14 Haziran 2024, Cuma

Acar, “Aliağa Belediyesi örnek bir belediye”

6 Nisan 2023, Perşembe 06:53

     


Aliağa Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Belediye Başkanı Serkan Acar ve meclis üyeleri denetim komisyonu raporu üzerine konuştu. Acar, belediyenin 1 yılda 550 küsur milyon lira yatırım yaptığını söyleyerek “Aliağa Belediyesi örnek bir belediye ve bu başarı ilk sırada Aliağa halkımızındır.” dedi.

Aliağa Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ilk birleşimi Belediye Başkanı Serkan Acar yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP Grup Sözcüsü Hakan Turan, İYİ Partili Meclis Üyesi Sedat Sarı ve CHP’li Meclis Üyesi Musa Özcan meclisin bilgisine sunulan denetim komisyonu raporu üzerine konuştu.

Turan, “Gayrimenkul satışlarından vazgeçilmeli”

Denetim komisyonu raporu hakkında söz alan CHP Grup Sözcüsü Hakan Turan, “Geçmiş yıllarda yapmış olduğumuz konuşmalarda, doğrudan teminle yapılan alımlar, ihale usulleri borçlanma, belediyenin borçlanma iradesi noktasındaki durumunu çok eleştirmiştik. Bu eleştirilerimizi göz önünde bulundurup özellikle doğrudan teminde yüzde 5 oranına kadar düşmenizden dolayı şahsım adına teşekkür ediyorum. Eleştiri olarak da hali hazırda 2022 yılında yaklaşık 123 milyon liralık bir gayrimenkul satışı gerçekleştirmişiz. Raporun 172. sayfasında 123 milyon lira gayrimenkul satışı var. Bunlar da bedelleri ödenmiş rakamlar. Gayrimenkul satışlarından vazgeçmenizi, bu duruma karşı olduğumuzu grubum adına tekrarlıyorum.” dedi.

“Özel kalem harcamaları üzerinde temkinli olunmalı”

Özel kalem harcamalarında da sıkıntılı durumlar olduğunu söyleyen Turan, “Özel Kalem Müdürlüğü harcamalarında sıkıntılı durumlar olduğunu görüyoruz. 15 milyon liralık bir özel kalem müdürlüğü harcaması var, 14 milyon 900 bin lira civarında. 2022 yılının temsil ve ağırlama giderleri kapsamında doğrudan temin sınırı 218 bin lira. Ancak temsil ve ağırlama giderleri bu rakamdan muaf durumda. Burada yaklaşık 4,5 milyon liralık bir rakam var. Çeşitli etkinlikler ile ilgili mal ve hizmet alımları yapılmış, bunların sakıncalı durumlar olduğunu görüyoruz. Özellikle 556 bin lira, 868 bin lira, 896 bin lira gibi doğrudan teminler var. Burada sınır aşılmış. Bu yapılan alımların ihale yöntemi ile yapılması mümkün. Örneğin Ramazan ayı iftar yemeği organizasyonu belli bir organizasyon. Bunların ihale yöntemi ile yapılmasının en azından daha şeffaf bir durum ortaya çıkaracağı kanaatindeyiz. Özel kalem harcamaları üzerinde daha temkinli olmanızı ve burada yapılan alımların da kamu ihale kurumu mevzuatına uygun olarak yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Sarı, “Doğruları söylemekten hiç geri kalmadık”

Denetim komisyonu raporunda geçen yıl bazı olumsuzluklar tespit ettiğini hatırlatan İYİ Partili Meclis Üyesi Sedat Sarı, “Geçen yıl tespit ettiğim olumsuzlukları burada beyan etmiştim. Devamında da bu gidişatın sürdürülebilir olmadığını ve ivedilikle tedbir alınması gerektiğini söyleyip bazı çözüm önerileri sunmuştum. Elimizdeki 2022 raporunu analiz ettiğimizde tıpkı geçen yıllarda olduğu gibi bir çok olumsuzluk tespit ettiğimizi söyleyebilirim. Bunun temel sebebinin şahsınızın yönetim anlayışı olduğunu görüyoruz. Bütün bu olumsuzlukların yanında geleceğe dair umutlandığımı söyleyebilirim. 2022 raporunun değerlendirmesinde yıllardır devam eden olumsuzluklara değinmeyeceğim. Onlar zaten hepimizin malumu. Bu kez tam tersine olumlu şeylerden bahsedeceğim. Başta sayın başkan siz ve bizleri dikkatle takip eden Aliağalı hemşerilerimiz iyi bilirler ki görev süremizin başladığı 4 yıldan bu yana asli görevimizi icra etmek suretiyle bu mikrofondan defalarca birçok yapıcı eleştirilerimizi dile getirdik ve sizlerin dikkatlerine sunduk. Buna karşılık her defasında bu uyarılarımıza cevap vermeyerek sessiz kalmayı tercih ettiniz. Bakıldığında bizlere ve topluma karşı hiç sempatik görünmeyen bir davranış. Ama buna rağmen bu tercihinizi sorun etmeyip, doğruları söylemekten de hiç geri kalmadık.” ifadelerini kullandı.

“Yapılan icraatlarla uyarılarımız birebir ötüşüyor”

Geçen yılın denetim raporunun iç açıcı olmadığını söyleyerek sunduğu çözüm önerilerinden bahseden Sarı, “Geçen yıl karşımıza çıkan denetim raporundan anlaşılacağı üzere belediyenin durumu hiç iç açıcı değildi. Yaptığımız analizlerle bu durumu gözler önüne sermiştim ama bununla beraber bir takım çözüm önerileri de sunmuştum. İhalelerde tercih ettiğiniz yöntemlerden dolayı yeterince rekabet oluşturmuyorsunuz. Rekabeti arttırmak suretiyle yapılan işlerin kuruma maliyetini düşürün demiştim. Peki, şimdi durum ne? İhale tercihinden dolayı kuruma getirdiğiniz ek külfeti geçen yıl 11,6 milyon olarak ifade etmiştim Bu miktar bu yıl 6,8 milyona gerilemiş. İhale miktarının arttığını da göz önüne alırsak, aynı savurganlık devam etseydi bu ek külfet bu yıl 25,8 milyona çıkacaktı. Doğrudan alım yöntemi ile temsil ve ağırlama giderlerini denetim altına almalısınız. Kanuni yetkiniz var diye denetimi zor olan bu yönetimi bu kadar hoyratça kullanmamalısınız demiştim. Peki, şimdi ne oldu? Geçen yıl gerek mal alımlarında gerek hizmet alımlarında kanunun tanıdığı harcama limitlerini milyonlarca TL aşmıştınız. Oysa bu yıl tüm kalemlerde harcama limitlerinin içerisinde kalmışsınız. Kurumun alacaklarının sıkı takipçisi olun, yüzde 50’lerde olan tahakkuk tahsilat oranını yüzde 90’lara çıkarın demiştim. Baktığınızda bu oran yüzde 76’yı aşmış. Personel giderlerini yasal sınırlara çekmeniz gerekir demiştim. Yüzde 36 olan personel gideri yüzde 30’un altına gerilemiş. Bütün bu çalışmaların sonunda ortaya çıkan mali oranlardaki kısmi iyileşmeler de dikkatimizden kaçmadı. İşin bu noktaya gelebilmesi için tarafınızdan yapılan icraatlar ile geçen yıl yaptığımız uyarılar birebir ötüşüyor. Ancak bu iyileşmelere rağmen hala olması gerekenin uzağında olan veriler olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

“Cevap vermemişsiniz ama can kulağı ile dinlemişsiniz”

Yapılan önerilerin dikkate alınarak olumlu sonuçlar alınmasından şeref duyduklarını söyleyen Sedat Sarı, “Mecliste konuşmalarımıza cevap vermemişsiniz ama belli ki bizi can kulağı ile dinlemişsiniz. Bu vesileyle halkımızın bize güven duyarak verdiği bu kutsal vazifeyi onurumuzla şerefimizle yerine getiriyor olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Sonuç olarak Sayın Başkan, bu veriler ışığında bize düşen, devam eden olumsuzluklarla ilgili yeni öneriler ortaya koymak, size düşen ise kalan son bir yılınızda belediyeyi bu önerileri dikkate alarak yönetmektir. Bu noktada önerilerimizi sıralayarak konuşmamı tamamlayacağım. Özellikle doğrudan alımlarda ve pazarlık usulü ihalelerde yıllardır sürekli önümüze çıkan ayrıcalıklı firmalardan vazgeçin. En çok ihale alanlar sıralamasında en başta olan belediye şirketlerini komisyonun denetimine açın. Kaynak ihtiyacı hissettiğinizde gayrimenkul satmaktan vazgeçip, ihtiyacınızın gerekçesini ortaya koymak kaydıyla krediyle borçlanma yolunu seçin.” İfadelerini kullandı.

Özcan, “Önceliğimiz deprem olmalı”

6 Şubat’ta yaşanan depremlerin unutulmaması gerektiğini söyleyerek konuşmasına başlayan CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Musa Özcan da denetim komisyonu raporuna değindi. Özcan, “2 milyon TL’nin üzerinde 38 adet ihale gerçekleşmiş ve rakamı da 417 milyon. Her zaman söylediğim gibi böceklerle mücadele, öğrenci taşıma işi, gıda malzemeleri alım işi Aliağa Belediyesi’nin asli görevi. Ancak diğerine baktığımda Aliağa Belediyesi’nin asıl sorumluluğu olmayan kara yollarının ve büyükşehirin yapması gereken işleri üstlendiniz. Tabi bunlar Aliağa’nın ihtiyacıydı, yapılması gerekiyordu. İktidar mensubu bir partisiniz, bunu yüklenip kara yollarına yaptırabilirdiniz. Büyükşehirde de bizleri kullanarak, herhangi bir şey varsa bizi araya koyarak bunları çözebilirdiniz. Siz, Aliağa’nın ihtiyacı diyerek yaptınız. Deprem bize çok şey öğretti. Aliağa’da bin 800 küsur bina 1999 yılı öncesi, bana göre yıkılması gereken binalar. O insanlar canlı canlı tabutta yaşıyor. Bugün Aliağa’da kiralar 7 bin, 15 bin civarı. İnsanlar taksit mi ödesin kira mı ödesin? Raporda 400 milyon lira gibi bir rakam var. Bu bütçe ile 750 bin liradan konut yapsaydık yaklaşık 400 konut demek oluyor. Bu konutlar yapılsaydı, 500 lira ya da bin liradan kiraya verebilirdik. En azından o insanların önünü açmış olurduk. Bundan sonra yapacağımız projelerde bu işi önceliğe almamız gerekiyor. Deprem bölgesinde yaşıyoruz. Burada 7 şiddetinde deprem olmayacağının garantisi yok. Bizim önceliğimiz bu konu olmalı.” diye konuştu.

Acar, “Neredeyse haftada 2 ihale yapmışız”

Yapılan açıklamalara cevap veren Belediye Başkanı Serkan Acar, “Aliağa’nın otoparka ihtiyacı var, yaptırtabilirseniz sevinirim, büyükşehirin görev alanı. Otogara ihtiyacı var, yaptırtırsanız sevinirim, büyükşehirin görev alanı. Bir de Şakran’ın kanalizasyona ihtiyacı var. Denetim komisyonu raporunda pek çok güzellikleri yaşadık ve bütçemiz 9 yılda 14 kat artarak 818 milyon TL’ye ulaşmış. Biz 2025 yılı gibi Aliağa Belediyesi’ni milyar seviyelere ulaştırmayı hedeflemiştik ve bu hedefimiz doğrultusunda 2022 yılında 818 milyon TL’ye ulaştık. Belediye iştirakleri ile birlikte Aliağa Belediyesi’nin bütçesi, 1.2 milyar TL’ye ulaşmış. Sedat Bey’in de bahsettiği gibi doğrudan temin de yüzde 5 küsurlarda. Türkiye’de çok örneği görülmeyecek bir oranda doğrudan temin limitini kullanılmış. Türkiye’de ne kadar örneği var bilmiyorum, 72 tane ihale yaptı Aliağa Belediyesi. Hesaba vurulduğunda neredeyse haftada 2 ihale yapmışız.” Dedi.

“Birçok ilçenin bütçesi kadar yatırım yapmışız”

Aliağa Belediyesi’nin ekonomik gücünün son 9 yılda 15 kat arttığını söyleyen Acar, “Aliağa Belediyesi ekonomik gücünü 1 buçuk milyar TL’ye çıkarmış. Denetim komisyonu raporunda personel gideri noktasında bir veri var, yüzde 29.85. Bu veri kanuni olarak hesaplanırken 2021 yılı bütçesinin gerçekleşenine göre oranlanır. 2022 yılında ödenen personel gideri 2021 yılı bütçesine göre oranlanır. 2022 yılı bütçesine göre hesapladığınızda Aliağa Belediyesinin personel gideri yüzde 14, yüzde 15’lere kadar düşmüş. Aliağa Belediyesi 550 küsur milyon liralık yatırım gerçekleştirmiş bu yıl. Metropol ilçeler de dahil bir çok ilçenin bütçesi kadar yatırım yapmış. Musa Bey’in dediği gibi kimin görev alanına girdiğini düşünmüyoruz. Biz Aliağa halkının ihtiyacı olan her yatırım Aliağa Belediyesi’nin görev alanına girer anlayışı ile hareket ediyoruz. Aliağa Belediyesi 550 küsur milyon lira yatırım yapıyor 1 yılda. Gelinen noktada Aliağa Belediyesi örnek bir belediye ve bu başarı ilk sırada Aliağa halkımızındır, Aliağa Belediye çalışanlarımızındır ve katkı koyan Sedat Bey’indir.” diyerek sözlerini tamamladı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler