131019098
27 Ocak 2022, Perşembe

OĞUZHAN: “KADIN HAKLARI İHLALLERİ GİDEREK ARTIYOR”

7 Aralık 2021, Salı 06:48

     


CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında açıklamada bulundu.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kapsamında, ilçedeki kapatılan kadın sığınma evi önünde açıklama yaptı. CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Güneş Ataş ve partililerin de hazır bulunduğu etkinlikte basın açıklaması metnini okuyan CHP İlçe Başkanı Oğuzhan, "5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, aynı zamanda Türk kadınına Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün seçme seçilme hakkını tanıdığı gün olması nedeniyle bizler için daha önemli, daha özel bir gündür. Dünya'da henüz kadının adı yokken; 1930 yılında başlayan süreç ile birlikte kadınlarımıza önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar heyetine katılma ve 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklik ile milletvekili seçme ve seçilme hakkını veren Ulu Önder, Türkiye’yi örnek ülke yapmıştır. Bu haklar Fransa'da 1944, İtalya'da 1945, Yunanistan'da 1952, İsviçre'de ise ancak 1971 yılında kadınlara verilmiştir." dedi.

"Yaşam hakkının kadınlarımızın elinden alındığı bir süreç yaşamaktayız"

Kadın haklarının önemine vurgu yaparak sözlerine devam eden Oğuzhan, "Dünya'da kadınlara temsil hakkını veren ülkelerin başında gelen Türkiye’mizde bugün maalesef en temel insan hakkı olan yaşam hakkının bile kadınlarımızın elinden alındığı bir süreç yaşamaktayız. Bizler bugün kadınların kendi hayatlarıyla ilgili aldıkları kararlar nedeniyle maruz kaldıkları saldırılar sonucunda can verdiklerini gördükçe acı ve öfke duymaktayız. Cumhuriyet ile birlikte kadının erkekle eşit olması yönünde önemli adımlar atılsa da bu yönde yasal düzenlemeler yapılsa da günümüz Türkiye’sinde fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamının engellenmesi ve kısıtlı kalması, siyasi karar mekanizmalarının içinde yeterince yer alamaması bizlere kadın hakları ihlallerinin giderek artan şekilde devam ettiğini ve hala eşit yurttaş olamadığını açıkça göstermektedir. "ifadelerini kullandı.

"Türkiye yeniden İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olacaktır"

Konuşmasına kadın erkek eşitliğinin şart olması gerektiğini söyleyerek devam eden Oğuzhan, "Çağdaş medeniyet seviyesine ulaşmak için kadını ve erkeği eşit yurttaşlar yaratmanın gerekli olduğuna inanan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran irade sayesinde kadın hakları yönünde dünyada ikinci sıradayken, günümüzde 156 ülke arasında 133’üncü sıraya gerilememiz karşısında büyük üzüntü duyuyoruz. Bu gerilemenin baş müsebbibi; kadınların toplum içerisindeki yerini nerede kahkaha atıp atmaması gerektiğine dayandırmaya, ‘Kadın mıdır, kız mıdır’ sözüyle ahlaksızca sınıflandırmaya, ‘kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek’ gibi komik istatistiklere dayandırmaya, iş isteyen kadına ‘evdeki işler yetmiyor mu’ diye çıkışma cüretini göstermeye, kadın erkek eşitliğini 100 metre koşuda ölçümlemeye çalışmak isteyen AKP zihniyetidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu köhne fikirlere karşı dün olduğu gibi bugün de yarın da kadınlarımızın yanında yer alarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Partimizin iktidarında kadınlarımızı hak ettiği toplumsal eşitlik mertebesine getirmek için gereken her adım atılacak, Türkiye yeniden İstanbul Sözleşmesi’ne taraf olacaktır. Çünkü biliyoruz ki önümüzdeki süreçte kadınlar lehine pozitif ayrımcılık içeren yasalarla özel önlemler alınmadıkça mutlak anlamda eşitlik sağlanması mümkün olmayacaktır. Kadınların sosyal ve ekonomik konumlarını iyileştirmek, hizmetlere, haklara, kaynaklara erişimini arttırmak ve toplumdaki statüsünü yükseltmek için yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi, bu yükümlülüklerin takibi ve bu çerçevede koordineli çalışmalar yürütülmesi elzemdir, gereklidir." şeklinde konuştu.

"Türk kadını Ulu Önderimiz sayesinde çağdaş uygarlık seviyesine geldi"

Türk kadınının, Ulu Önder Atatürk sayesinde çağdaş uygarlık seviyesine geldiğini, hiç kimsenin gücünün Cumhuriyet’i, Cumhuriyet’in değerlerini, Türk kadınına verdiği önemi yok edemeyeceğini kaydeden Oğuzhan, “Kadınlarımız, birçok medeni ülkeden daha önce elde ettiği seçme ve seçilme hakkıyla siyasal alanda etkinliğini artırarak daha güçlü ve aydınlık yarınlar için öncü olmaya devam edecektir. Türkiye’de ve dünyada kadınların erkeklerle eşit koşullarda ve insanca yaşama isteğinin giderek güçlendiği bir dönemde, kadınların karşı karşıya kaldığı tehditler, kadınların haklarına yönelik saldırılar da giderek artmaktadır. Fakat Atatürk Cumhuriyeti’nin kadınları hakları için mücadele etmeye ve direnmeye devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

"Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyorum"

Konuşmasında 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlayan Oğuzhan, "Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 87’nci yılında; emek veren, hakları için mücadele eden ve direnen; uygar dünyayı korkusuzca inşa etmeye çalışan, toplumun eşit, özgür, adil ve saygın bireyleri olan tüm kadınların Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor, Atamızın hayal ettiği ve temellerini attığı toplumsal eşitlikte buluşmak dileğiyle kadın hakları mücadelesi veren tüm yurttaşlarımızı saygıyla selamlıyoruz." ifadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler