13 Temmuz 2024, Cumartesi

Soyer bir dönem daha istedi

2 Eylül 2023, Cumartesi 06:37

     


Yeni dönem için belediye başkanlığına aday olduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bir dönem daha belediye başkanlığını sürdürmek istiyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir canlı yayın programına katıldı. 2024 yerel seçimleri için adaylığını net olarak açıklayan Soyer, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Vaatlerini büyük ölçüde tamamladıklarını fakat tamamlayamadıkları projeler olduğunu belirten Soyer, “Bir dönem daha belediye başkanlığı yapma imkanı bulursam çok daha hakim olduğum, başladığım, devam etmekte olduğum projeler için uygun bir zaman olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle bir dönem daha belediye başkanlığını sürdürmek istiyorum” dedi.

“İzmir'i dünyanın en güçlü liman kentlerinden biri haline getirmek istiyorum”

Soyer açıklamasında, “İzmir binlerce yıl boyunca Akdeniz çanağının ne önemli liman kentlerinden olmuş. Ticaret yollarının değişmesi ile bu özelliğini kaybetmiş ancak coğrafya durduğu yerde duruyor. Bizim tekrardan İzmir’i dünyanın en vazgeçilmez kentlerinden biri haline getirmemiz mümkün. Bu heyecan ve tutku ile istiyorum görevi. Bu dönem daha çok altyapı ile uğraşarak geçti. Çok uzun yıllar boyunca eksik kaldığını düşündüğümüz altyapı yatırımlarına ağırlık verdik. Raylı sistemler için büyük atılımlar gerçekleştirdik. Yeni yapacağımız raylı sistem projeleri var. Ana hatları ile söylemek gerekirse İzmir'i dünyanın en güçlü liman kentlerinden biri haline getirmek ve bu şehrin ürettiği refahı artırarak bunun adil paylaşımını attırmak için bir dönem daha bu görevi yapmak istiyorum” diye konuştu.

“En geniş zemini yaratarak seçime girmek istiyoruz”

Yerel siyaset ile merkezi siyaset arasında önemli farklılıklar olduğunu söyleyen Soyer, “Yerel siyasetin dinamikleri farklı. Her ilçenin ilin kendi dinamikleri ile kendi ittifaklarını gerçekleştirmesi gerekiyor. Belediye başkanı o şehirde yaşayan herkesin oyuna talip olur. Bu noktada o oyu en çok alabileceği paydaşlar kimlerse onu korumaya gayret eder. Bu genel seçimlerde yaşanan ittifak tartışmalarını tamamen dışında. Her kentin kendine özgü siyasi yelpazesi var. Bunun içinde kimlerle bir araya gelerek daha çok oy almanız ve daha arzu edilen bir yerel yönetim anlayışı mümkünse onu yapmaya gayret edersiniz. Biz İzmir'de bunu yapmaya gayret edeceğiz. Genel merkez adaylığımız takdir ederse seçim yarışına gireceğiz ve bu yarışta olabildiğince en geniş zemini yaratarak seçime girmeyi hedefliyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler