131019098
28 Kasım 2021, Pazar

EMEĞİN VE BARIŞIN ŞÖLENİ

26 Ekim 2021, Salı 06:20

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa’da organize edilen Emek ve Barış Şenlikleri hafta sonu gerçekleştirildi. Şenlik kapsamında panel, söyleşi, şiir dinletisi ve konserler yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu’nun katkısıyla düzenlenen Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri hafta sonu yapıldı. İki gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve konserlerle Aliağalıları bir araya getiren Emek ve Barış Şenliği’nin açılışı, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ve eşi Nesrin Kırgöz, Foça Belediye Başkan Yardımcısı Göksel Acar, Aliağa eski Belediye Başkanı Turgut Oğuz, CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Özcan Durmaz, Saniye Bora Fıçı, CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar, Saadet Partisi İlçe Başkanı Mahmut Koç, Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, sivil toplum kuruluşları, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Emeğin ve barışın korteji

Açılış töreni, İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğindeki kortej yürüyüşüyle Alp Oğuz Anadolu Lisesi önünden başladı. Türk bayrakları eşliğinde şölen havasında gerçekleştirilen korteje Aliağalılar yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar evlerinin balkonlarından bayraklar ve alkışlarla korteji selamladı. Coşkulu kortej, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda son buldu.

“Ekonomik kriz felakete dönüştü”

Açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sözlerine şenliğin emek ve barış için önemini ifade ederek başladı. Türkiye ekonomisinde yaşanan sıkıntıların toplumu darboğaza soktuğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Türkiye toplumu, son yıllarda siyasette yaratılan kutuplaşma zemininin ortadan kalkmasını istiyor. Çünkü artık hemen her hanede en yoğun biçimde hissedilen bir geçim derdi var. Çünkü halkımız artık işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, adaletsizlik ve eşitsizliklere ‘yetti artık’ diyor. Ülkemizde uzunca bir süredir yaşadığımız ekonomik kriz, adeta bir felakete dönüştü. Her geçen gün döviz kurunun artışıyla katlanan borçlar; bizleri geçtim, yeni doğan her bir bebeğin dahi geleceğini ipotek altına alıyor” dedi.

Livaneli ve Özgentürk’le keyifli söyleşi

Açılış konuşmalarının ardından şenliğin ilk söyleşisine geçildi. Barış Kültürü, Hayat ve Sanat Söyleşisi’nde Başkan Tunç Soyer’in yanı sıra Türk müziğinin duayen ismi ve yazar Zülfü Livaneli, yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk Aliağalılarla buluştu. Nebil Özgentürk’ün Zülfü Livaneli belgeseliyle başlayan söyleşide, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten günümüze Türkiye’nin yakın geçmişi, barış ve emeğin değeri masaya yatırıldı. Söyleşinin ardından ise Ferhat Livaneli Orkestrası eşliğindeki Livaneli Şarkılarıyla Memleket Yolculuğu konseri sahne aldı. Konsere Serenad Bağcan ve Özlem Özdil birbirinden değerli performanslarıyla eşlik etti.

Sanat dolu program

Şenliğin ikinci günü olan 24 Ekim Pazar saat günü ise 17.30’da Demokrasi Meydanı’nda, yazar ve şair Tuğrul Keskin, yazar ve şair Nevzat Çelik’in yer aldığı Şiir Dinletisi Emek ve Edebiyat söyleşisi yapıldı. Saat 18.30’da SODEV Başkanı Ertan Aksoy'un moderatörlüğünde, CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil ve DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz’un yer aldığı “Ekonomik Krizin İşçi ve Emekçiler Üzerindeki Etkileri” konulu panel düzenlendi. Aliağa Emek ve Barış Şenlikleri saat 20.30’da başlayan Kardeş Türküler Konseri ile Demokrasi Meydanı’nda son buldu.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler