131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

KENT KİTAPLIĞI’NIN 3. ESERİ MYRİNA VE GRYNEİON 1

27 Kasım 2019, Çarşamba 06:39

     


Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son beş yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuldu. Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son beş yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor. “Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

3 BİN 180 SAYFALIK DEV KÜLTÜR SETİ

Toplam 3 bin 180 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına http://www.aliaga.bel.tr/projeler-kategori/kent-kitapligi-projesi/ linkini tıklayarak ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapların pdf formatlarını mobil cihazlarına indirebildiği gibi görme engelli vatandaşlar da kendileri için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

MYRİNA VE GRYNEİON ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMALARI, BELGELER VE YENİ ARAŞTIRMALAR, 1. CİLT / MURAT ÇEKİLMEZ – EMEL DEREBOYLU POULAİN

“Aliağa Kent Kitaplığı” serisinin üçüncü eseri “Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Belgeler ve Yeni Araştırmalar, 1.Cilt” kitaplıklardaki yerini aldığı 2017 yılının ağustos ayından bugüne arkeoloji ve akademi dünyasının önemli bir kaynağı olmayı başardı. Dört cilt olarak planlanan eserin ilk baskısı 320 sayfa olarak okuyucu ile buluşturuldu ve ilk baskı hızla tükendi.Aliağa’da bulunan antik kentler içinde, tarihte “Apollon Tapınağı” ile bilinen “Gryneion” ve “toprak heykelcikleriyle” arkeoloji dünyasını şaşırtan “Myrina” antik kentlerinin arkeolojik kültür mirası Aliağa Belediyesi’nin yayınladığı kitapla bilim dünyasına kazandırıldı. Eser, bölgede son yıllarda arkeolojik yüzey araştırmaları yapan Adnan Menderes Üniversitesi’nden Yüzey Araştırması Başkanı Doç. Dr. Murat Çekilmez koordinatörlüğünde 19 Akademisyenin bilimsel makaleleriyle hazırlandı. Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çekilmez ve akademisyen Emel Dereboylu Poulain’ın editörlüğünde hazırlanan eser, Myrina ve Gryneion antik kentleri ile ilgili tüm tarihi, arkeolojik ve kültürel mirası bir araya getirirken son yıllarda bölgede yapılan yüzey araştırmalarında elde edilen bilgileri de ilk kez bilim dünyasına sundu. 320 sayfadan oluşan birinci cilt, iki antik kentin tarihten arkeolojiye, coğrafyadan jeoloji ve biyolojiye kadar birçok farklı yönünü içeriyor. Arkeoloji ve akademi dünyasının ilgi odağı olan eserde, 2011-2016 yılları arası yüzey araştırmalarında bulunan veriler ile birlikte buluntular ve disiplinler arası araştırmalara da yer verildi. Eser, tüm arkeoloji meraklılarına, kütüphanelere ve üniversitelere ücretsiz olarak hediye edildi.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler