131019098
25 Temmuz 2021, Pazar

“İZMİR HAK ETTİĞİ ALTYAPI YATIRIMI VE BELEDİYECİLİĞİ ALMALI”

3 Şubat 2021, Çarşamba 06:34

     


Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, son yağmurların kentte yine felakete neden olduğunu vurgularken, sadece altyapı sorunlarının değil artık iklim değişikliğinin de ciddi anlamda konuşulması ve buna göre planlama yapılması gerektiğini söyledi. Ösen, Türkiye’nin üçüncü büyük kentinin hak ettiği altyapı yatırımı ve belediyeciliği almasını istedi.

İzmir’de uzun süren kurak günlerin ardından ikinci kez yaşanan yoğun yağış, yine alışıldık felaketi gündeme getirdi. Pazartesi gece yarısından itibaren Salı sabahına kadar olan 6 saatlik zaman diliminde metrekare başına 100 kilogramı aşan yağış nedeniyle Konak, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Karabağlar, Dikili, Foça ve Aliağa başta olmak üzere İzmir’in bütün ilçelerinde yolları ırmağa döndürdü, altgeçitleri, ev ve işyerleri sular altında kaldı. Resmi kayıtlara göre 673 noktada su baskını ihbarı yapılırken, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer vatandaşların zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamasını istedi. Bu arada ulaşımın aksaması nedeniyle kamu çalışanları da yarım gün idari izinli sayıldı.

Geçmiş olsun İzmir

Yine yağmur felaketi yaşayan İzmir’e “geçmiş olsun” dileyen Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkanı Seda Kaya Ösen, 2021 yılının milat kabul edilerek kentsel dönüşümle birlikte altyapı sorununu da kökünden çözüme kavuşturacak projelerin bilim ve teknolojinin ışığında gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi. İzmir’in sürekli yağmura teslim olmasının en önemli nedenlerinden birinin iklim krizi olduğuna işaret eden Seda Kaya Ösen, “Kentimiz artık uzun süren kuraklık dönemleri yaşarken yağmurlar da mevsim normallerinin üzerinde yağıyor. Tarlaya bereket olan yağmuru şehirde yine uzun yıllardır çözülemeyen altyapı yetersizlikleri nedeniyle felaket olarak yaşıyoruz. Hayatın olağan akışı aksıyor. Her yağmurda bildik manzaraları yaşamak istemiyoruz. Su insan yaşamı için vazgeçilmezdir. Ancak planlama yaparken doğanın yok sayılması mümkün değildir. Artık iklim değişikliği vazgeçilmez gündem maddelerimizden biri olmalıdır. Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir, bu anlamda hak ettiği altyapı yatırımlarını ve belediyeciliği almalıdır” dedi.

Her karar iklim değişikliğini etkiliyor

DEVA İzmir İl Başkanı Ösen, yerel yönetimlerin kentin doğal yapısını korumaya çalışarak planlamalar yaparken merkezi hükümetin de bunu bakanlıkların direkt yetkilerine dayanarak verdiği imar kararlarıyla bozmaması gerektiğini belirterek, “Neredeyse hemen her gün bir doğal güzelliğe kıyacak ÇED süreçlerinin haberlerini okuyoruz. Kentimiz, bölgemiz, ülkemiz doğasıyla bir bütün. Verilen her karar, iklim değişikliğini tetikleyen unsurları oluşturuyor. Rant uğruna ormanları yok ederseniz, kentleri betona çevirirseniz felaketleri daha çok konuşuruz. DEVA Partisi, doğayı koruyarak yaşanabilir kentler için var” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler