13 Temmuz 2024, Cumartesi

Folklorik deve gösterisi binleri buluşturdu

27 Şubat 2024, Salı 07:07

     


Menemen Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu 11. Geleneksel Türkelli Folklorik Deve Gösterisi binlerce vatandaşı Türkelli Arena’da buluşturdu. Gösteriye Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ ile Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan da katıldı.

Menemen Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen, 11. Geleneksel Türkelli Folklorik Deve Gösterisi renkli görüntülere sahne oldu. Türkelli Arena’da düzenlenen etkinlik 7’den 70’e çok sayıda vatandaşın beğenisini kazandı. Etkinliğe, Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ, Tarım ve Orman eski Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gösteriler, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Mehteran takımının konseri ve atlıların gösterisi ilgiyle izlendi. Ardından arenaya çıkan 150 kişilik dev Menemen Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi, alanı dolduran binlerce vatandaştan alkış aldı.

Pehlivan “Kültürel bir şölene daha ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık”

Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan, “Binlerce yıllık bir geleneğin izlerini taşıyan deve gösterileri, zengin bir kültürün günümüze yansımasıdır. Bu gösteriler, sadece eğlenceli bir etkinlik olmanın ötesinde, aynı zamanda bir araya geldiğimiz, özlemlerimizi giderdiğimiz önemli buluşmalardır. Tabi bu gösteri, sadece bugün yaşadıklarımızla sınırlı değil; aynı zamanda gelecek nesillere aktarılacak bir miras olması açısından da önemli bir toplumsal sorumluluktur. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘Kültürüne sahip çıkmayan milletler, başka milletlerin kültürüne esir düşerler.’ Bu yüzden, bizi biz yapan değerlerimize her zaman sahip çıktığımız gibi bundan sonra da kararlılıkla sahip çıkmaya devam ediyoruz. Menemen’imizde kültürel bir şölene daha ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadık. 11. Geleneksel Türkelli Folklorik Deve Gösterisi, Türkiye’nin dört bir yanından katılımla, efelerimizle, atlılarımızla, hemşehrilerimiz ve misafirlerimizle dolu dolu geçti” dedi.

“Menemenimiz, İzmir'in parlayan yıldızı oldu”

Develerin, sabrın ve dayanıklılığın sembolü olduğunu ifade eden Pehlivan, “Develer aynı zamanda zorlukları aşmanın ve koşullar ne olursa olsun yolculuğa devam etmenin simgesidir. Menemen Belediyesi olarak bizler de develerin bu özelliğinden ilham alıyor, koşullar ne kadar zor olursa olsun yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren güzel ilçemizi projelerimizle ve sizlerin desteğiyle kuzeyin parlayan yıldızı haline getirdik. Bugün Menemenimiz, İzmir'in parlayan yıldızı oldu. Nasıl ki Ağustos ayı şanlı tarihimizde, Malazgirt’ten Dumlupınar’a, Sultan Alparslan’dan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e milletimizin zaferler ayıysa, önümüzdeki Mart ayı da Menemen Belediyemiz açılışını gerçekleştireceği sayısız proje ile tarihi bir ay olacaktır. Tematik Çocuk Köyümüzden, battı çıktımıza, sağlık tesislerimizden halı sahalarımıza, sağlık tesislerimizden modern parklarımıza kadar birçok tesisimizi hemşehrilerimizle buluşturacağız” diye konuştu. Konuşmaların ardından bölgenin dört bir yanından Menemen’e gelen 165 deve, kıran kırana kupa mücadelesi verdi. Mücadele sonucunda galip gelen develere kupaları protokol üyeleri tarafından verildi.

(DERYA SÜNER) 
Son Eklenen Haberler