16 Haziran 2024, Pazar

KRİZZ: ‘Türk metal müzik dinleyicisi, genel anlamda çok katı’

27 Kasım 2023, Pazartesi 06:56

     


İzmir’de yıllarca progressive metal yapmış olan müzisyenlerin Türkçe sözlü heavy metal yapmak mottosuyla yola çıkarak kurdukları  'Krizz' grubuyla çıkış parçaları ‘Canavar, Türk metal müziği ve yeni projeleri hakkında keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. İyi okumalar.

Yıllarca progresif metal yaptıktan sonra bir araya gelip Krizz’i kurdunuz. Krizz’i kurma fikri nasıl ortaya çıktı ve grup üyelerini tanıyabilir miyiz?

Bir gün, Orçun Öçgüder (vokal) telefonla beni (Taylan Tokmakoğlu - ritim gitar) arayıp "Seninle Türkçe heavy metal yapalım, merkezinde sen ol." diyerek fikri ortaya attı. Cloud Theory'de vokal, Dawnfall'da bas gitar rollerinden sonra "Bu sefer de elektro gitara el atayım." düşüncesiyle kadromuzu şekillendirmeye başladık. Emrecan Dağaşan (solo gitar) ve Cenk Limni (davul) aramıza katıldıktan sonra grubun şu anki kadrosu oluştu. Konserlerimizde ve gidişata göre Superwatt grubundan Mehmet Dolay, bas gitarda bizlere eşlik edecek.

Uzun yıllardır yerli metal müziğin içindesiniz.  Başarılı işler yapıyorsunuz. Metal müziğin ülkemizde, kemik dinleyicisi dışında daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmamasındaki sorun ne diye sormak istiyorum.

Bunun pek çok etmeni var; kayıt ve reklam masrafları, seçilen tarz, kullanılan dil, dinleyici profili, coğrafi avantajlar, sahne yetersizliği gibi. Yıllarca Dawnfall ve Cloud Theory olarak hem progresif metal yapmak, hem de sözleri İngilizce icra etmek müzikal anlamda ne kadar tatmin edici olursa olsun çok kısıtlı bir dinleyici kitlesine hitap edeceğimizi de kabul etmek anlamına geliyordu. Daha geniş kitlelere hitap etmek için müziğe olan bakış açımızı biraz bu topraklara çekmemiz gerektiği düşüncesiyle Türkçe heavy metalde karar kıldık. İlk şarkımız “Canavar”ın da dinleyicilerle daha hızlı buluşması, bu düşüncemizi destekler nitelikte oldu.

Önceki sorumla bağlantılı olarak; kemik dinleyici de Türkçe metale sizce tutucu mu yaklaşıyor? Özellikle sahne deneyimi olan müzisyenler olduğunuz için bu konudaki gözlemlerinizi merak ediyorum.

Türk metal dinleyicisi, genel anlamda çok katıdır. Bu profilde olanlardan biri de benim. Dinleyicinin yeni bir grubu benimsemesi, desteklemesi, hayranı olması noktasında çok keskin bir duruşu vardır; ya çok sever ya da nefret eder. Seveni de elbette tutucudur. Fanatizmini yapmaktan çekinmez. Nefret edeni de aynı doğrultuda, eleştirisinden kaçınmaz. Bu düzlem arasında kendi duruşumuzu şöyle belirledik; biz, eğlenerek bir müzik ortaya koymak istiyoruz, seven olursa ne âlâ.

Kaliteli metal gruplarında müzik icra ediyordunuz. Krizz’i kurduktan sonra dinleyenlerinizden ne gibi yorumlar aldınız?

İnsanların tepkileri bizi çok motive etti. “Canavar”ın çıkışı itibarıyla çok fazla dinlenmesi, insanlar tarafından paylaşılması, konser vermemiz için ısrar edilmesi gibi şeyler, bize bu yolda doğru ilerlediğimizi gösterir nitelikte oldu. Hızlı bir çıkış gerçekleştirdik ve bu çıkışla birlikte geri dönüşlerin olumlu olması, bizi bir sonraki çalışmalarımız için şevklendirdi.

Çıkış şarkınızın adı “Canavar”. Yaşadığımız coğrafyadan ötürü hayatımızın her anında canavarlarla karşılaşıyoruz.

Enflasyon Canavarı, Trafik Canavarı, Terör Canavarı gibi. Biz bu canavarlardan sizce kurtulabilecek miyiz? 

Belki bu topraklarda hayatta kalma stresinden, belki siyasetten, belki ekonomik etkilerden dolayıdır,  şarkı sözlerini yazarken biraz depresif olabiliyorum. Eğer maruz kaldığımız her “Canavar” için kendimizde yaşama gücü bulursak, bu canavarlardan bir gün kurtulacağımızı umut ediyorum.

Krizz’in yeni projelerinden bahseder misiniz? “Canavar” şarkınız oldukça yeni. Başka tekliler gelecek mi?

“Canavar”, 2023 Eylül'de piyasaya girdi ve bu etki kaybolmadan yeni bir tekli daha yayınlamayı düşünüyoruz. Yeni şarkımızın adı: “İhanet”. Hazır olduğunda piyasaya sürmeyi istiyoruz ve bunun için titizlikle çalışıyoruz.  Eğer yetişebilirse bu şarkımızda çok sürpriz bir müzisyen bize eşlik edecek. Ben dahi sabırsızlıkla bekliyorum. Bundan sonraki planımız da hep tekli şekilde şarkı yayınlamak olacak.

Klasik sorumu Krizz’e de sormak istiyorum. Elinizde sihirli bir değnek olsaydı ne yapardınız?

Yapılacak o kadar çok şey var ki... Ancak biz, konuyu müzik olarak ele alalım. Türkiye’de çok harika festivaller, stadyum konserleri vb. etkinlikler olurdu. Bunlar geri gelse, Türkiye’deki kitlenin tazeleneceğini düşünüyorum. Kim bilir, o günler belki yakındır, içimizdeki canavarı canlı tuttuğumuz sürece...

(SERKAN SELİNGİL) 
Son Eklenen Haberler