131019098
17 Ocak 2021, Pazar

EMEK VE BARIŞ ŞENLİKLERİ’NE BÜYÜK İLGİ

23 Eylül 2019, Pazartesi 06:12

     


Aliağa’da altı yıl aradan sonra yeniden düzenlenen Emek ve Barış Şenlikleri’ne halkın ilgisi yoğun oldu.

En son 2013 yılında düzenlenen “Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri” uzun bir aradan sonra bu yıl yeniden düzenlendi. İki gün boyunca devam eden şenliklerde ilk gün “Krize Karşı İşçilerin ve Emekçilerin Çıkış Yolları” paneli gerçekleştirildi. Panelin ardından sahne alan Müfit Can Saçıntı’nın “Lafını Esirgemeyenler” adlı gösterisi Aliağa halkı tarafından ilgi ile izlendi. Şenliğin ilk gün konserinde ise sanatçı Selçuk Balcı sahne aldı. Balcı şarkılarını Aliağalı emekçiler için seslendirdi.

Aliağa halkına teşekkür

Şenlik sonunda konuşan DİSK Genel İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara “Aliağa’da yıllar sonra gerçekleştirilen bu şenliklerde emeği geçen tüm demokrasi bileşenlerine ve 127 gündür ekmeği işi için direnen Aliağa Belediyesi işçilerine ve onları yalnız bırakmayan Aliağa halkına çok teşekkür ederiz” dedi.

Emekçiler krizden çıkış yollarını tartıştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu’nun organize ettiği şenlikler DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Aziz Konukman ve Ekonomist- Gazete Duvar Yazarı Bahadır Özgür’ün konuşmacı oldukları “Ekonomik Krize karşı işçilerin ve emekçilerin çıkış yolları” paneli ile başladı. İşten çıkarıldıkları için aylardır direnen Aliağa Belediyesi işçilerinin direniş çadırlarında gerçekleştirilen panele Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve direnişçi işçilerin yanı sıra demir çelik, PETKİM, TÜPRAŞ ve liman işçileri de katılım gösterdi. Panelin açılış konuşmasını yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “2013 yılından beri düzenlenmeyen Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri barışı, demokrasiyi ve laikliği mücadelesine şiar edinmiş dostlarla birlikte artık her yıl Aliağa’da yapılmaya devam edecek. Birileri demokrasiyi, barışı ve özgürlükleri içine sindiremeyebilir ama bu ateşi Aliağa emek ve demokrasi güçleri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkıları ile büyüteceğiz.” dedi.

Kapanışı Ezginin Günlüğü yaptı

Şenliklerin ikinci gününde Yazar Ahmet Hür imza günü düzenledi. Daha sonra Demokrasi Meydanı’nda Şair ve Yazar Ataol Behramoğlu ile Şair Tuğrul Keskin, “Emek ve Barış Şiirleri” ile sahne aldı. Ardından “Emek Mücadelesi ve Sendikalar” konulu panel Araştırmacı Yazar Zafer Aydın ile Dr. Erkan Aydoğanoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü Zeynep Altıok Akatlı yaptı. Panelin ardından Ataol Behramoğlu şiirleri, Haluk Çetin ise şarkılarıyla sahne aldı. Şenlik Ezginin Günlüğü konseri ile son buldu. Emek ve Barış Şenlikleri etkinlikleri geçmiş yıllarda olduğu gibi büyük ilgiyle karşılandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler