25 Temmuz 2024, Perşembe

Hastane 15 ay içinde tamamlanacak

28 Aralık 2022, Çarşamba 06:14

     


Aliağa’nın Çaltılıdere Mahallesi’nde yapımı devam eden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi için bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hastanenin 15 ay içinde tamamlanacağı belirtildi.

Çaltılıdere’de yapımı devam eden Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi için rektörlük binasında düzenlenen bilgilendirme toplantısında, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, hastanenin Türkiye'de meslek hastalıkları hastanesi olarak yapılanmış ilk ve tek hastane olacağını söyledi.

“Hastanemiz, ihtiyaç sahiplerine hızla destek şansına sahip olacak”

Hastanenin hem personel oluşumu hem de işletme sürecinin tümüyle DEÜ'ye ait olacağını belirten Hotar, "Petkim, SOCAR, Aliağa gibi şu anda çok büyük işletmelerin, organize sanayi bölgelerinin olduğu ve doğal olarak muhtemel iş kazaları ve meslek hastalarında daha yoğun olarak görüleceği alanlar. En yakın yer İstanbul, Ankara, Zonguldak gibi yerler. Allah korusun ama böyle durumlarda bizim hastanemiz en yakın yer olarak ihtiyaç sahiplerine hızla destek olma ve hizmet etme şansına sahip olacak." dedi.

Hastaneye bağış yapma çağrısı

Hastanenin kaba inşaatının tamamlandığını ifade eden Hotar, bir yandan da akademik kadroları oluşturduklarını ve fiziki şartları tamamlamaya çalıştıklarını aktardı. Fizik şartları tamamlama konusunda devletten istedikleri bütçe desteğini aldıklarını söyleyen Hotar, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz ki kamu kurumuyuz. Bunları kullanmak belli bir sürece tabi. Bu süreci biraz daha hızlandırmak ancak bağışla mümkün. Onun için sizlerin aracılığıyla, başta İzmir'deki hayırseverlerimiz, iş insanlarımız, odalarımız olmak üzere tüm kurumlarımıza da hastanemize bağış yapma çağrısında bulunmak istiyoruz. Biz çok kullanılacak, çok önemli hayati ekipmanların bir listesini hazırladık. O listedeki cihazları alabilirler. İnşaatında destek olabilirler. Yani mevzuat izin verdiği her konuda bağışla bu sürecin hızına hız katabilirler. Zaten biz elimizden geleni yapacağız. Hedefimiz en kısa sürede İzmir'imizin hem Türkiye'nin hem de dünyanın örnek göstereceği dört dörtlük bir hastaneye sahip olabilmek."

Hiperbarik ünitesi de olacak

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Malayoğlu da Çaltılıdere Mahallesi'nde bulunan arsa üzerine inşa edilen hastaneyle ilgili sunum yaptı. Malayoğlu, hiperbarik ünitesinin de olacağı hastanenin 15 ay içinde tamamlanarak hem ilçeye hem de bölgeye hizmet edeceğini belirtti.

(AA)  
Son Eklenen Haberler