131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

SERİNİN 3. CİLDİ YAYINLANDI

26 Mayıs 2021, Çarşamba 06:40

     


Aliağa sınırları içerisinde yer alan ve Aiolis’in 12 antik kentlerinden olan Myrina ve Gryneion’da gerçekleştirilen arkeolojik yüzey araştırmaları, Aliağa Belediyesi’nin katkılarıyla kitap olarak yayınlanıyor.

Myrina- Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Tisna Antik Kenti Yüzey Araştırması, Aigai Antik Kenti Arkeolojik Kazılarını destekleyen Aliağa Belediyesi, bu alanda kitaplar yayınlamaya devam ediyor. Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları 1. cildi 2017 yılında 321 sayfa olarak akademisyenler Murat Çekilmez ve Emel Dereboylu Poulain editörlüğünde, 2. cilt ise 2018 yılında 451 sayfa olarak Murat Çekilmez, Emel Dereboylu Poulain ve Emre Erdan editörlüğünde yayınlandı. Serinin 3. Cildi ise Mayıs ayında yayınlandı. Yayınlanan 3. Ciltte Antik Kaynaklarda Gryneion Antik Kentinde olduğu belirtilen Apollon tapınağının yerini aramaya yönelik yapılan arkeo-jeofizik çalışmaları detaylı olarak bilim dünyasına ve okuyuculara sunuluyor.

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 15. eseri

Aliağa Kent Kitaplığının 15. Eseri olarak yayınlanan “Myrina ve Gryneion 3- Kültürel Mirasın Korunması ve Geleceğe Aktarılması Çalışmalarında Gryneion Antik Kenti Sahasında Arkeojeofizik Araştırmalar” adlı 160 sayfalık eser İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Fethi Ahmet Yüksel, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Çekilmez ve İstanbul Üniversitesi’nden Jeofizik Mühendisi Fevzi Avcı tarafından hazırlandı. Arkeoloji ve tarih meraklıları Myrina ve Gryneion 3.Cilt kitabını 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren Aliağa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden edinebilecek.

4.cilt de geliyor

Aliağa Belediyesi, Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmalarının 4. Cildini ise 2021 yaz aylarında yayınlayacak. Serinin son yayını olarak olan 4. Ciltte bölgedeki antik kentlerde 1880 ve 1882 yıllarında yabancılar tarafından bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar, yurt içi ve yurt dışındaki müzelerde yer alan pişmiş topraktan heykelcik örnekleri değerlendirilecek. Yayında Bergama Müzesi’ndeki Myrina eserlerinin açıklamalı görselleri, heykeller ve sikkeler de ilk kez yayınlanmış olacak. Eser, Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sayfası üzerinden de erişime açıldı. Tarihseverler, kitabın dijital versiyonlarını https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi linki üzerinden online olarak görüntüleyebilir veya mobil cihazlarına dijital olarak indirebilirler.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler