:37

     


Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin ilk kurucu üyelerinden, 1969 Bulgaristan göçmeni Halittin Altınarda’nın Bulgaristan’daki Türk azınlığının kültürünü ve doğduğu şehir olan Kırcaali’yi konu ettiği ‘Memleketim Bulgaristan’ isimli kitabının ikinci baskısı çıktı.

Uzun yıllardır Aliağa’da yaşayan yazar, kitabında ailesi ve kendi yaşamından kesitleri, Bulgaristan yıllarındaki gözlemleriyle birlikte okuyucuyla buluşturuyor. Başkent Kırcaali’nin tarihi ve kültürel yapısına ışık tuttuğu kitabında yazar Altınarda, Kırcaali’nin coğrafyası, iklimi, politikası, ekonomisi hakkında detaylı bilgilere yer vermiş. Kitapta şehrin kültürel mirasları da fotoğraf ve belgelerle ortaya konuyor.

Halittin Altınarda Kimdir?

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde 21 Aralık 1931’de doğdu. 1947 yılında Kırcaali Rüştiye Türk Okulu’ndan mezun oldu. 1951-53 yıllarında Sofya Vasil Lenkof Spor Okulu’nu bitirdi. Kırcaali kentinin Spor Komitesi’nden yönetici olarak göreve başladı. İki yıl sonra Ömer Lütfi Okuma Evi’nde yönetici ve kütüphaneci olarak görev yaptı. 1956 yılında Haskova kentinde Kültür Şubesi’ne atandı. Bölgesel Türk Okuma Evlerinin gelişmesi için iki yıl görev yaptı. 1957 yılında Kırcaali şehrinin yeniden yapılanması için Solbostoy şirketinde teknik eleman olarak çalıştı. 1960-62 yıllarında Kırcaali Devlet Tiyatrosu turneler yönetmeni görevinde bulundu. 15 Ekim 1969 yılında anavatana ailesiyle birlikte göç eden Altınarda, 1991 yılında Devlet Tiyatroları’ndan emekli oldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler