131019098
25 Temmuz 2021, Pazar

KILIÇDAROĞLU: "HER KURUŞUN HESABINI VERECEĞİZ"

8 Şubat 2021, Pazartesi 06:58

     


Çiğli Tramvayı Temel Atma Töreni'nde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorunda olduğunu, böyle bir siyaset anlayışını hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çiğli Tramvayı’nın Cumartesi yapılan temel atma töreni için Cuma günü akşam saatlerinde geldiği İzmir’de Şehit Uzman Çavuş Mehmet Onur Özbent’in ailesini ziyaret etti. Hakkari’de çığ düşmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Onur Özbent'in Torbalı’da yaşayan ailesine taziye dileklerinde bulunan Kılıçdaroğlu’na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer eşlik etti. Uzman Çavuş Özbent, Hakkari'de üs bölgesinin kar nedeniyle kapanan yolunun açılması için yapılan çalışmalar sırasında çığ düşmesi sonucu 26 Aralık’ta şehit olmuştu.

“Büyükşehir Belediyesi yanınızda”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Tunç Soyer ile 1 Şubat'ı 2 Şubat'a bağlayan gece kentte yaşanan sel felaketinden etkilenen Güzelyalı esnafını da ziyaret etti. Esnafa geçmiş olsun dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, İzmir'in yıllık yağışın yaklaşık yüzde 20'sini bir günde aldığını belirterek, "Bu büyük bir felaket. Başkanımız Tunç Soyer'den 2 bin 500 konut ve işyerinde hasar tespitinin yapıldığı bilgisini aldım. Belediyemiz gereken desteği verecektir. Büyükşehir Belediyesi yanınızda" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Selden zarar gören hiçbir yurttaşımızı mağdur etmeyeceğiz, çaresiz bırakmayacağız. Pazartesi günü meclis kararının ardından nakit para yardımımız en kısa sürede başlayacak" diye konuştu. Sel nedeniyle evi su basan Meral Karaca isimli bir vatandaş İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e teşekkür ederek, "15 dakika içinde belediye ekipleri yardıma geldi. Bir gün sonra bütün sokakları dolaştım. Her yer temizlenmiş, pırıl pırıldı" dedi.

Uğur Mumcu feribotuna bindi

Esnaf ziyaretinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Üçkuyular İskelesi'nden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz yılın Aralık ayında hizmete aldığı Uğur Mumcu feribotuna bindi. Feribotta gazeteci-yazar Uğur Mumcu anısına hazırlanan anma köşesine karanfil bırakan Kılıçdaroğlu, kaptan köşküne çıkan kaptanın seyir defterini imzaladı.

“Sel mağdurlarına 7 milyon 31 bin liralık yardım yapılacak”

Program kapsamında Çiğli Tramvayı Şantiyesi'nde düzenlenen törenle Çiğli Tramvay Hattı'nın temeli atıldı. Kemal Kılıçdaroğlu, Çiğli Tramvayı Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, İzmir milletvekili olarak İzmirlilerle buluşmaktan mutluluk duyduğunu kaydetti. Türkiye'ye huzur ve birlikteliği getirmek için azimli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Hiçbir güç inandığım yoldan beni döndüremeyecek. Halkın bütün katmanlarıyla birlikte bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Sevgiyi, huzuru getireceğiz, kaygıyı, tasayı uzaklaştıracağız." dedi. Kılıçdaroğlu, sel felaketinden mağdur olanlar için İzmir'de belediyenin önemli hizmetler verdiğini ifade ederek sel nedeniyle 2 bin 554 hane ve iş yerinde sorun olduğunu ve mağdurlara 7 milyon 31 bin liralık yardım yapılacağını aktardı.

"Buca metrosunun borç faizi yüzde 3"

Kılıçdaroğlu, İzmir programı kapsamında yüzde 72'si tamamlanan Narlıdere Metrosu inşaatında incelemelerde bulunduğunu söyledi. Buca Metro Hattı çalışmaları değinen Kılıçdaroğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devleti düşünün, onun hazinesini düşünün. Hazineyi yöneten bakanları düşünün. Bunlar uluslararası piyasalarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti borç alırken faiz ödüyor. En son aldıkları borç dolayısıyla ödedikleri faiz yüzde 5-6 civarında ama İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 70 milyon avroluk borçlanmayı yüzde 3'le yaptı. Olağanüstü bir rakam. Yani Türkiye Cumhuriyeti devletinin ödediği faizin yarısı kadar faiz ile İzmir Büyükşehir Belediyesi borçlanma yapabiliyor. Bu bizim belediyelerimizin uluslararası alanda, finans kuruluşlarının gözünde Türkiye Cumhuriyeti devleti hazinesinden daha iyi ve daha güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu bizim için gurur verici” dedi. Kılıçdaroğlu, CHP belediyelerinde ihalelerin saydam olduğunu dile getirerek, "İhale yapılacak, ihaleler saydam olacak. 'Adamını bul, gel, ihaleyi verelim. Sen de bize para ver.' dönemi yok bizim belediyelerde. Herkes şunu bilmeli CHP'li belediyeler tıkır tıkır işliyor." diye konuştu.

"Halka hesap vermek, Hakk'a hesap vermektir"

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Çiğli Tramvayı ihalesi için şartnameye yeni mezun mühendislerin çalıştırılması maddesini koydurduğunun vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Her büyük kentin ulaşım sorunu var. Belediye başkanlarının görevi de ulaşım, otopark sorununu çözmektir. Bu sorunları çözmek için çaba harcarlar. Yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorundadır halka hesap vermek, Hakk'a hesap vermektir. Her kuruşun hesabını veren belediye başkanı doğru belediye başkanıdır. Biz yeni bir siyaset anlayışını Türkiye'de hayata geçirmeye çalışıyoruz. Halkına hesap veren siyaset anlayışı. Halkın günlük sorunlarını gören, gelecekteki sorunları gören bir siyaset anlayışı. Bunu yapmak istiyoruz. İnşallah iktidarda da bunu yapacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Bizler belediyelerden başlayarak hizmeti kendi halkımıza yapacağız." dedi.

“Siyaseti zenginleşme aracı olarak görmeyiz”

Kılıçdaroğlu, salgın döneminde CHP'li belediyelerin milyonlarca kişiye ayni ve nakdi yaptığını ifade etti. Eğitimde birleştirilmiş sınıf uygulamasını sona erdirmek için 11 büyükşehir belediye başkanlığının olduğu yerlerde Milli Emlak arsalarına okul yapılması için iktidara çağrıda bulunduklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Biz yaparız. Her kuruşun hesabını veririz. Biz siyaseti köşeyi dönmek için değil, halk için yaparız. Zenginleşme aracı olarak görmeyiz siyaseti. Bizim onlarla siyahla beyaz kadar farkımız var." dedi.

“Belediye hesaplarına yatırılan paralara el koydular”

Halkın CHP'li belediyelere güvendiğini, belediye aracılığıyla yardımda bulunmak istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Tahammül edemediler, belediye hesaplarına yatırılan paralara el koydular, vermediler CHP'li belediyeler başarısız olsun diye. Belediye başkanları arkadaşlarıma söyledim 'Önünüze engeller çıkarırlar, şikayet etmeyeceksiniz, engeli aşacaksınız.' dedim. Banka hesaplarına el koydular. Biz askıda fatura dedik. On binlerce kişinin masrafları ödendi. Aracı belediye oldu." ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından protokolde bulunanlar, Çiğli Tramvayı'nın temelini atmak üzere birlikte butona bastılar.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler