131019098
30 Kasım 2020, Pazartesi

KANİ BEKO, “DİRENMEKTEN BAŞKA ŞANSIMIZ YOK”

1 Temmuz 2019, Pazartesi 06:37

     


Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu işten çıkarılan belediye işçileri için bir yürüyüş düzenledi. Düzenlenen yürüyüşe CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da katıldı. Beko yaptığı konuşmada, “Direnmekten başka şansımız yok” ifadelerini kullandı.

Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, işten çıkarılan işçilerle birlikte bir yürüyüş düzenledi. Petrol-İş Aliağa Şube binası önünden başlayan yürüyüş Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla sonlandı. Yürüyüşe sendikalar, siyasi parti temsilcileri, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko ile işten atılan işçiler ve aileleri katıldı. “İşten atmalar yasaklansın” “Atılan işçiler geri alınsın” sloganlarıyla Demokrasi Meydanı’na gelen platform bileşenleri burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Alp Kuyumcu “Ben yetkiyi halktan aldım, ister alırım, ister çıkarırım diyen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından bundan 41 gün önce başlatılan işçi kıyımı hız kesmeden kadrolu, şirket çalışanı demeden bir sosyal cinayete dönüştü. Kendisini Platform olarak defalarca kez uyarmamıza rağmen kulaklarını adeta bizim çağrılarımıza tıkadı. İşçi çıkarmakla da yetinmeyerek çıkardığı kadrolu işçilerin maaşı üzerinden Aliağa’da 5 yıl boyunca çalıştığı işçileri itibarsızlaştırmaya çalıştı. Kendi düşünce yapısına uymayan onlarca memuru emeklilik baskısıyla emekli olmaya zorladı. Yine içlerinde 3-4 yaşında çocukları olan ve uzun yıllardır Aliağa da yaşayan memurları sürgüne yollayarak aklın vicdanın kabul etmeyeceği uygulamalara imza attı.” İfadelerini kullandı.

“Mücadele etmeye devam edeceğiz”

Basın açıklamasının ardından konuşan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko Aliağa’da yaşananların bir işçi kıyımı olduğuna dikkat çekerek “Gerekçesiz, disiplin kurulu kararı olmadan işçiyi işten atmak sosyal bir cinayettir. Ancak bunun karşılığını verebilmek için direnmekten başka şansımız yok. Hayatımız boyunca Aliağa Belediye Başkanı gibi işçiyi işten atan ve sonra özür dileyen çok başkan gördük. Atılan işçileri, sürgünlere gönderilen memurları geri aldırıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler