131019098
12 Nisan 2024, Cuma

Kadın Yönetmenler ilk filmleriyle beyaz perdede

12 Haziran 2023, Pazartesi 06:47

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2018’de Seferihisar’da başlattığı “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi kapsamında Didem Madak Sinema Atölyesi’nde ilk filmlerini çeken kadın yönetmenler İzmir Sanat’ta yapılan galada buluştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 2018’de Seferihisar’da başlattığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü’ne bağlı Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi tarafından yürütülen “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi sürüyor. Kadınların toplumda kendilerine atfedilen rollerden sıyrılmaları, toplumsal yaşamda ve istihdamda var olmaları için yürütülen proje kapsamında Didem Madak Sinema Atölyesi’nde ilk filmlerini çeken kadın yönetmenler İzmir Sanat’ta yapılan galada buluştu.

İki film

“Mahallemiz Kadınları Sinema Yapıyor” projesi, İzmir'in farklı bölgelerinden bir araya gelen kadınları sinema atölyesinde buluşturdu. 6 aylık eğitimin ardından senaryo yazımı, kurgu yapımı, yönetmenlik gibi kategorilerde eğitim alan kadınların “Hiç Kimsesiz” ve “Babaannemin Ezgisi” filmleri İzmir Sanat’ta yapılan galada sinemaseverlerle buluştu. Etkinlikte ilk olarak filmlerin hazırlanış süreciyle ilgili kısa tanıtım filmi gösterildi.

“Senin kimsen benim”

Galanın açılışında konuşan proje koordinatörü Kibar Dağlayan Yiğit, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve destek olan herkese teşekkür etti. “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesinin Konak, Kadifekale, Örnekköy ve Aliağa'nın ardından Menderes ilçesinde Cahide Sonku Sinema Atölyesi ile devam ettiğini belirten Yiğit, “Sinema sokakta kimsesi olmayan bir insana 'senin kimsen benim' demektir. Kadınlara bir kapı açıyoruz, ‘Ben yaptım sen de yapabilirsin’ diyoruz” diye konuştu.

“Biz varız, umutluyuz”

Kadın Çalışmaları Şube Müdürü Emel Dönmez, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ in eşitlikçi kent vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini, bunlardan birinin de “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi olduğunu belirtirken “Kadınlar isterse yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Biz varız, umutluyuz, hepimiz varız, iyi ki varız. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 yaşatır” dedi.

“İzmir İyi Fikir”

Atölyeye katılan kadın yönetmenlere katılım belgelerini veren İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer konuşmasında, “Sinema o kadar özel bir hobi ki, kadınlarla beraber aslında hayatı paylaşmak için bir araya geliyorlar, o mahallede paylaşıyorlar, sonra caddeler, sokaklar ve İzmir’i sarıp Türkiye’nin her yerine ve Amerika’ ya ulaşıyor. Tunç Soyer’ e teşekkür ediyorum, sizleri kesiştirdiği için. Sizlerden sonra bu işi yapmaya cesaret eden kişiler de oldu. İstanbul Sözleşmesi yaşatır ve yasalarımıza sahip çıkacağız. İzmir İyi Fikir” dedi. Yönetmenler Nilüfer Yücel ve Ezgi Öncel kendilerine fırsat verildiği için çok mutlu ve heyecanlı olduklarını, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmanın yaygınlaşmasının kadınların sanatla buluşmasında önemli rol oynadığını söyledi.

Galaya ilgi büyüktü

Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi Sinema Atölyesi’nin gala programına İzmir Köy Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, Kadın Çalışmaları Şube Müdürü Emel Dönmez, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda yurttaş katıldı. “Mahallemizin Kadınları Sinema Yapıyor” projesi Konak, Kadifekale, Örnekköy ve Aliağa'nın ardından Menderes ilçesinde Cahide Sonku Sinema Atölyesi ile devam ediyor.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler