131019098
24 Temmuz 2021, Cumartesi

GÜL EKİCİ: “KADINLAR VAZGEÇMEYECEK”

1 Ocak 2021, Cuma 06:53

     


HDP İlçe Eş Başkanı Gül Ekici, son dönemde işlenen kadın cinayetleri hakkında bir basın açıklamasında bulundu. Ekici, “Kadınlar vazgeçmeyecek. Yaşamın her alanında yaşamak ve yaşatmak, bir kişi daha eksilmemek için mücadele etmeye devam edecek” dedi.

HDP Aliağa İlçe Eş Başkanı Gül Ekici, son dönemde artış gösteren kadın cinayetleri hakkında açıklamada bulundu. Ekici açıklamasında, “Kadınların eşit, özgür ve adil bir yaşam mücadelesi büyüdükçe, erkek egemen sistemin saldırıları da kendisini örgütlemekte. Her gün artan kadın cinayetleri haberleri ile uyanırken, erkeğe cesaret veren devlet, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatmak bir yana, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmeyi tartışmaya devam ediyor. Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor. Sadece geçtiğimiz günlerde 4 kadın katledildi. Maltepe’de Kemal Delbe adlı erkek tarafından kendi evinde yakılarak katledilen Aylin Sözer, Malatya’da evli olduğu erkek Mehmet Taş tarafından vurularak katledilen Selda Taş, Gaziantep’te oğlu tarafından vurularak öldürülen Vesile Dönmez, İzmir’de oğlu tarafından öldürülen Betül Tuğluk. Katiller bazen baba, bazen oğul, bazen eski sevgili sıfatını taşırken esas katillerin kadını koruyamayan devletin ve yargının olduğunu çok iyi biliyoruz” Dedi.

“Haklarımız ve yaşamlarımız için mücadeleye devam edeceğiz”

Kadınların her gün öldürülmeye devam edildiğini vurgulayarak sözlerine devam eden Gül Ekici, ”Kazanımlarımıza saldırmaya devam eden erkek egemen sisteme, onun tüm aygıtlarına bir kez daha sesleniyoruz. Katilleri tanıyoruz! Haklarımız ve yaşamlarımız için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz! Eril zihniyetin ve cinsiyetçiliğin mevcut politikalarla beslenerek kadın cinayetlerini cesaretlendirdiği, taciz ve tecavüz kültürünü yaygınlaştırdığını görüyoruz. Yargıdan ve onun cezalandırma sisteminden korkmayan erkekler artan bireysel silahlanma ile kadınları katletmekten çekinmiyor. Bu ülkede kadınlar öldürülüyor, bu ülkede kadınlar kadın katilleri ve şiddet faili erkekler tutuklansın diye sosyal medyadan adalet arıyor, bu ülkede kadınlar her gün yaşamak ve yaşatmak için mücadele ediyor. Peki, ilk imzacısı olmakla övünen devlet neden İstanbul Sözleşmesini etkin uygulamıyor? 6284 ve İstanbul Sözleşmesini etkin uygulatarak yükümlü olduğunuz sorumlulukları yerine getirin. Çünkü kadınlar vazgeçmeyecek. Evde, sokakta, fabrikada, avm de, okulda, yaşamın her alanında yaşamak ve yaşatmak, bir kişi daha eksilmemek için mücadele etmeye devam edecek” diye konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler