16 Haziran 2024, Pazar

İlaç krizini meclis gündemine taşıdı

24 Ocak 2023, Salı 06:24

     


CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu Sistinozis Hastalarının yaşadığı ilaç krizini meclis gündemine taşıdı.

Sistinozis Hastalarının yaşadığı ilaç krizini meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, son dönemde yaşanan ilaç krizinin Sistinozis hastalarını da vurduğunu belirtti. Yurtdışından gelecek olmasına rağmen, aylardır bulunamayan ilaçlar olduğunu söyleyen Purçu, ilaçların akıbetini Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya sordu.

“Sistinoz hastaları ilaçlarına kavuşamıyor”

Son dönemlerde ilaç erişimde yaşanan sıkıntılar Sistinoz hastalarını da olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Purçu, “İlaç bulamayan vatandaşlarımız çareyi yurtdışından ilaç getirmekte aramakta, bu ilaçların bedellerinin SGK tarafından ödenmemesi nedeniyle önemli bir fatura ödemek zorunda bırakılmaktadırlar. Sağlık sektörü iflas etmiş; İlaçlar karaborsaya düşmüş durumdadır.” dedi.

“Sakın hasta olmayın ilaç yok!”

İlaçların, ileri tarihli hasta muayene tetkik randevuları, SGK sorumluluğunda olduğu halde; yurt dışından sağlandığı için bir türlü ithal edilmediğini vurgulayan Özcan Purçu, “Yaşanan ilaç krizleri sağlık sistemimizde ilk akla gelen sorunlar arasındadır. Yaşanan bu sorunlar nedeniyle geciken tedaviler insanların yaşamını kaybetmesine neden olurken, devletin Anayasal sorumluluğu olan sağlık hizmetleri eksik sunulmaktadır.  Hükümetin yanlış ve yetersiz sağlık politikalarının faturasını vatandaşımız ödemek zorunda kalmaktadır. Devlet âdeta vatandaşına ‘sakın hasta olmayın ilaç yok’ demektedir. Bunlardan biri de Sistinoz hastalığı, lizozomal depo hastalığı bozuklukları grubuna giren vatandaşlarımızdır.” diye konuştu.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler