131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Oğuzhan Özşahin, “Kadınlar en güçlü yanımız”

5 Ocak 2024, Cuma 06:05

     


2024 Yerel Seçimleri için adaylık sürecinde son günlere gelinirken, CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin yerel gündeme dair değerlendirmelerde bulunmaya devam ediyor.

‘Gülen insanların güzel ilçesi’ sloganıyla kampanyasına devam eden Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, Aliağalı kadınlar için de güzel günlerin yaklaştığını ifade etti.

“KADINLAR DEZAVANTAJLI GRUP DEĞİLDİR!”

Kadınları ‘dezavantajlı gruplar’ içinde görmediğini belirten Özşahin “Sadece İzmir gibi modern bir kentin Aliağa gibi gelişmiş bir ilçesinde değil, dünyadaki bütün toplumlarda kadınları toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından zayıf görmek bana göre yanlış bir yaklaşım. Kadınlar doğası gereği yeryüzündeki en güçlü canlılardır. Üretimin, değişimin, dönüşümün, mücadelenin her zaman başrolüdür. Toplum dinamikleri kadınların iradesiyle şekillenir. Kadın-erkek eşitliğini sonradan benimseyen değil, doğal olarak bilip ona göre yaşamın aktığı şanslı şehirlerden biriyiz. Evet tarih boyunca kadınlar toplum tarafından çok büyük haksızlıklara uğramış, büyük mücadeleler neticesinde zaten hakkı olanı topluma kabullendirmeyi başarmıştır. Bizim sözümüz; kadınlarımıza, zaten iliklerimize işlemiş en önemli ilkelerden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği değil, “fırsat eşitliği” yaratmaktır. Kadınlarımızın asıl ihtiyacı budur.” diye konuştu.

“BİRLİKTE ÜRETECEK, BİRLİKTE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Aliağa özelinde kadınların yaşamın her kesiminde varlıklarını hissettirdiğini vurgulayan Oğuzhan Özşahin “Tarlada, parkta, kafede, işte, okulda, evde ve her yerde kadınların emeği var, değeri var. Siyasi çalışmalarda kadınlarımız ve genç kızlarımız öncüdür, sorumluluk alan ve verendir. Onlar bizim en güçlü yanımız. Aliağa Belediyesi’nde CHP belediyeciliğini, kadınlarımızla omuz omuza yürüteceğimiz mücadele neticesinde taçlandıracağız. Kadınlarımızla birlikte proje üretecek, ürettiğimiz projeleri kadınlarımız sayesinde hayata geçireceğiz.” dedi.

“KADININ TOPLUMSAL ROLÜ DEĞİŞTİ”

Bir takım asli belediye görevlerinin kadınlara yönelik proje olarak sunulmasını doğru bulmadığını söyleyen CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin “Elbette ki kreşler, kadın sığınma evleri, hobi ve iş amaçlı kurslar, eğitimler açılmalıdır. Bunlar zaten bir belediye başkanının ilçesinde gördüğü ihtiyaç üzerine hayata geçirmekle yükümlü olduğu standart görevlerdir. Biz göreve geldiğimizde, önce mevcut belediye Başkanı Sayın Serkan Acar’ın kapattığı kreş ve kadın sığınma evlerimizin yeniden açılmasını sağlayacak, ihtiyaç doğrultusunda daha fazlasını yapacağız. Ancak bunları kadınlara yönelik proje, hele hele ‘toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yok etme’ faaliyetleri olarak sunamazsınız. Bu yaklaşım ve uygulamalar, kadınları ‘anne-eş’ rolüne, evini ve ailesini önceleyen birey görevine hapseder. Bu yaklaşım ve uygulamalar asla tasvip etmediğim bir düşüncenin ürünüdür. Görülmeyen şu ki; artık kadınlarımız sadece ev işlerinden ve çocuk bakımından sorumlu bireyler değil, Mustafa Kemal Atatürk devrimleri sayesinde eğitim-öğretim hakkına kavuşmuş, bu sayede hayatın her alanında o güçlü varlığını hissettiren bireylerdir. Kadınlar sadece ev ekonomisine destek için değil, kendi bağımsızlıklarını daha rahat ortaya koyabilmek adına da artık çalışma hayatının aktif birer üyesidir. İyi ki de böyle. Burada bize düşen görev ise, hayattaki gücü doğrultusunda omuzlarındaki yük de daha fazla olan kadınlarımıza destek olmaktır.” şeklinde konuştu.

“FIRSAT EŞİTLİĞİ”

Kadınlar için ‘fırsat eşitliği’ kavramını Aliağa Belediyesini kazandıktan sonra önümüzdeki 5 yıl boyunca canlı tutacağını sözlerine ekleyen Özşahin “Buradan kadınlarımıza sözümdür. Aynı eğitime, aynı deneyime sahip erkeklerle eşit fırsatlara sahip olacaksınız. Bunu hem belediyemizde sağlayacağız, hem de medya ve demokratik kitle örgütleri aracılığıyla kamuoyu oluşturup Aliağa’daki tüm kurum ve kuruluşlarda uygulanması için mücadele edeceğiz. Yine eğitim, iş ve deneyim konusunda eksiği olan kadınlarımızın yanında yer alacağız. Hobi için değil, ekonomik bağımsızlıklarını sağlayabilecekleri iş kursları, ticaret ve esnaf odalarımızla birlikte kadınlarımızın kendi işini kurmasını sağlayacak küçük ölçekli kredi imkanları, her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşabilmeleri için sosyal yaşam donatıları ile kadınlarımıza destek olacağız.” dedi.

“KADINLARIMIZLA GÜÇLENECEĞİZ, ALİAĞA’YI KADINLARIMIZLA GÜZELLEŞTİRECEĞİZ”

Aliağa’nın sanayi bölgesi olması nedeniyle dışarıdan göç aldığına da değinen Özşahin “Bugün, ülkenin dört bir yanında olduğu gibi; ekmeğinin peşinde koşarken doğduğu, büyüdüğü yerlerden kopmuş, Aliağamıza yerleşmiş ailelerimiz, yeni hemşerilerimiz var. Bu hemşerilerimizi, kardeşlerimizi ilk etapta yabancı oldukları şehrimizde hayata dahil etmek için sosyalleşme etkinlikleri, bölgeyi tanımaları için yakın çevre gezileri ve varsa eğitim eksiklerini kapatmak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde açılacak kurs ve sertifika programları düzenleyeceğiz. Aliağa’da ‘varoş’ diye bir kavram olmayacak. Merkez mahallelerde ne varsa, en ücra mahallemizde de kadınlarımız aynı imkanlara kolaylıkla ulaşabilecek. Kadınlarımız zaten güçlü. Biz, kadınlarımızla güçleneceğiz, Aliağa’yı kadınlarımızla güzelleştireceğiz.” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler