28 Mayıs 2024, Salı

Dervişoğlu genel başkanlığı devraldı

2 Mayıs 2024, Perşembe 08:16

     


İYİ Parti'de genel başkan seçilen İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, partinin genel merkezinde düzenlenen törenle genel başkanlığı Meral Akşener'den devraldı.

İYİ Parti’nin hafta sonu gerçekleştirilen 5. Olağanüstü Kurultayı'nın üçüncü turunda 611 delegenin oyunu alan Müsavat Dervişoğlu genel başkan seçilmiş, 2017’de kurulan İYİ Parti'nin Meral Akşener'in ardından ikinci genel başkanı olmuştu. İYİ Parti'nin yeni genel başkanı seçilen İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Meral Akşener'den partinin liderliğini resmen devraldı. Heyetler arasında yapılan yaklaşık 10 dakikalık görüşmenin ardından Meral Akşener, bir çiçekle birlikte genel başkanlık görevini Dervişoğlu'na devretti.

Bayrağı daha yükseklere taşımanın sözünü verdi

Sadece bir koltuk devralmadığını söyleyen Dervişoğlu, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, "Bu ülküyü teslim alıyorum. Onu da bir bayrak gibi teslim alıyorum. Bu yolculuğun nasıl başladığına şahitlik edenlerdenim. Milletimiz için, hürriyet ve istiklal için, demokrasimiz için, bu zamana kadar unutulanları hatırlatmak için, devletimiz için de itibar yolculuğu diyoruz. Yolculuğumuzun her adımında Sayın Genel Başkanımızın teri, mücadelesi, fedakarlıkları var. Ben Türk Milleti’nin huzurunda kendisine ülkemize katkılarından dolayı şükranlarımı arz ediyorum. Sadece bir koltuk devralmıyorum; bir ülküyü, bir hedefi ve idealler demetini teslim alıyorum. Onu da bir bayrak gibi teslim alıyorum. O bayrağı daha yükseklere taşımanın, kutlu hedeflere götürmenin sözünü veriyorum." Dedi.

“Benim değil hepimizin ortak birikimi”

Görevi devreden Meral Akşener ise yaptığı açıklamada, “Türkiye'de bütün siyasi yapılar netice itibarıyla yeni dünya düzeni içerisinde 'ben' kavramı üzerinden yürüdü ve yürümeye devam ediyor. Hâlbuki biz partimizi kurarken 'biz' olduk, çünkü hepimizin birbirine ihtiyacı var. Bir kişinin yapacağı bir iş değildi... Birbirine güvenen, birbirini seven, birbirine saygı duyan ve birbirinin gücünden neredeyse Voltran oluşturan bir hareket bizim partimizin çıkış alanı. İlginç bir Kurultay oldu; herkesin herkese hakaret ettiği sistemleri biliyor Türkiye'de izleyenler ama biz kurultayımızda bir ilki başardık. Dolayısıyla bütün bunlara baktığınız zaman kurumsallığı oluşmuş bir partiyiz biz. İnşallah bundan sonraki fasılda iktidarın yolu açılacak. Ben Müsavat Dervişoğlu'na, Genel Başkanımıza bir sandalye devretmiyorum, bir birikimi de devrediyorum; o birikim de benim değil hepimizin ortak birikimi... Bizim ortaya koyduğumuz bu dostluk içerisindeki değişim Türkiye'ye, gençlerimize, kutuplaşan ve birbirine düşman haline getirilen bu ülkenin fertlerine rahatlama açısından örnek olacak" diye konuştu.

(DERYA SÜNER)

 

  
Son Eklenen Haberler