22 Haziran 2024, Cumartesi

Vatandaşlara ‘Anayasa mitingi’ çağrısı

9 Ocak 2024, Salı 06:50

     


CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla, tüm vatandaşlar 14 Ocak’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda yapılacak mitinge davet edildi.

CHP, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını tanımamasına karşı, 14 Ocak Pazar günü saat 13.00’te Ankara’nın Tandoğan Meydanı’nda miting yapacak. CHP Aliağa İlçe Başkanlığı’nda basın açıklaması düzenlenerek miting için vatandaşlara çağrıda bulunuldu. Konuyla ilgili basın açıklamasını CHP Aliağa İlçe Başkan Yardımcısı Ziya Yıldız yaptı. Yıldız, “Ülkemiz AKP iktidarının ve sarayın yanlış politikaları, inatla ve intikam alma hırsıyla hareket etmesi sonucu, ekonomide, hukukta, eğitimde ve demokraside her geçen gün daha büyük yaralar almaktadır. Halkımız, atılan her yanlış adımın yol açtığı yeni krizler ve adaletsizlik yüzünden sürekli olarak yoksullaşmakta, fırsat eşitliğinden uzaklaşmakta ve adalete olan inancını kaybetmektedir. Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin yıpratılması, anayasal düzenin bozulmaya çalışılması ve hatta anayasal düzenin ve hukuk sistemimizin en önemli unsuru olan Yargıtay tarafından bizzat tanınmaması, yok sayılması gelinen vahim noktanın en büyük göstergesidir.” Dedi.

“İktidar yaşanan hukuk skandalını ellerini ovuşturarak izliyor”

Anayasa Mahkemesi kararlarının, AK Parti iktidarının ve Saray’ın desteğiyle tanınmaması yönünde verilen son kararın, ülkemizin geleceğine, cumhuriyetimize ve Anayasamıza vurulan büyük bir darbe olduğunu kaydeden Ziya Yıldız, “Hak hukuk tanımayan, iktidardan aldığı güç ve yapılan yönlendirmeyle, anayasadan uzaklaşan bazı mahkeme ve hakimleri; hukuk skandalını, anayasa mahkemesine kafa tutmaya, anayasanın amir hükümlerini yok saymaya kadar ileri götürmüşlerdir. Ülkemizi zaten ekonomik olarak buhrana sürüklemiş, kurtuluş reçetesi olarak sadece emekliden, işçiden, memurdan, esnaftan yapacağı kesintileri ve yoksulun, garibanın omuzlarına yüklediği zamlı vergileri sunan AKP iktidarı ise yaşanan bu hukuk skandalını adeta ellerini ovuşturarak izlemektedir. Yaşanan her yargı krizinde, ülkemizde adalete olan inanç tükenmekte, uluslararası alanda ülkemizin itibarı yok edilmekte, yoksulluk ve açlık sınırında yaşam savaşı veren insanlarımızın kursağındaki lokmalar eksilmektedir.” Diye konuştu.

“Anayasal darbeye boyun eğmeyeceğiz”

Türkiye’de tüm bu akıl almaz ve kabul edilemez skandallar yaşanırken, iktidarın adeta üç maymunu oynadığını söyleyen Yıldız, “Krizi geçiştirmeye yönelik açıklamalarla, yaşanan krizlerin devamına katkı koyan bu anlayışa ve bu kötü gidişe artık dur deme zamanı gelmiştir. CHP Aliağa İlçe Başkanlığı olarak, tüm halkımızı, bilhassa gençlerimizi, cumhuriyetimizle, anayasamızla hesaplaşmaya kalkanlara, halkımızın kursağındaki lokmalara göz dikenlere, saraylarda, sırça köşklerde yaşarken emekliyi, işçiyi, gençlerimizi açlığa terk edenlere, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı anayasal darbe yapanlara dur demek için, geleceğimize, demokrasimize, anayasaya, emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkmak için 14 Ocak Pazar günü, Saat 13.00’te, Ankara Tandoğan Meydanı’na çağırıyoruz. O gün, milyonlarca vatandaşımızla birlikte ülkemize sahip çıkacak, o tarihi günü tüm bu başıbozuk gidişatı değiştirmek için bir milat olarak kabul edeceğiz. 14 Ocak’ta, Tandoğan Meydanı’nda olmak isteyen tüm vatandaşlarımız için seferber olduğumuz bilinsin isteriz. O gün ülkesine, çocuklarının geleceğine sahip çıkmak için ilçemizden Ankara’ya gelmek isteyen tüm vatandaşlarımızı, ilçe başkanlığı olarak bizler Ankara’ya götüreceğiz.  Bu tarihi mitinge katılmak isteyen tüm vatandaşlarımız ilçe başkanlığımıza isim bilgilerini yazdırabilirler. Anayasal darbeye boyun eğmeyeceğiz, Tandoğan’da milyonlarla birlikte dur diyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)

 

  
Son Eklenen Haberler