131019098
19 Mayıs 2022, Perşembe

ORHAN VELİ ŞİİRLERİ DİLE GELDİ

16 Kasım 2021, Salı 06:39

     


Contemporary müziğin özgün bestecisi İran asıllı İtalyan vatandaşı KIANN ile TRT Radyo 3’ün tecrübeli program yapımcısı Ayşe Yavaş, Orhan Veli’nin şiirlerinde buluştu.

Kiann’ın benzersiz müziği, Ayşe Yavaş’ın yorumu ve çellist Pelin Odabaşı eşliğiyle Orhan Veli şiirleri müzikle dile geldi. Bu benzersiz konser Orhan Veli’nin vefat yıldönümü haftasında 14 Kasım’da, Bostanlı’da bulunan “Olten Flarmoni Sanat Okulu’nda sanatseverlerle buluştu.

Her bestesinde kendi hayatından tecrübe ettiği duygularının izlerini paylaşan KIANN ve okuduğu Orhan Veli şiirlerinin onun üzerinde yarattığı etkiyi Ayşe Yavaş’ın duygulu sesiyle harmanlayarak şiir ve müzik severleri benzersiz bir deneyim yaşattı.Çellist Pelin Odabaşı’da bu ikiliye eşlik ederek hünerini gösteren bir diğer isimdi. Gecede başlıca Spiegelbild Frasi D’amore, Little Big Dreams-Derdim Başka & Savaha Kadar

Freedom - Hürriyet’e Doğru, Untold Story Pensiero, Drop of Solitude -Yaşamak &Ave Maria ,Like no one else Blue Fire,Velvet Dream-Bir Şehri Bırakmak & Güzel Havalar,Vienna- Birdenbire & Gün Doğuyor Şehrin Üstüne, Allegra Road to Jaffa, Sentimental -Denizi Özlemek, Line of Shadows- İstanbul’u Dinliyorum eserleri çalınıp okundu.

KAM MANAGEMENT, DERMOSKIN ve MUSICHALL Müzik Dergisi'nin katkılarıyla gerçekleşen bu konserlerin bir sonraki ayağı ise 20 Kasım’da Ankara Erimtan Müzesi’nde saat 19:00’da gerçekleşecek. Gecede KIANN ve Ayşe Yavaş’a çellist olarak Günce Uğurlu eşlik edecek.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler