14 Haziran 2024, Cuma

Sürekli, “Hükümete yönelik eleştiriler kifayetsiz”

6 Mart 2023, Pazartesi 07:02

     


AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP’nin deprem bölgesindeki çalışmalarının engellendiği iddialarına cevap verdi. Sürekli, İzmir deprem konutları ile hükümetin İzmir’deki kentsel dönüşüm yaklaşımına ilişkin de açıklama yaptı.

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, CHP’nin deprem bölgesindeki çalışmalarının engellendiği ve İzmir deprem konutları ile hükümetin İzmir’deki kentsel dönüşüm yaklaşımına ilişkin iddialara yönelik açıklama yaptı. Sürekli; “Konteyner kentler için yer verilmeseydi, her gün çalışmalarını anlattıkları haberlere çıkamazlardı. Deprem bölgesine destek veren herkesten Allah razı olsun. Ancak, ‘Siyaset yapmıyoruz’ deyip, altı boş iddialar ortaya atmalarının başka tarifi yok. Aynaya bakmakta zaten sıkıntıları var ama ellerini vicdanlarına koymalılar. 4 yılda dönüşüm adına ellerinde kocaman bir sıfır varken, 2 yılı aşkın sürede depremzedelerimiz için bir daire dahi yapamamışlarken, hükümete yönelik eleştirileri kifayetsizdir.” diye konuştu.

5 bin 61 bina yapıldı

İzmir depreminin hemen ardından, bir yıl dolmadan yeni konutların teslimine başlayacaklarını söylediklerini hatırlatan Sürekli, “İzmir’de bu işi yapamayan varsa o CHP’li yerel idaredir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ilk andan itibaren verdiği sözlerin arkasında olmuştur ki, kendi partililerinin de gıpta ile gösterdiği 5 bin 61 bina uzakta değil, Bayraklı’nın göbeğindedir. 2 binin üzerinde kardeşimiz bir yıl dolmadan evlerini teslim almaya, yeni yuvalarında yaşamaya başlamıştır. Yerinde dönüşümle yapılan 1404 konutun tamamında hak sahipleri oturuyor. Rezerv alanda da etap etap binalar teslim ediliyor. İzmir’de kentsel dönüşümü ağızlarına yıllarca göstermelik işlerle aldılar. Heykel dikip, İzmirlilerin parasıyla rant kokularıyla sarılı bir model ortaya attılar, bir tane blok dikemediler. Sorumluluklarındaki 7 kentsel dönüşüm bölgesinde havanda su dövdüler. Genel başkanları her İzmir’e geldiğinde dönüşüm mağdurlarının isyanıyla karşılaştı. Bana mısın demediler, yine hükümeti işaret ettiler. Şimdi asrın felaketi sayılan depremi fırsata çevirmeye çalışıyorlar. Herkes elini vicdanına koymalı artık. Bu yaralar, birlik ve beraberlikle sarılabilir. Eleştirmek için eleştirmek, gerçeklere sırt dönerek, had hudut tanımadan toplumu galeyana getirme çabası korkunç ve büyük bir yanlıştır. Yaşanan acıları, açılan yaraları, verilen mücadeleleri yok saymak, telafisi zor başka yaralar açacaktır.” dedi.

“Ahbap çavuş var, rant var, ama halk yok”

CHP’li yerel idarelere yönelik kentsel dönüşüm eleştirilerinin yeni olmadığını söyleyen Sürekli, asıl hükümetin Türkiye’de ve İzmir’de dönüşüm ile ilgili engel tanımadan yol almaya çalıştığını söyledi. Sürekli şu ifadeleri kullandı; “Evet, bir tek kepçeye çıkmadıkları kaldı. Ama çıksalar da nafile. Çünkü, kentsel dönüşüm bizim 21 yıldır hayata geçirdiğimiz, somut örnekleri olan bir konu. TOKİ eli ile İzmir'de 20 bin konut, Türkiye genelinde 1 milyon 170 bin konut yapmışız. Bu soruna, gündemlerinde, bütçelerinde hiç yer vermeyenler çıkıp ahkâm kesiyor. Asıl acı olan bu. Kime yazık oluyor? Halka. ‘Halk Konut’tan söz ediyorlar. Halk Konut, içinde halkın olmadığı bir proje zaten. Ahbap çavuş var, rant var ama halk yok. Örnek gösteriyorlar. Bir işi örnek göstermeniz için en azından bir satırlık başarı hikâyesinin olması gerekir. Siz yapamıyorsunuz demek için, kendinizin yapıyor olması gerekir. CHP; İzmir’de şimdiye kadar kaç dönüşüm yaptı, kaç bina yaptı, kaç kişiyi deprem riskinden kurtardı? Önce bunun yanıtını versinler.”

“Yaptıkları ve ifadeleriyle çelişiyorlar”

Hükümetin ve bölgedeki mülki amirlerin, CHP’nin deprem bölgesinde kurmak istediği konteyner kente yer göstermediği iddialarına yönelik, “Yine kendi yaptıkları ve ifadeleriyle çelişiyorlar” diyen AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, “CHP İzmir, Osmaniye’de kurmak istedikleri konteyner kente izin verilmediğini iddia ederken, yine kendi ifadeleriyle çelişmiş. Kendilerine yer gösterildiğini de söylüyorlar çünkü. Elbette doğru yerdir. Peki neden değerlendirmemişler? Neden sırt çevirmişler? Dertleri mağduriyet yaratıp bundan beslenmek olabilir mi? Eğer, okul bahçesinde konuşlanabiliyorlarsa, orası kimin? Devletin değil mi? ‘Bizim derdimiz siyaset değil’ diyenlerin sırf muhalefet etmek için kendisiyle çelişmeyi göze alması çok ilginç. Ayrıca her gün, defalarca deprem bölgesindeki çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaşıyorlar. Bu durumda, engellenmelerinden de söz edemezler. Kimi ülkelerin yüzölçümünden büyük bir alanı etkileyen deprem felaketinde, 165 bine yakın yıkık ve yıkılacak bina var. Yaralar sarılırken, enkaz kaldırma çalışmaları da devam ediyor. Bölgeyi hayata döndürmeye çalışıyoruz. Facianın boyutlarını göz ardı etmemek, birliğimizi korumak zorundayız.” diye konuştu.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler