131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Kırkpınar: “Garibanımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz”

6 Ocak 2023, Cuma 06:53

     


AK Parti İzmir Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Yaşar Kırkpınar, TBMM Genel Kurul’unda AK Parti gurubu adına yaptığı konuşmada, toplumun bütün kesimlerinin yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyledi.

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Yaşar Kırkpınar, EYT, Asgari Ücret, Memur ve emekli zamları gibi birçok gelişme ile ilgili açıklamalarda bulundu. AK Parti olarak 21 yıldan bu yana toplumun bütün kesimleri için çalıştıklarını ve hiçbir ayrım gözetmediklerini dile getiren Kırkpınar, “Dünyayı kasıp kavuran bir pandemi ve yanı başımızda cereyan eden savaşlarla karşı karşıyayız. Dünyada tüm ekonomiler durdu, çarklar işlemez hâle geldi, en büyük ve en güçlü devletlerin ekonomileri âdeta çöktü; buna hep birlikte şahit olduk. Türkiye'nin kazancını, zenginliğini çalışanlarımız başta olmak üzere milletimizin bütün fertleriyle kararlı bir şekilde paylaşıyoruz” dedi.

“2023 ihracatta hedef büyüttüğümüz bir yıl olacak”

2023 yılının ihracatta hedef büyütülen bir yıl olacağına vurgu yapan Kırkpınar “Memur ve emekli maaş artışlarını da bu kapsamda değerlendirdik. Çok şükür dünyanın her ülkesine ürün satan, bölgesinin üretimcisi olarak görünen bir ülke konumuna bugün itibarıyla gelmiş bulunmaktayız. İnşallah, 2023 ihracatta da hedef büyüttüğümüz bir yıl olacak. Aralık ayı tüketici enflasyonu yüzde 1,18; bir önceki aralık ayına göre yıllık bazda yüzde 64,52 olarak açıklandı. İnşallah, önümüzdeki aylarda da enflasyondaki bu düşüş seyrinin devam edeceğini yine hep birlikte göreceğiz. Tabii ki enflasyon oranlarının belli olması memur ve emekli maaşlarının da şekillenmesi anlamına geliyor. Memur maaşlarında yüzde 87 oranında artış gerçekleştirmiştik. Ayrıca, ek gösterge gibi pek çok adımla kamu çalışanlarımıza da yine bu kapsamda ilave destekler sağlamıştık. EYT problemini şükürler olsun ki biz çözdük. Yine, asgari ücret oranında tüm ücretlerden vergiyi bizler kaldırdık. En düşük emekli maaşı 5.500 TL ve asgari ücret de dolar bazında yine tarihi bir seviyeye ulaştı; 455 dolarla en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Yine, asgari ücret desteğini bugün itibarıyla 400 TL'ye çıkarmış olduk. Açıklanan 2022 yılı enflasyon oranına göre kamu görevlilerinin maaş artış oranı yüzde 16,48 olarak uygulanmıştı. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine de bu oran yüzde 15,4 olarak ortaya çıkmıştı.” diye konuştu.

“Milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerin maaş artış oranının yüzde 30 olarak uygulanacağını da hatırlatan Kırkpınar, “Memur ve emeklilerin maaşları yasayla yılda 2 defa güncellenerek güvence altına alınmıştır. Açıklanan yüzde 30'luk artış altı aylık bir artıştır, 2'nci altı ayda da artışlar güncellenerek devam edecek. Dolayısıyla bizler toplumumuzun bütün kesimlerinin yanındayız. Yoksulumuzu, garibanımızı, asgari ücretlimizi, memurumuzu, emeklimizi; dul ve yetimimizi, yaşlılarımızı, engellilerimizi yani tüm kesimlerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi enflasyona bugüne kadar ezdirmedik bundan sonra da ezdirmeyeceğiz. Bizler, AK Parti hükûmetleri olarak her zaman aziz milletimizin yanında olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler