131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

SERİNİN 4. CİLDİ YAYINLANDI

13 Aralık 2021, Pazartesi 06:19

     


Aliağa ilçesi sınırları içerisinde yer alan ve Aiolis’in 12 antik kentinden olan Myrina ve Gryneion’da 2015-2019 yılları arasında Aliağa Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları bilim dünyasına 4 yayın kazandırdı.

Aliağa Belediyesi, antik kentlerle ilgili “Aliağa Kent Kitaplığı” yayın dizisi içinde 4 ciltlik külliyat yayınladı. İlk cildi 2017 yılında, 2.cildi 2018’de yayınlanan serinin 3. Cildi ise Mayıs 2021’de yayınlandı. Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan serinin 4. Cildi ise Türkiye’nin en önemli müzelerinden Bergama Müzesinde bulunan Myrina heykelciklerini kamuoyuna tanıtıyor.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 16. KİTABI YAYINLANDI

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın 2014 yılında göreve geldiği gibi başlattığı “Aliağa Kent Belleği Araştırmaları” ve “Aliağa Kent Kitaplığı” projesi ile 2014-2021 yılları arasındaki 7 yılda Aliağa ve çevresinin tarihi, kültürel, arkeolojik ve doğal zenginliklerini kent belleğine kazandıran tam 16 kitap yayınlandı. Aliağa Belediyesi bu yayın zenginliğiyle Türkiye’de en çok yayın yapan yerel yönetimlerden biri oldu.

MYRİNA VE GRYNEİON KÜLLİYATI TAMAMLANDI

Aliağa Belediyesi’nin yayıncılık markası “Aliağa Kent Kitaplığı” tarafından Myrina ve Gryneion 1. cildi 2017 yılında akademisyenler Murat Çekilmez ve Emel Dereboylu Poulain editörlüğünde, 2. cilt ise 2018 yılında Murat Çekilmez, Emel Dereboylu Poulain ve Emre Erdan editörlüğünde yayınlandı. Serinin 3. Cildi ise 2021 yılı Mayıs ayında yayınlandı. Yayınlanan 3. Ciltte Antik Kaynaklarda Gryneion Antik Kentinde olduğu belirtilen Apollon tapınağının yerini aramaya yönelik yapılan arkeo-jeofizik çalışmaları detaylı olarak bilim dünyasına ve okuyuculara sunuldu. Aralık 2021’de Murat Çekilmez, Pınar Taşpınar ve Merve Arinç editörlüğünde yayınlanan Myrina-Gryneion serisinin son kitabı ise Bergama Müzesinde bulunan Myrina- Gryneion terrakotta eserlerine yer veriyor. Yayında Bergama Müzesi’ndeki Myrina eserlerinin açıklamalı görselleri, heykeller ve sikkeler de ilk kez yayınlanıyor.

DAĞITIM 15 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

Arkeoloji ve tarih meraklıları Myrina ve Gryneion 4.Cilt kitabını 15 Aralık 2021 tarihinden itibaren Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden edinebilecek.

ESER ONLİNE ERİŞİME DE AÇILDI

Myrina- Gryneion 4. Cilt kitabı, Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sayfası üzerinden de erişime açıldı. Arkeoloji ve tarih meraklıları kitabın tam dijital versiyonunu https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi linki üzerinden online olarak görüntüleyip mobil cihazlarına dijital olarak indirebiliyor.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler