131019098
25 Eylül 2020, Cuma

YILDIRIM’DAN ‘YAZI, KİTAP VE GÜNÜMÜZDE KÜTÜPHANELER’ SUNUMU

26 Ekim 2018, Cuma 06:24

     


Yerel Tarih Araştırmacısı ve Yazar Cevat Yıldırım, Aliağa İlçe Halk Kütüphanesi’nde ‘Yazı, Kitap ve Günümüzde Kütüphaneler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Yerel Tarih Araştırmacısı ve Yazar Cevat Yıldırım Aliağa İlçe Halk Kütüphanesi’nde Atatürk İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerine ‘Yazı, Kitap ve Günümüzde Kütüphaneler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen sunum slayt gösterimiyle desteklendi.

“İnsanlar yazıdan önce resmi buldu”

Yazının kısa tarihini anlatarak sunumuna başlayan Yerel Tarih Araştırmacısı ve Yazar Cevat Yıldırım, “İnsanlar yeryüzünde ne zaman var oldu? Dünyanın beş, altı milyar yıl önce var olduğu tahmin ediliyor. İlk canlının da bir buçuk milyar yıl önce var olduğu biliniyor. İlkel insan değdiğimiz kişiler toplayıcıydı. Yani ilk önce değişik meyveleri yediler. Ancak çiftçi olabilmeleri için on binlere kadar gelmeleri gerekiyordu. İnsanlar yazıdan önce resmi buldu. İlkel insan dediğimiz atalarımızın zamanımızdan 22 bin yıl önce İspanya’da Altamira Mağarası’nda çizdiği resimler mevcut. Yazıya gelecek olursak. Mezopotamya’da Sümerler ne yaptılar? Bataklıkları kuruttular. Kanallar açtılar. Buğday, pirinç ekmeye başladılar. Dünya’ya medeniyeti getirenler Sümerler’dir. Yazıyı bulunması da Sümerler’in çivi yazısıyla ortaya çıkmıştır.” İfadelerini kullandı. Sunumun ardından öğrencilerle fotoğraf çektiren Yerel Tarih Araştırmacısı ve Yazar Cevat Yıldırım, sunum esnasında öğrencilere sorduğu soruya doğru cevap veren bir öğrenciye yazmış olduğu ‘Aliağa’ kitabını hediye etti.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler