131019098
23 Ekim 2021, Cumartesi

“ALİAĞA’NIN HAVA KİRLİLİĞİ ÖLÇÜLMÜYOR”

27 Nisan 2021, Salı 06:36

     


Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan www.havaizleme.gov.tr adlı internet sayfasında, sanayi bölgesi olması sebebiyle hava kirliliğinin yoğun olduğu Aliağa bölgesinin hava ölçüm istasyonlarının yer almadığını söyledi. Bakan, bölgenin hava ölçümünün yapılmadığını veya hava ölçüm verilerinin Haziran 2016’dan beri kamuoyuyla paylaşılmadığını vurguladı.

Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı’na İzmir’in ve Aliağa’nın havasını sordu. Verilen soru önergesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, 81 ilde kurduğu hava kalitesi veri izleme istasyonları üzerinden hava kalitesini ölçtüğü belirtilerek, bakanlık tarafından oluşturulan www.havaizleme.gov.tr adlı internet sayfasında, İzmir’deki sadece Çiğli, Karşıyaka, Bayraklı, Bornova, Konak-Alsancak, Konak-Güzelyalı, Buca-Şirinyer ve Seferihisar’da bulunan istasyonların bilgilerine ulaşılabildiği, sitede, sanayi bölgesi olması sebebiyle hava kirliliğinin yoğun olduğu Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki hava ölçüm istasyonlarının yer almadığı, bu bölgelerin hava ölçümünün yapılmadığı veya hava ölçüm verilerinin Haziran 2016’dan beri kamuoyuyla paylaşılmadığı ifade edildi.

2019 yılında da sormuştu

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu 2019 yılının Eylül ayında Meclis gündemine taşımış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sormuştu. Bakan Kurum ise soru önergesine verdiği yanıtta, bu bölgelerdeki istasyonlarda ölçülen değerlerin, internet sayfasına veri aktarımı cihazı ve yönetim yazılımı hizmet alımı işinin yürütüldüğünü, yazılımın temin edilmesinin ardından tüm verilerin anlık takip edilebileceğini ifade etmişti. Aradan geçen zamana rağmen hiçbir gelişme olmayınca CHP’li Murat Bakan, konuyu tekrar gündeme getirdi ve Bakan Kurum’a bir kez daha İzmir’in ve Aliağa’nın havasını sordu.

“Bakanlık bir an önce üzerine düşeni yapmalı”

CHP’li Bakan, “Sanayinin ve dolayısıyla kirliliğin çok yoğun olduğu bölgede 5 yıldır hava ölçümü yapılmıyor. Bu nasıl bir sorumsuzluk? Büyükşehir belediyemiz meslek odalarıyla birlikte bu bölgede hava kirliliğiyle ilgili bazı çalışmalar yürütüyor. Bakanlığın da bir an önce üzerine düşeni yapması gerekiyor. Hem çevre hem halk sağlığı açısından gereken hassasiyet artık gösterilmeli. Önce ölçümlerle durum tespiti yapılmalı ve elde edilen veriler şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmalı. Ardından meslek odalarıyla, yerel yönetimlerle ve bilim insanlarıyla değerlendirmeler yapılarak alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar belirlenmeli. Çünkü her şeyden önce yaşamak için nefes alabilmeliyiz ve temiz hava, tüm canlılar için, haktır. Bu hakkı korumak, kollamak zorundayız” diye konuştu.

“Verilerin kamuoyuyla paylaşılmama sebebi nedir?”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanmasını istediği önergede şu sorulara yer verdi:

1-Yazılı soru önergeme Kasım 2019’da verdiğiniz yanıtta, Hava Kalitesi İzleme İstasyonlarında ölçülen değerlerin, ‘havaizleme.gov.tr’ adresine veri aktarımı cihazı ve yönetim yazılımı hizmet alımı işi yürütülmekte olduğunu ifade etmiş, yazılımın temin edilmesinin ardından tüm veriler ilgili internet adresinden anlık olarak takip edilebileceğini belirtmiştiniz. Söz konusu hizmet alımı işi tamamlanmadı mı? Tamamlanmadıysa bunun sebebi nedir? Tamamlanması için işletilen sürecin detayları ve akıbeti nedir?

2-Bahsedilen hizmet alımı gerçekleştiyse, biz neden 2016 Haziran döneminden beri Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki hava ölçüm istasyonlarının verilerine hala ulaşamamaktayız? Verilerin kamuoyuyla paylaşılmama sebebi nedir?

3-Bakanlığınız; Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy’ün, 2016 Haziran döneminden itibaren 2017, 2018, 2019, 2020 yıllarına ait hava kalitesi verilerini ne zaman paylaşacaktır?

4-27.09.2019 tarihli 7/19217 esas numaralı yazılı soru önergemde sorduğum “İzmir’deki 9 istasyonun içerisinde Aliağa, Menemen, Yeni Foça ve Bozköy bölgelerindeki istasyonlar yer almamaktadır. Bunun sebebi nedir?” sorusuna verdiğiniz 11.11.2019 tarihli yanıtta, “İzmir ilinde (Ege Bölgesi modülü altında) hali hazırda ulusal ağa bağlı 9 adet istasyon bulunmaktadır. Ege Temiz Hava Merkezi kapsamında kurulan 14 adet istasyon da yazılımı tamamlandıktan sonra ulusal ağa bağlanacaktır” denilmiştir. Söz konusu 14 istasyonun yazılımı tamamlanmış ve ulusal ağa bağlanmış mıdır? Bağlanmadıysa bunun sebebi nedir? Bahsedilen istasyonların yazılımının tamamlanarak ulusal ağa bağlanması için yürütülen sürecin detayları nedir? Ne zaman istasyonların yazılım tamamlanacak ve ulusal ağa bağlanacaktır?

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler