131019098
18 Ocak 2022, Salı

OĞUZHAN ÖZŞAHİN: “YÖNETMELİĞİN UYGULANMAMASI İLÇEYE İHANETTİR”

6 Ağustos 2021, Cuma 06:26

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı her ay Aliağa Belediye Meclisi’nden sonra düzenlediği basın toplantısını gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm yönetmeliğinin Aliağa’da uygulanmayışına tepki gösteren CHP’li Meclis Üyesi Oğuzhan Özşahin, “Bu yönetmeliğin Aliağa’da uygulanmaması ilçeye yapılan en büyük bir ihanettir.” Dedi.

CHP Aliağa İlçe Başkanlığı tarafından, parti ilçe binasında basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri Musa Özcan, Hakan Turan, Oğuzhan Özşahin, Murat Erden, parti ilçe yöneticileri ve ilçedeki basın mensupları katılım gösterdi.

Özlem Şan Oğuzhan: “Bizim iktidarımızda köylünün malları köylüye iade edilecek”

Toplantıda Ağustos ayı Aliağa Belediye Meclisinde gündeme gelen konular masaya yatırıldı. Konuyla alakalı açıklamada bulunan CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, “ 140 maddeli bir meclis toplantısı yapıldı. Bu maddelerden birçoğu İmar Komisyonuna sevkti. Arada bir borçlanma vardı yine. Her zamanki klasik borçlanma. Aliağa Belediyesi’nin bu kadar bu kadar borçlandırılmasını doğru bulmadığımızı her yerde söylüyoruz. Hem borçlanma yetkisi isteniyor, hem mal satılıyor. Satılan mallar yetmemiş ki ayrıca borçlanma için yetki istendi. Aliağa’ya yapılan ve borçlanmayı gerektirecek bir projeyi biz göremiyoruz. Köylünün malları köylünündür diyoruz. Biz onları emanet görüyoruz. Elimizden geldiğince köylünün mallarının satılmaması için uğraş vereceğiz. Bütün Aliağa halkına, Bozköy halkına, malı satılan bütün köylüye tek tek anlatacağız. Çünkü Millet İttifakı iktidara geliyor. Bizim iktidarımızda köylünün malları köylüye iade edilecek.” Dedi.

CHP’li Milletvekilleri Aliağa’ya gelecek

Oğuzhan geçtiğimiz günlerde CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel başkanlığında Bergama’da yapılan saha çalışmasıyla ilgili de konuştu. Oğuzhan, “Meclis tatilde. İzmir’deki milletvekillerimizin birçoğu iki gün Bergama’da kalmak suretiyle çalışma gerçekleştirdiler. Bu hafta ya da önümüzdeki hafta bu çalışma Aliağa’da yapılacak. Milletvekillerimiz burada olacak. Hep beraber alanda olacağız.” İfadelerini kullandı.

Hakan Turan: “4 milyonluk bir borçlanma yetkisi talebiyle geldiler”

Başkan Özlem Şan Oğuzhan’ın ardından sözlerine başlayan CHP’li Meclis Üyesi Hakan Turan, Ağustos ayı Belediye Meclisi hakkında konuştu. Turan, “ Yoğun maddeli bir meclisti. Binlik planda yapılan değişiklik sonrası askı sürecindeki itirazlar çoğunluğunu oluşturuyordu. Meclis toplantısının dilek ve temenniler kısmında da söyledim, biraz kötü bir ortam da yapıldı meclis. Ülkenin batısı yanıyor, kuzeyinde sel felaketleri oldu. Bir dünya sıkıntılı bir ortamda Belediye Başkanımız yine acil bir şekilde satışları önümüze koydu. İmar Komisyonu toplantısında konularımız sadece satışlardı. İtirazları değerlendiremedik, o sonraki döneme kaldı. Çünkü çok uzun bir süreç olacak o itirazların değerlendirilmesi. Satışlar var. Borçlanma yetkisi var. 180 milyonluk bir borçlanma yetkisi vardı. Onu dava yoluyla durdurduk. Sonrasında 90 milyona düşürüldü. Onu da iptal ettirdik açtığımız dava ile. Yine 4 milyonluk bir borçlanma yetkisi talebiyle geldiler. Tabi bunlar komisyon incelemesi sonrasında karar verilecek konular. Biz yine eleştirilerimizi dile getirdik. Encümen üyemiz Yasin Bey’in paylaştığı bir bilgiye dayanarak söylüyorum; Haziran Meclisinde satışına karar verilen 337 parseli geçtiğimiz haftalarda 7 milyon liraya sattılar. Bozköy, yine köylünün malı. Hangi sebeple satacaklarını da söylemiyorlar. Alan firma da manidar. Bir İstanbul firması. Burada asfalt işlerini yapan bir firmanın devamı. Yine kendileri aldı. Kendisini şehrül emin olarak lanse eden belediye başkanı bizim için şehrül talandır. Maalesef istedikleri her şeyi geçiriyorlar meclisten, ama bunun hesabını soracağız.” Dedi.

Oğuzhan Özşahin: “Siyaset yapmak adına vatandaşı mağdur ettiler”

CHP’li Meclis Üyesi Hakan Turan’ın ardından CHP’li Belediye Meclis Üyesi Oğuzhan Özşahin söz aldı. Özşahin konuşmasında Büyükşehir’in İzmir depremi sonrasında hasar görmüş yapıların Kentsel Dönüşümünün yapılması maddesinin Ağustos ayı meclis gündemine getirilmemesiyle alakalı olarak konuştu. Özşahin açıklamasında, “Bu konuda ciddi anlamda ilçeye bir ihanet var. Büyük bir felaket yaşadık. Ondan sonra Büyükşehir Belediye Başkanlığının önderliğinde ilgili devlet kurumları da dahil olarak tüm meclis üyeleriyle beraber olağanüstü meclis toplantıları yaptık. Bu meclislerden sonra yeni bir yönetmelik çıkarıldı. Bu yönetmeliğin tek amacı depremden zarar görenler başta olmak üzere zarar görmesi muhtemel olan yapılar kentsel dönüşüme girdiklerinde bir kazanımlarının olması. Orada bir haksızlık oldu diyorlar. Yönetmelik bunun şartlarını koydu oraya. Bu yönetmelik oy birliğiyle geçti. Bu yönetmelik AK Partisi, MHP’siyle beraber yapıldı. K bölgelerini belirleyeceksiniz, bunlar üzerinden bu yönetmelik uygulanacak. Biz de dedik ki burada K bölgelerimizi belirleyelim, gerekirse olağanüstü meclisimizi yapalım. Vatandaşlarımız bundan yararlansın. Sadece siyaset yapmak adına, Büyükşehir yaptı dememek için vatandaşı mağdur ettiler. Bu yönetmeliğin Aliağa’da uygulanmaması ilçeye yapılan en büyük bir ihanettir.” İfadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler