131019098
29 Haziran 2022, Çarşamba

‘KÜLTÜR-ÇEVRE-DOĞA’ SERGİSİ KONUKLARIN BEĞENİSİNE SUNULDU

26 Mayıs 2022, Perşembe 06:23

     


İzmir Müze Müdürlüğü ve İzmir Kültür Gönüllüleri Grubu işbirliğiyle düzenlenen, anaokullarından üniversiteye kadar birçok kurumun dahil olduğu, "Kültür-Çevre-Doğa" proje sergisi konukların beğenisine sunuldu.

İzmir Müze Müdürlüğü ve İzmir Kültür Gönüllüleri Grubu işbirliğiyle düzenlenen, anaokullarından üniversiteye kadar birçok kurumun dahil olduğu, 7 ay süren "Kültür-Çevre-Doğa" proje sergisi İzmir Vali Yardımcısı Sayın Fatih Kızıltoprak'ın katılım sağladığı açılış ile konukların beğenisine sunuldu. 24 Mayıs-10 Haziran arası İzmir Arkeoloji Müzesinde ziyarete açık olan sergide, öğrencilerin atıklardan yaptıkları tasarımlarla ilçelerinde bulunan antik kentleri ve doğa güzelliklerini sanatsal bir bakış açısıyla yansıttıkları eserler ziyaret edilebilecek. Aliağa'dan Yeni Şakran İlkokulu ve Aliağa Anaokulu'nun dahil olduğu projede öğretmen ve öğrencilerin KYME temalı eseri büyük beğeni topladı. Açılış konuşması ve serginin gezilmesinin ardından; Müze Müdürü Cengiz Topal, Müze Müdür Yardımcısı Elif Erginer, Akademisyen Nurhayat Yenice, Müze Eski Müdürü ve KYME kazılarında uzun yıllar görev almış Pınar Aydemir Aliağa Anaokulu’ndan Şerife Altun ve Yenişakran İlkokulu’ndan Osman Öngören ve öğrencilerine projeye desteklerinden dolayı teşekkür ve katılım belgelerini takdim etti.

Serkan Acar öğrencilere eşlik etti

Proje kapsamında Aliağa Anaokulu ve Yenişakran İlkokulu öğrencileri bir zamanlar yaşadığımız topraklarda Kyme adında büyük bir kentin olduğunu, bu liman kentinin günümüzde olduğu gibi deniz ticareti ve tarım sayesinde ekonomik olarak geliştiğini ve sikke basan ilk şehirlerden olduğunu öğrendi. Yaratıcı drama ile geçmişe yolculuk yaparak Kymelilerin yaşayış biçimlerini eğlenerek öğrendi. Aliağa'da bulunan Kuş Cenneti'ne düzenlenen gezide flamingolar, arıkuşu, yağmurcun, kızıl kırlangıç gibi bir sürü kuş türünü gözlemledi. Belediye Başkanı Serkan Acar’da gezide öğrencilere eşlik ederek öğrencilere Aliağa Kuş Cenneti kitabını hediye etti.

Projenin ana teması

Projenin ana teması günümüzde çevre, hava ve deniz kirliliğinin yaşadığımız yerleri tehdit etmesi ile bu konuda toplumsal çevre-doğa-kültür bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrencilere kazandırmak olarak belirtildi. Bu konuda öğrenciler ve aileleri ile birlikte proje süresince atıkları biriktirip, ayrıştırıp çeşitli etkinliklerde kullanıldı. Proje için tasarlanan heykel için Aliağa'da bulunan gemi söküm tesislerinden temin edilen gemi radarı, metal dolaplar gibi atıklarla sanayi kenti içinde sıkışmış bir antik kenti canlandırmaya çalışıldı. Kyme antik kenti kazı çalışmaları sırasında çıkarılan sikkeleri, bronz atlet heykelini ve kuş cennetinde bulunan nadir bazı kuş türlerini plastik ve sentetik atıklar kullanarak mozaik tekniği ile heykel üzerinde çalışıldı. Kyme kazıları sırasında ortaya çıkartılan dalga mozaik desenini plastik kapakları kullanarak heykel üzerine yerleştirildi. Ayrıca dijital atıkların çevresel kirlilik üzerindeki etkisine de dikkat çekmek istendi. Proje süresince proje koordinatörü Pınar Aydemir, Dokuz Eylül Üniversitesi Resim ve Heykel Bölümü’nde akademisyen Nurhayat Yenice, Yaşar Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde akademisyen Daniella Savasta, İzmir Ticaret Müzesi Müdür Yardımcısı Dr. Ayşegül Selcuki Uysal, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı G. Elif Erginer, İzmir Kent Kültürü için pek çok gönüllü çalışmalarda yer alan Burçin Kipman, şair ve kent tarihçisi Cem Seyhun Ünbay, resim/seramik öğretmeni Gülnur Payzanoğlu ve Aliağa Ted Koleji resim öğretmeni Sibel Çelik öğrencilere proje çalışmaları boyunca destek oldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler