30 Mayıs 2024, Perşembe

“Yanlış politikalar sağlık sektörüne darbe vurdu”

4 Ağustos 2023, Cuma 06:47

     


Gelecek Partisi İzmir Milletvekili Mustafa Bilici ilaç sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Bilici, “AKP iktidarının son yıllardaki yanlış politikaları sağlık sektörüne büyük darbe vurmuş durumda.” dedi.

Gelecek Partisi İzmir Milletvekili Mustafa Bilici, AK Parti’nin yanlış politikaları neticesinde ilaç sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi. Birkaç yıldır ilaçta yaşanan tedarik sıkıntısının her gün artarak devam ettiğini söyleyen Bilici, “AK Parti’nin yanlış politikaları sonucu ciddi sıkıntı yaşayan sektörlerden biriside maalesef ilaç sektörü olmuştur. Birkaç yıldır ilaçta yaşanan tedarik sıkıntısı her gün artarak devam etmektedir. İlaç yokluğu ile karşı karşıya kaldığımız son yıllarda, Sağlık Bakanlığı kalıcı çözüm bulmakta yetersiz kalmaktadır. Eczacılık meslek örgütleri, Türkiye’de 650’nin üzerinde ilacın temininde ciddi sorunlar yaşandığını söylüyor. Ellerinde reçete ile eczane eczane dolaşan hasta ve hasta yakınlarını görüyoruz. Vatandaşlarımızın ve eczacıların mağdur olduğu bu süreçte ilaç yokluğu kronik bir soruna dönüşmüş durumdadır.” dedi.

“Daha önce hiç yaşanmayan bir ilaç krizi yaşanıyor”

Türkiye’de daha önce hiç yaşanmamış bir ilaç krizinin yaşandığını söyleyen Bilici, “Artan döviz kuru ve planlama hataları nedeniyle Türkiye’de daha önce hiç yaşanmayan bir ilaç krizi yaşanmaktadır. Üretim ve tedarik konusundaki beceriksizliğini muhtemelen dış güçlere bağlayacak olan AKP, en kısa zamanda bu sıkıntıyı çözmeli, vatandaşlarımızı daha çok mağdur etmemelidir. İlaçlar, hastalık esnasında tedavi amaçlı kullanılması gereken ürünlerdir. Hastalarımız bu haktan mahrum bırakılmamalıdır. Konu ile ilgili sektörün tüm paydaşları üreticiler, dağıtım kanalları ve eczacılarla istişareler yapılmalıdır. Üretim, tedarik ve planlama ile ilgili fikirleri dikkate alınmalı, talepleri dinlenmelidir. İlaçta dışa bağımlılığı ve piyasadaki ilaç yokluğun azaltacak kısa, orta ve uzun vadeli kalıcı politikalar geliştirilmelidir. İvedilikle yerli üretim ve hammadde bazında üretim sağlanmalı ve desteklenmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Randevu alınamıyor”

Vatandaşların kamu hastanelerinden randevu almakta zorlandığını söyleyen Bilici, “Hastalar bir şekilde özel sağlık kuruluşlarına mecbur bırakılıyor. Sağlık söz konusu olunca hasta veya hasta yakını tüm şartlarını zorlayarak malını, mülkünü satmak zorunda veya kredi çekmek zorunda kalıyor. AKP iktidarının son yıllardaki yanlış politikaları sağlık sektörüne büyük darbe vurmuş durumda. Hasta sayısı artarken, hekim sayısı azalmaya devam ediyor. Aynı şekilde muayene ve ilaç katılım payları hızla artıyor. Toplum sağlığının önemsenmediği bu anlayışla, tedaviye muhtaç vatandaşlarımız hastaneyi aramaya, ulaşırlarsa gitmeye artık imtina ediyor. Çünkü muayeneden sonra tektik, ultrason, tomografi gibi görüntüleme randevuları için çok uzun günler veriliyor.” Dedi.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler