22 Ekim 2019, Salı

“BELEDİYE KREŞİNİ YENİDEN AÇACAĞIZ”

9 Şubat 2019, Cumartesi 07:01

     


CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, sosyal belediyeciliğin en önemli parçasının eğitim olduğunu ifade ederek, “Aliağa’da bir belediye kreşi vardı. Mevcut yerel yönetim döneminde kapatıldı. Aliağalılar, 11 bin liralara varan ücretleriyle özel kreşlere mahkum edildi. Biz yeniden açacağız.” dedi.

Adaylığının açıklanmasının ardından hızlı bir şekilde seçim çalışmalarına başlayan CHP Aliağa belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz, Yeni Mahalle’de gerçekleştirdiği kahve toplantısında kendisini tanıtarak belediyecilik anlayışını ve projelerini aktardı.

“İhmal edilmiş kesimin belediyesi olacağız”

İlk kez ittifakla yerel seçime gidileceği ve dolayısıyla parti seçiminden çok kişiler üzerinden yürütülecek bir seçim süreci yaşanacağını vurgulayan Durmaz “Bu seçimlerde partilerden çok adaylar ön plana çıkacak. Adayın kişiliği, hayata bakışı, insani ilişkileri gibi kriterlere bakarak, seçmen kimi kendisine daha yakın hissediyorsa, kimi daha inandırıcı buluyorsa ona oy verecek. Bu anlamda biz de sosyal demokrat duruşumuz ve dünyaya bakış açımıza uygun projelerle halkımızın karşısına çıkıyoruz. Aliağa’da ihmal edilmiş, dezavantajlı bir kesim var. Biz onların belediyesi olacağız. Dar gelirliden, yoksuldan, işsizden, emekçiden, emekliden yana bir belediyecilik yapacağız.” şeklinde konuştu.

“Eğitim en büyük eksik ve ihtiyaç”

Sosyal belediyeciliğin en önemli parçasının eğitim olduğunu ifade eden CHP Aliağa Belediye Başkan Adayı Özcan Durmaz “Çocuklarımız ve gençlerimiz bizim geleceğimiz. Dolayısıyla, onlara her şeyden çok önem vermemiz, onların ihtiyaçlarına öncelik vermemiz kaçınılmaz. Bu anlamda, Aliağa’da gördüğümüz en büyük eksik ve ihtiyaç eğitim alanında karşımıza çıkıyor. Anaokulundan başlayarak, üniversiteden mezun edene kadar çocuklarımızın yanında olacağız, destekçisi olacağız. Biliyorsunuz Aliağa’da bir belediye Kreşi vardı. Mevcut yerel yönetim döneminde kapatıldı. Oysa çok önemli bir ihtiyacı karşılıyordu. Aliağalılar, 11 bin liralara varan ücretleriyle özel kreşlere mahkum edildi. Biz yeniden açacağız. Hem de bir tane değil, biri merkezde olmak üzere 4 tane belediye kreşi açacağız. Buralarda dar gelirli vatandaşlarımızın çocukları ücretsiz bakılacak.” dedi.

“Öğrencilerimizi biz taşıyacağız”

Taşımalı eğitimdeki sıkıntıları sona erdireceklerini, bunu gidermenin bir ‘sosyal koruma-kollama projesi’ olduğunu belirten Durmaz “Biliyorsunuz önce köylerdeki okullarımız kapatıldı, ardından geçtiğimiz sene taşıma hizmeti durduruldu. Ailelerimize ‘başınızın çaresine bakın’ denildi. Bu kabul edilemez. Biz, ilk ve orta öğretimdeki evlatlarımızı belediye imkanlarıyla hem güvenli bir şekilde ve ücretsiz olarak taşıyacağız, hem de aileleri sırtlarına yük olarak binen 300-400’er liralık ulaşım masrafından da kurtarmış olacağız. Okul sonrasında da evlatlarımızı bırakmayacağız. Açtığımız kreşlerle aynı bölgelerde ‘etüd merkezleri’ kuracağız. Okuldan çıkan çocuklarımız sonrasında etüd merkezlerine gelerek uzman eğitmenlerimizle birlikte derslerini yapacak, başarısız olduğu konularda takviye alacak.” diyerek şöyle devam etti:

“Mezun olana kadar öğrencilerimizin yanındayız”

“Yine bildiğiniz gibi, belediyemize ait bir dersanemiz vardı. Bu dersanemiz de kapatıldı. Biz şimdi daha büyüğünü, daha donanımlısını kuracağız. Burada öğrencilerimizi liselere ve üniversiteye giriş sınavlarına hazırlayacağız. Üniversiteyi kazandıktan sonra da gençlerimizin üzerinden elimizi çekmeyeceğiz. Belediyemiz öncülüğünde kuracağımız bir vakıf veya dernek aracılığıyla, üniversiteyi kazanan ve ihtiyacı olan bütün çocuklarımıza mezun olana kadar burs sağlayacağız. Maddi imkansızlıklar dolayısıyla eğitimini yarıda bırakan bir tek gencimiz olmayacak. Bu bursu da tıpkı Karşıyaka’da başarıyla uygulanan ‘her apartman bir öğrenci okutuyor’ kampanyası benzeri bir Toplumsal Dayanışma Fonu ile finanse edeceğiz. Her şey şeffaf olacak. Sanayicilerimize, vatandaşlarımıza çağrı yapacağız, açacağımız banka hesabına yardımlarını yatıracaklar, yine buradan banka havalesi ile öğrencilerimize dağıtacağız. Kimsenin aklında ‘bu paralar gerçekten öğrencilere gidiyor mu?’ şeklinde tek bir şüphe, tek bir soru işareti olmayacak.

Okullar kapandığında da biz yine gençlerimizle birlikte olacağız. Çaltılıdere bölgesinde kuracağımız kamp alanında açacağımız Yaz Okulları’nda tüm gençlerimize 1’er hafta tatil imkanı sunacağız. Deniz kıyısındaki bu yerde hem dinlenecek, hem spor yapacak, hem sosyalleşecekler. Bütün bunları hayata geçirmek için elimizde her türlü imkan var. Hep dediğimiz gibi, Aliağa zengin bir ilçe ve biz bu zenginliği halkımızla paylaşarak çoğaltacağız.”

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler