131019098
31 Ekim 2020, Cumartesi

GÜLSEN CİRİT: “BORÇLANMA YETKİSİ KOMİSYON DENETİMİNDEN GEÇMELİ”

6 Kasım 2019, Çarşamba 06:28

     


CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit, işlerinden çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin tazminatlarının ödenmesi için belediye başkanına verilecek borçlanma yetkisinin, sürecin şeffaf bir şekilde sürdürülmesi adına Plan Bütçe Komisyonu denetimden geçerek sonlandırılması gerektiğini söyledi.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Gülsen Cirit ve beraberindeki CHP’li belediye meclis üyeleri, parti ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Cirit, yaptığı açıklamada, Aliağa Belediye Meclisi’nin Kasım ayı gündem maddeleri arasında yer alan, işlerinden çıkarılan belediye işçilerinin ihbar ve kıdem tazminatlarının İller Bankası’ndan kredi olarak temin edilebilmesi için Belediye Başkanına yetki verilmesi konusuna değindi.

“Aliağa'nın kanayan yarası oldu”

Aliağa halkının 31 Mart seçimlerinde, belediye başkanlığını Serkan Acar'a, denetleme görevini ise Millet İttifakına verdiğini, aldıkları bu görevin gereği ne ise Aliağa için bunun en iyisini yapma uğrunda çaba gösterdiklerini ifade eden Gülsen Cirit, “31 Mart seçimleri sonrası belediye işçilerinin çıkarılacağı duyumlarını aldığımızda meclis üyelerimiz belediye başkanını ziyaret ederek Aliağa için özellikle ülkenin ekonomik koşulları nedeniyle işçi çıkarmaların sosyal ve iş barışını bozabileceğini, yıllarca birlikte çalıştığınız insanları gerekçesiz işsiz bırakmanın doğru olmadığını anlattılar. Bütün bu çabalara rağmen 14 Mayıs günü aralarında şu an rahmetli olan Mehmet Emin Şavur'un da olduğu 3 işçi ile süreç başladı ve ikişer üçer devam ederken CHP grubu olarak İYİ partili meclis üyemizin de katılımıyla AK Parti ve MHP ilçe başkanlarını ziyaret edip bu olayın durdurulması konusunda destek istememize rağmen süreç kötü yönetildi ve Aliağa'nın kanayan yarası oldu.” dedi.

“İşçilerin yarısı henüz parasını alabilmiş değil”

Temmuz ayı meclisinde protokol imzalayarak anlaşan 36 işçi için alınan yetkilere rağmen şimdiye kadar kimlere ödeme yapıldığı hakkında meclis üyelerine bile bilgi verilmediğini söyleyen Cirit, “Çünkü yetki tümüyle başkana verilmişti. İttifak ortağımız İyi Parti, işçilerin kanuni haklarından vazgeçmeden haklarını almaları konusunda başkanla anlaştıklarını ve destek vermemizi istediler. Kendilerine bu çabalarından dolayı teşekkür ederiz. CHP bugüne kadar işçilerimizin yararı için her türlü katkıyı her zaman vermeye hazırdır. Ancak, hiç bir zaman şeffaf olmayan veya hukuk kurallarına uymayan konularda ilkelerinden vazgeçmez. Bugüne kadar elinde borçlanma yetkisi olduğu halde ödeme yapmaması, veya yaptığı ödemelerin hangi kriterlere göre kimlere yapıldığı, bu konuda hakkaniyet kurallarına uyulup uyulmadığı kocaman bir soru işareti. Çünkü Temmuz ayında başkana verilen yetki sonrasında protokol imzalayan işçilerin yarısı henüz parasını alabilmiş değiller.” diye konuştu.

“Konu Plan Bütçe Komisyonu denetimden geçmeli”

Verilecek borçlanma yetkisinin keyfiyetten uzak, hakkaniyetli ve mağduriyete yol açmayacak şekilde kullanılması ve sürecin şeffaf bir şekilde sürdürülmesi adına konunun Plan Bütçe Komisyonu denetimden geçerek sonlandırılması gerektiğini vurgulayan Gülsen Cirit, “Gündem maddesinin komisyon denetimden geçmesi hususunda Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı meclis üyelerinin bir itirazı olmayacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle işçilerimiz için borçlanma yetkisi isteyen Kasım meclis gündeminde yer alan önergeye, kişi isimlerinden bağımsız, hakkaniyet ölçüsünde ödeme yapılabilmesi için plan ve bütçe komisyonunda görüşülüp, komisyondan gelecek rapor doğrultusunda karar verilmesi gerektiğini beyan ederiz.” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler