25 Haziran 2024, Salı

“Aliağa’nın malları yandaşlara peşkeş çekiliyor”

4 Ekim 2023, Çarşamba 07:17

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’nda, Aliağa Belediyesi’nin arazi satışları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, Aliağa’nın mallarının yandaşlara peşkeş çekildiği, ihtiyaç ve kamu yararı olmaksızın sürekli arazi satışı ve borçlanma yoluna gidildiği ifade edildi.

CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’nda, Aliağa Belediyesi’nin arazi satışları ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe, partinin ilçe yönetimi ve çok sayıda partili yer aldı. CHP Aliağa İlçe Başkanı Ali Serçe, toplantıda yaptığı konuşmada, “27 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 14. olağan kongremizde, üyelerimizin ve delegelerimizin büyük oranda desteğiyle, CHP Aliağa İlçe Örgütü olarak bu onurlu ve bir o kadar da sorumluluğu bulunan göreve geldik. Partililerimizin bize duyduğu güvene layık olmak ve partimizi ilçemizde iktidar yapmak için var gücümüzle çalışacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. İçine girmiş bulunduğumuz yerel seçim süreci dolayısıyla görev ve sorumluluğumuzun her zamankinden daha ağır olduğunun bilincindeyiz. Umut ve kararlılıkla, birlik ve beraberlik içerisinde Aliağa Belediyesi’ne altı oklu bayrağımız dikmek için yolumuza devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

“Kamu yararı bulunmayan faaliyetlerin önüne geçeceğiz”

Ali Serçe’nin ardından söz alan CHP Aliağa İlçe Sekteri Avukat Çiğdem Armutlu, henüz yeni görev almış bir ilçe örgütü olarak partilerini Aliağa’da iktidar yapmak ve kendilerinden başarı bekleyen partililerin yüzünü güldürmek için çok çalışacaklarını, Aliağa Belediye Başkanlığı koltuğuna tüm Aliağa halkının beklentilerini karşılayacak, partilerini onurla temsil edecek adaylarını oturtacaklarını vurguladı. Armutlu, “Şimdiden bunun sözünü veriyoruz. Güçlüyüz, kararlıyız ve umutluyuz. 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Aliağa halkı partimize muhalefet görevi vermiş, 2 dönem meclis üyelerimiz ve ilçe örgütlerimiz bu görevleri yerine getirmişlerdir. Yeni seçilen ilçe örgütü olarak görevimiz; Aliağa halkımızın bize verdiği muhalefet görevini yerine getirerek yerel iktidarın Aliağa halkının lehine gerçekleştirdiği faaliyetlere destek olmak, aleyhine olan faaliyetlerini de Belediye Meclisi çatısı altında yüksek sesle dile getirmek, konu hakkında halkımızı haberdar ederek bilinçlendirmek ve MHP’li Belediye Başkanına teklif ve önerilerimizi sunmak suretiyle Aliağa’nın aleyhine olan ve kamu yararı bulunmayan faaliyetlerin önüne geçmektir.” Dedi.

“Bütçe yetersizliği iddiası gerçek dışı”

Açıklamasında, geçtiğimiz dönemde Aliağa Belediyesi’nde işten çıkarılan işçilere değinen Armutlu, “MHP’li Belediye Başkanı 2014 yılında göreve gelir gelmez ilk icraat olarak Belediye bünyesinde çalışan çok sayıda işçi ve emekçi kardeşlerimizin işine son vererek, bu insanların aileleri ile birlikte ağır mağduriyet yaşamalarına sebep olduğu gibi, belediyedeki iç huzur ve barışı da bitirmiştir. 2019 yılında yapılan yerel seçim sonrasında da bu kez hem teknolojik imkânların arttığı, insan iş gücüne ihtiyacın azaldığı, hem de bu işçilerin maaşlarının Belediye bütçesine ağır yük getirdiği gerekçesi ile 400’ün üzerinde emekçinin işlerine son verilerek bir kez daha işçi kıyımı gerçekleştirilmiş, aradan geçen bunca zaman içerisinde halen dahi işten atılan ve haklarını hukuki yollarla aramak zorunda bırakılan işçilerin birtakım alacaklarına yönelik ödemeler yapılmamış, ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler ve yüksek enflasyon sebebiyle de işçilerin hak ettikleri alacaklar ödense dahi büyük değer kaybına uğramıştır. Diğer yandan bu işçilerin atılmasına gerekçe olarak gösterilen bütçe yetersizliği iddiasının ne kadar gerçek dışı olduğu da belediyeye özelikle Aliağa dışından ithal edilerek işe yerleştirilen ve atılan işçi sayısından daha fazla işçi alımı ile ortaya çıkmıştır.” Diye konuştu.

“Araziler gerçek değerinin çok altında, haraç mezat satılıyor”

Aliağa Belediyesi’nin büyük çoğunluğu ilçeyi tanımayan ve Aliağa’nın ihtiyaçlarını bilmeyen insanlar tarafından yönetildiğini ifade eden Armutlu, “Rant paylaşımı ile semirtilen bazı yöneticiler gönderilip yerlerine yeniden başka isimler ithal edilerek bu kez bu paylaşımdan onların zengin edilmesi hedeflenmektedir. İlçe Örgütü olarak yeni göreve gelmiş olmamız sebebiyle, en kısa zamanda Aliağa Belediyesinden faaliyetler, Belediyede çalışan kişi sayısı ve belediyenin borcu konusunda bilgilere ulaştıktan sonra halkımızı bu resmi verilerle bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bütün Şehir Yasası ile birlikte Aliağa Belediyesi’ne devredilen köy tüzel kişiliğine kayıtlı arsa, arazi ve meralar, belediyeye gelir elde etmek için değil, önceden planı ve rant paylaşımı yapılarak gerçek değerinin çok altında haraç mezat satılmakta olup, bu satışların bir kısmı partimizin ilgili organlarınca yargıya taşınması üzerine satışların iptali ve durdurma kararları alınmış ise de, Cumhur İttifakı adayı MHP’li Belediye Başkanı bitmek bilmeyen bir satış arzusu ile Belediyemize ait çok değerli ne kadar gayrimenkul varsa şaibeli bir şekilde satışına devam etmektedir. İktidara ait birçok Belediye tarafından imarsız ve değersiz gösterilen birtakım gayrimenkullerin çok düşük fiyatlarla yandaşlara peşkeş çekilip, ardından bu gayrimenkulleri imara açmak ya da cins değişikliği yapmak suretiyle satış değerinin onlarca katından fazla değere ulaşmaları sağlanarak, bu haksız ama ballı rantın paylaşımı uygulaması, aynı şekilde ilçemizde de MHP’li Belediye Başkanı tarafından uygulanmaktadır. Halkımızın dikkati Park, çiçeklendirme, ışıklandırma gibi düşük bütçeli faaliyetlere yöneltilerek, arka planda haksız kazanç hırsı kamu yararının önüne geçtiği için halkımızın onayı alınmaksızın Aliağa’nın malları yağmalanmakta ve talan edilmektedir. Bu gidişe dur demek için halkımızı bilgilendirmek zorundayız.” İfadelerini kullandı.

“İddialarla ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmeler yapacağız”

Açıklamasında Aliağa’daki hava kirliliği ile ilgili bilgiler paylaşan Çiğdem Armutlu, “İlçe sınırları içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Raporlarda doğrudan akciğerlere ulaşan ve alt solunum yolu enfeksiyonu ile akciğer hastalıklarına yol açan partikül madde verileri baz alındığında Aliağa’mızın durumunun hiç de iç açıcı olmadığı ve Aliağa’nın İzmir’in havası en kirli ilçesi olduğu görülecektir. Bu karanlık tablo yetmiyormuş şimdi de Endüstriyel Atık ve Geri Kazanım Tesisi adı altında birçok yeni tesis kurulmak isteniyor. Ağır sanayi atıklarının depolanmasına yönelik havaya, doğal yaşama ve yer altı sularına zehirli atıkların karıştırılmasına yol açacak projelere, hava kirliliğini maksimum seviyelere çıkaran ihlallere, ilçemizi adeta Bölgenin Atık Çöplüğü haline getirilmesine sessiz kalan, Aliağa halkının hak ve menfaatlerini göz ardı ederek sermayeden yana tavır koyan Aliağa Belediyesince, belediyeden alınacak izin ve ruhsat işlemlerinden alınan harç ve vergi tutarlarının fahiş şekilde arttırılarak halkımızın ve esnafımızın adeta haraca bağlandığına, haksız olarak talep edilen çok yüksek bedelleri ödeyemeyen vatandaşların işlerinin askıya alındığı ve yapılmadığına, ilçemizde faaliyet gösteren çok sayıdaki işletme, fabrika ve sanayi kuruluşlarından aşırı fahiş miktarlarla paralar talep edildiğine, Belediyenin yüklü miktarda borcu bulunmasına rağmen hesapsız ve plansızca yapılan birtakım işlerin her seçim dönemi yaklaştığında tekrarlandığına, göz boyama amacıyla sökülüp atılmak ve tekrar yapılmak suretiyle israfın ve maliyetin arttırıldığına, yapılan işlerin emsallerine oranla 3-4 katı bedellerle yapıldığına ilişkin duyumlarımıza, ilçemizdeki iki adet Pazaryerindeki tezgahların çok yüksek bedellerle satılarak pazarcı esnafından yüklü paraların tahsil edildiği ve pazaryeri esnafının bu durumu fiyatlarına yansıtması sebebiyle halkımızın diğer ilçelerden daha pahalı meyve ve sebze satın almak zorunda bırakıldığına, Aliağa Belediyesinin hizmet üretmek yerine adeta para basan bir ticari şirket gibi yönetildiğine, Belediyede yaşanan yolsuzluklara dair çok sayıda dosya ve Müfettiş Raporu olduğuna, Belediye Başkanının ‘Hakaret, Tehdit, Basit Yaralama, Görevi Kötüye Kullanma’ gibi suçlarla ilgili şahsi eylemlerinden kaynaklanan yargıya intikal etmiş çok sayıda ceza dosyasının bulunduğuna dair iddialar konusunda da önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı olarak bilgilendirmeler yapacağız.” Dedi.

“Talan ve usulsüzlükler durmuyor”

Aliağa Belediyesi’nin ülkemizdeki birçok ilden daha büyük, devasa bütçeye sahip bir belediye olmasına rağmen, ihtiyaç ve kamu yararı olmaksızın sürekli arazi satışı ve borçlanma yoluna gidildiğini söyleyen Armutlu, “Değerli Aliağalılar, sizler parklara, çiçeklere, ışıklara bakarak hizmet üretildiğini düşünürken, ne yazık ki ilçemizde talan ve usulsüzlükler durmuyor, yargı kararları tanınmıyor, hizmet adı altında sizlerden fahiş paralar alınıyor ve Aliağa’nın malları yandaşlara peşkeş çekiliyor. Siz farkında olmadan her gün bir şeyleri kaybederken, birileri ‘Irmağının Akışına Ölürüm Türkiyem’ şarkısı eşliğinde vatan ve Ata toprağını yani sizin topraklarınızı ve mallarınızı satarak sözüm ona Türkiye için ölenler dirilmiş vaziyette zengin oluyor, servetlerine servet katıyor. Yukarıda kısaca değindiğimiz kamu yararı olmadığı halde yapılan yersiz arazi satışları ile ilgili olarak, sıcağı sıcağına gündemde olan çok değerli bir arazi satışı konusunda biraz daha ayrıntılı bilgilendirme yapmayı kendimize görev biliyoruz. Şöyle ki; Aliağa Belediyesi ülkemizdeki birçok ilden daha büyük devasa bütçeye sahip bir Belediye olmasına ve ilçedeki birçok sanayi kuruluşundan, fabrikalardan çok yüksek oranda paralar toplanmasına rağmen, ihtiyaç ve kamu yararı olmaksızın sürekli arazi satışı ve borçlanma yoluna gidilmektedir.” diye konuştu.

“Aliağa’nın büyük bir değeri Aliağalılardan çalınıyor”

Son günlerde gündemde olan Yeni Mahalle’deki arazi satışı konusuna değinen Armutlu, “Özellikle yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde, yangından mal kaçırırcasına yine ilçemiz Yenimahalle 1306 Ada, 1 Parselde kayıtlı, kentsel gelişim alanında bulunan 68 bin 715,54 dönüm, yani yaklaşık olarak 69 dönüm büyüklüğünde ve tapuda ‘ağaçlandırılacak alan’ olarak kayıtlı bulunan devasa büyüklükteki arazi, 82 Milyon 458 bin 648 TL muhammen bedelle kapalı ihale usulüyle satılmak istenmektedir. Kimsenin bu alanı ağaçlandırmak için satın almayacağı açıktır. Kuvvetle muhtemeldir ki tıpkı daha önce satılan araziler gibi, bu çok değerli arazi çok önceden planlanmış bir şekilde danışıklı olarak satılacak, sonrasında gerekli imar ve cins değişiklikleri yapılarak değeri kat be kat arttırılacak ve bu büyük rant planın parçası olanlar arasında bölüştürülecektir. Yaptığımız basit bir araştırma ve işin uzmanlarından aldığımız görüş ve tespitler doğrultusunda, 69 dönümlük bu gayrimenkul ağaçlandırma alanları ayrıldıktan sonra dahi arsalara bölünmek suretiyle üzerine yaklaşık olarak 1050 adet daire yapılabilecek büyüklüğe sahiptir ve değeri yaklaşık olarak 3.500.000.000 TL. (Üç milyar beş yüz milyon) yani daha anlaşılabilir bir ifade ile eski para birimimizle 3,5 Katrilyon Türk Lirasına çıkacaktır. Tekrar özellikle vurguluyoruz: daha kolay anlaşılabilmesi için eski para birimimizle yaklaşık 82,5 Trilyon Liraya satılacak olan arazi kısa süre içinde 3,5 Katrilyon değere sahip olacak, yani değeri yaklaşık olarak 44 kat artacaktır. Aliağa Belediyesi kendi tasarrufu altında bulunan bu gayrimenkulün bir kısmını yeşil alan, bir kısmını konut alanı olarak hem araziyi değerlendirme, hem Aliağalı vatandaşlarımızın konut sıkıntısına büyük oranda bir çözüm getirme, hem de böylesine kalıcı bir hizmeti gerçekleştirme imkanı varken, 82,5 Milyon TL gibi ulaşabileceği değerin neredeyse 44’de birine tekabül eden cüzi bir bedelle satılması Aliağa’nın büyük bir değerinin Aliağalılardan çalınması anlamına gelmektedir. Çünkü buradan gelecek 82,5 Milyon Türk Lirasına hiç ihtiyacı olmayan Aliağa Belediyesinin önceliği kamu yararı ve Aliağa halkına hizmet değil, birtakım kişisel menfaat ve rant paylaşımlarını servet transferi yaparak tam da yerel seçim öncesinde yangından mal kaçırırcasına gerçekleştirmektir. Hakkaniyete, hizmet etiğine ve kamu vicdanına tamamen aykırı olan bu satışın yapılması halinde Aliağa halkının yakın bir gelecekte ulaşabileceği konut ve yeşil alan gibi hizmetlerden yararlanma hakkı peşinen elinden alınmış ve bu rant planını adım adım uygulayan birileri Aliağa halkının hakkı üzerinden aşırı zenginleşmiş olacaktır. Halkımızın bu gerçekleri bilmeye hakkı vardır.” Dedi.

“Halkımızın hak ve menfaatlerini korumak için kararlıyız”

Aliağa’nın mallarını servet çeteleri oluşturarak peşkeş çekilmekten kurtaracaklarını kaydeden CHP Aliağa İlçe Sekteri Çiğdem Armutlu, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı, “Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa İlçe Örgütü olarak bu gidişe dur demek, ilçemizin ve halkımızın hak ve menfaatlerini korumak, belediyeyi sadece küçük bir grubu zenginleştirmek için para basan ticari bir şirket vasfından çıkararak hizmet odaklı sosyal belediyeciliği hakim kılmak, ilçenin ve belediyenin gelirlerini bağlandıkları rant musluklarından, Aliağa’nın mallarını servet çeteleri oluşturarak peşkeş çekilmekten kurtarmak ve bütün Aliağa halkının yararlanmasına sunmak için elimizden geleni yapmak konusundaki kararlılığımızı bir kez daha vurguluyor ve halkımızı resmi verilerle, hukuki belgelerle bilgilendirmeye devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz. “

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler