131019098
21 Ocak 2021, Perşembe

ASKLEPİON TİYATROSU’NDA TARİHİ KARAR

14 Ağustos 2020, Cuma 06:16

     


İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 1800’lü yıllarda parçaları Almanya’ya kaçırılan Zeus Sunağı’nın anavatanı Bergama’ya geri getirilmesi için çalışma başlatma kararı aldı.

Antik Yunanistan'da tıp tanrısı Asklepios adına kutsanmış şifa tapınağı olarak inşa edilen yapıların günümüze kadar ayakta kalan tek örnek olan Bergama’daki Asklepion, kuruluşundan 2 bin 400 yıl sonra tarihi bir toplantıya ev sahipliği yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı ikinci birleşimi Bergama’da tarihi Asklepion’da yapıldı. Başkan Tunç Soyer’in teklifi üzerine hayata geçirilen buluşma ilçede ilk kez bir Büyükşehir Meclisi’nin toplanması açısından da tarihi nitelik taşıdı. Meclis toplantısı zeybek gösterisi ile başladı. Tarihi toplantıyı yöneten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Asklepion’un tarihteki yerine işaret ederek, “Tarihin en güzel korunduğu bu yerde meclis toplantısını yapmamızın bir nedeni var. Burası çift başlı yılanın doğdu yer. Bergama ‘sağlıklı yaşam kenti’ demek. Pandemi sırasında bu toplantıyı sağlık kentinde yaparak Bergama’yı dünyaya tekrar hatırlatmak istiyoruz. İçten karşılaması nedeniyle Bergama Belediye Başkanımız Hakan Koştu’ya ve ve Bergamalı meclis üyelerimize ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Sefa Taşkın Bergama’yı anlattı

Toplantıda Bergama eski Belediye Başkanı Sefa Taşkın da Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanan Bergama’nın tarihi, kültürü ve dünya turizmindeki yerini anlatan yaklaşık bir saatlik sunum yaptı. Zeus sunağının parçalarının 1864 ile 1878 yılları arasında 14 yıl boyunca Berline’e nasıl gittiğini anlatan Taşkın, bugün Berlin’de Zeus Sunağı’nı yılda bir buçuk milyon insanın ziyaret ettiğine dikkat çekti.

Zeus Sunağı’nı geri getirmeliyiz

Türkiye’nin en önemli kültür mirası ve turizm merkezlerinden biri olan Bergama’nın sadece antik dönem değil Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin de eşsiz örneklerini barındırdığını belirten Sefa Taşkın, 19. Yüzyıl’da Almanya’ya götürülen Zeus Sunağı’nın ait olduğu yere getirilmesi konusunda da yeni bir atılım yapılmasının önemine dikkat çekti. Taşkın, bu konuda Başkan Tunç Soyer ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin sergileyeceği birlikteliğin konuyu gündeme taşıma açısından değerli bir adım oluşturacağını da sözlerine ekledi.

Başkan Soyer yol haritasını çizdi

Taşkın’ın sunumun ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sayın Sefa Taşkın insanlık tarihinin en ibret verici hikayelerinden birini paylaştı. Bu hikaye tarihin akışını değiştirmeye yönelik bir girişim haline almış durumunda. Bu girişimi sonlandırmak ve tarihi tekrar aktığı nehrin yatağın döndürmek bizim görevimiz olsa gerek. Bu meclisi burada yapmamızın en hayırlı sonuçlarından biri bu adımı atma iradesini ortaya koyuşumuzdur” dedi. Zeus Sunağı’nın kente getirilmesi için yapacakları mücadeleyi meclis üyelerinin oylarına sunan Başkan Soyer, meclis üyelerinin alkışlarıyla tam destek aldı. Soyer, bunun üzerine “Zeus Sunağı’nın tekrar Bergama’ya dönüşü için bugünden itibaren el birliği ile çalışmaya başlıyoruz. Hemen bir komisyon kuracağız. Tüm meclis üyelerimizin altına imza atacağı bir talep metni oluşturup ve hep birlikte Kültür ve Turizm Bakanımıza ziyaret edeceğiz” diye konuştu.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama’nın beş medeniyetin izini taşıyan ilklerin şehri olduğunu belirterek, “UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Bergama’nın tanıtımında başarılı olunamadı. Bergama Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum örgütlerimiz işbirliği ile Bergama’yı tarihteki şanlı günlerine göre döndüreceğiz. Bugün burada bu meclis toplantısını yaparak bir ilki başlatabiliriz. Bugün burada bu toplantının yapılmasına katkı koyan Başkanımız Tunç Soyer’e ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu. Koştu, yürütülen çalışmalarla ilçenin önümüzdeki süreçte ticaret ve sanayi şehri olacağını da vurguladı. Başkan Soyer, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’ya konuşmasının ardından teşekkür plaketi verdi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler