131019098
16 Mayıs 2022, Pazartesi

MECLİSTE GERGİN OTURUM

9 Nisan 2022, Cumartesi 07:09

     


Aliağa Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşiminde gerginlik yaşandı. MHP’li Belediye Meclis Üyesi ve Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Şimşek’in Millet İttifakı meclis üyelerine yönelik sözleri tartışmalara neden oldu.

Aliağa Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın ikinci birleşimi gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantı Belediye Başkanı Serkan Acar’ın komisyondan gelen raporları oylamaya sunmasıyla başladı. Aliağa şehir geçişi kesiminde yapılması planlanan Battı-Çıktı Projesi’nin yapımının Aliağa Belediyesi’nce üstlenilmesi ve bu hususta gerekli harcamalar için belediye başkanına yetki verilmesini içeren maddenin oy birliği ile kabul edildiğine ilişkin İmar ve Plan, Bütçe Komisyonu raporunun komisyondan geldiği şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi. Aliağa Engelliler ve Rehabilitasyon Merkezi’ne yapılan aylık 10 bin liralık nakdi yardımın 2022 yılı için 20 bin liraya çıkarılması hususunda Aliağa Engelliler Derneği ile ek protokol yapılmasını içeren maddenin oy birliği ile kabul edildiğine ilişkin Plan, Bütçe Komisyonu raporunun komisyondan geldiği şekliyle kabulüne oy birliği ile karar verildi. Daha sonra Başkan Acar birleşimi yönetmesi ve 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun mecliste görüşülmesi için koltuğu Meclis Başkan Vekili İYİ Partili Sedat Sarı’ya devrederek meclis üyelerinin arasına oturdu. Birleşim 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşülmesiyle devam etti.

Hakan Turan, “Faaliyet Raporu’na ret oyu kullanıyoruz”

Bilgilendirmenin ardından oylamaya sunulan 2021 Yılı Faaliyet Raporu oyçokluğu ile kabul edildi. Rapor hakkında söz alan CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan, “2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun hazırlanmasında emeği geçen tüm belediye bürokratlarına ve tüm belediye çalışanlarına teşekkürlerimi iletiyorum. Denetim Komisyonu Raporu’na göre yapmış olduğumuz eleştiriler doğrultusunda çeşitli uygulamaların yanlış olduğunu dile getirmiştik. Faaliyet Raporundaki verileri incelediğimizde de faali verilerin detaylı bir şekilde ortaya konulmadığını, belediye şirketleriyle ilgili kapsamlı verilen bulunmadığını ve geçmişte belediye yönetimine yapmış olduğumuz tüm eleştirilerin ve uygulamaların değişmediğini görüyoruz. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak 2021 Yılı Faaliyet Raporu’na ret oyu kullanıyoruz.” dedi.

Hakan Şimşek, “Aliağa’yı büyüten bir Serkan Acar var”

Daha sonra MHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Hakan Şimşek söz aldı. Şimşek konuşmasında, Aliağa halkına saygılı olmak adına söz alan meclis üyelerinin ayağa kalkarak konuşması gerektiğini belirtti. Şimşek’in konuşmasının sonlarında Millet İttifakı meclis üyelerine yönelik sözleri tartışmaya neden oldu. Şimşek, “Denetim Komisyonu Raporu mecliste görüşülürken bazı arkadaşlarımız bazı rakamlar telaffuz etti. Sayın başkan gerekli cevabı verdi. Bazı arkadaşlarımız 2013’ten bugüne kadar olan büyümenin sadece rakamsal olduğunu ifade etti. Bir şeyi okursunuz görürsünüz. Anlamazsanız o size sadece rakamdan ibarettir. Anlarsanız o size çok farklı şeyler ifade eder. Bir arkadaşımız çıktı Aliağa Belediyesi’nin 292 milyon borcu var dedi. Sayın başkan da dedi, o borcun içerisinde 20 – 30 yıl sonra emekli olacak personelin emeklilik emanet borcu da var. Denetim komisyonu raporunda açıkça yazıyor, 127 milyon odur. Denetim Komisyonu Raporu’nda tek tek hepsi yazdığı halde burada Aliağa halkına açık ve aleni bir şekilde aldatıcı rakamların verilme sebebini ben anlayabiliyorum. Çünkü üretecek bir siyasetiniz yok. Bazı kelimeler öyle kolay kolay kullanılmaz. Şehrül Talan, vizyonsuz, peşkeş daha bunu çeşitlendirebiliriz. Bunlar Aliağa siyasetine yakışmayan kelimeler. Aliağa’yı büyüten bir Serkan Acar var. Bu yatırımlar olmasa Radison Otel gelmezdi, Ramada Otel yapılmazdı. Şuanda Aliağa Belediyesi’nin bankalara borcu 9 milyonlar seviyesinde. 672 milyonu 9 milyona kıyasladığımızda ödeyeceğiniz miktarın cebinizdeki bozuk paradan farkı yoktur. Zorlamalarla, algılarla bir takım şeyleri ifade etmeye çalışıyorsunuz. Kapasite olmayınca aşağılarda kalırsınız. Vizyon ve kapasite olursa terabaytlara gidersiniz. Ya kendinizi güncelleyeceksiniz, halkın karşısında öne çıkacaksınız. Ya böyle yayarak, halkın karşısında bacak bacak üzerine atarak konuşacaksınız. O yüzden bu halk siz anlamıyor. O yüzden biz aynı kulvarda değiliz. O yüzden Aliağa Belediyesi İzmir’de her ankette birinci çıkıyor. Bazen birilerine ne olduğunu söylemek gerekiyor.” Dedi.

Oğuzhan Özşahin, “Saygıyı, başkan işçisini döverken sessiz kalanlardan öğrenecek değiliz”

MHP’li Hakan Şimşek’in konuşmasının ardından CHP’li Oğuzhan Özşahin söz aldı. Özşahin konuşmasında, “Öncelikle biz saygıyı, başkan meclis üyesini döverken sessiz kalan, işçisini döverken sesiz kalan bir meclis üyesinden, hatta başkan yardımcısından öğrenecek değiliz. Buzdolabının kendi zamanında icat edildiğini zanneden bir cumhurbaşkanının takipçilerini, ‘Otel bu zamanda geldi, Hilton Serkan Acar başkan olacak diye yapıldı’ diye düşünen bir meclis üyesini çok da kınamıyoruz. Kendi dönemime denk gelen Sayın Serkan Acar’ın faaliyetlerinden bahsedeyim. Tarihin en büyük kadrolu işçi işten atılması yapıldı. Tarihin en büyük borçlanması Aliağa için yapıldı. Kadın sığınma evi ve öğrenci yurdu kapatıldı. Tarihin en büyük arsaları satıldı. Borçlara karşılık büyük yerlerimiz hazineye devroldu. Eksik kaldı, Hakan Bey bunları unuttu, eklemek istedim.” İfadelerini kullandı.

Sedat Sarı, “Daha dikkatli bir üslupla yolumuza devam edelim”

Ardından CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Musa Özcan söz aldı ve bir önceki mecliste konuşulan battı çıktı projesi konusunda sözlerinin yanlış anlaşıldığını, projeye karşı olmadığını, sadece kapsamlı araştırma aşamasından geçirilip daha sonrasında gerekli görülürse yapılması gerektiğini belirten bir konuşma yaptığını hatırlattı. Ardından Meclis Başkan Vekili İYİ Partili Meclis Üyesi Sedat Sarı konuştu. Hakan Şimşek’in açıklamalarına cevap veren Sarı, “Hakan Bey, kırıcı kelimeleri kullanmak iktidar tarafına mubah, muhalefet tarafına suç mu? Çünkü başkanınız defaten vizyonsuzluk, kâle almamak, kapasitesizlik vesaire bir sürü kelime kullandı. Bunların hiç birini eleştirdiğinizi duymadım. Bundan sonra siz de biz de daha dikkatli bir üslupla yolumuza devam edelim. Konuşmanızda borç kısmını kuşa çevirdiniz. Belediyenin borcunu 9 milyon civarına indirgediniz. İndirgeye indirgeye bu miktara mı düştü borç.” şeklinde konuştu.

Acar, toplantı bitmeden ayrıldı

Toplantının uzaması nedeniyle meclis üyelerinin arasında oturan Belediye Başkanı Serkan Acar, toplantı bitmeden salondan ayrıldı. Toplantıyı izleyen birim müdürleri ve belediye personeli de Acar ile birlikte salondan dışarı çıktı.

Şimşek, Millet İttifakı meclis üyeleriyle dalga geçti

Daha sonra MHP’li Hakan Şimşek konuşmalara cevap verdi. Şimşek, “Vizyonel çalışmaları yapmazsanız Aliağa’yı katma değer olarak yükseltemezsiniz. Bu dar gelirli vatandaş için sıkıntı olabilir. Ama Aliağa’da malı mülkü olanlar için değerlenen arasalar avantajdır. Demek ki Aliağa’da yaşam kalitesi yükselmiş. Aliağa’da sosyal yaşam yükselmiş. Bunun tek dezavantajı sabit ücretle çalışan vatandaşlara. Ne konut edinme ihtiyacını karşılayabiliyoruz, ne de barınma ihtiyacını karşılayabiliyoruz. O da bu işin öbür tarafı. Onlar da ucuz yerlerde yaşayıp çalışmak istiyorlarsa burada çalışmaya devam edecekler. Toplu ulaşım kullanacaklar. Aliağa Belediyesini borçlu gösterme imkanınız yok. Allah izin verir de şu organize sanayi bölgesini de yaparsak Aliağa Belediyesi’nin bütçesi 500 milyondan aşağıya olmayacaktır. Siz böyle bir bütçeyi yönetebilecek durumda mısınız? Bakıyorum, çok fazla güncelleme gerekir. Çok fazla kapasite artırımı gerekir.” Diyerek Millet İttifakı Meclis üyeleriyle dalga geçti.

“Bir sıkıntın varsa dışarıda görüşelim”

Şimşek’in konuşması mecliste gerilime neden oldu. Millet İttifakı meclis üyeleriyle “Siz böyle bir bütçeyi yönetebilecek durumda mısınız? Bakıyorum çok fazla güncelleme gerekir. Çok fazla kapasite artırımı gerekir” diyerek dalga geçen Hakan Şimşek’e, CHP’li Meclis Üyesi Oğuzhan Özşahin sert çıktı. Özşahin, “Düzgün üsluptan bahsediyorsun, söylediğin şeylere bak. Sana saygı gösterip ağabey diye hitap ediyoruz sen saygısızlık ediyorsun, terbiyesiz adam” diyerek konuştu. Bunun üzerine Özşahin’e cevap veren Şimşek, “Bir sıkıntın varsa dışarıda görüşelim” diyerek tansiyonu iyice yükseltti. Yapılan karşılıklı konuşmaların ardından, Aliağa Belediyesi Mayıs ayı Toplantısı’nın, 5 Mayıs 2022 Salı günü saat 18.00’de yapılmasına karar verilmesiyle toplantı sona erdi.

Gerginlik toplantı sonunda da devam etti

CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Oğuzhan Özşahin ve MHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyesi Hakan Şimşek arasındaki tartışma meclis toplantısının ardından da devam etti. Toplantı çıkışı Özşahin’in yanına gelen Hakan Şimşek, yaptığı konuşmalarla Özşahin’e sataştı. Bunun üzerine tansiyon yeniden yükseldi ve karşılıklı laf atmalar yaşandı. Diğer meclis üyeleri ve toplantıyı izleyen konuklar ortamı sakinleştirmeye çalıştı. Toplantının konukları arasında bulunan İYİ Parti Aliağa İlçe Başkanı Yavuz Adar, Hakan Şimşek’in yanına gelerek sakinleştirmeye çalıştı, yapılanın doğru olmadığını sakince dile getirdi. Fakat Şimşek, Adar’ı da sert bir üslupla tersleyerek meclis koltuklarına doğru itti. Gerginlik meclis toplantı salonunun önünde de bir süre devam etti. Bazı belediye çalışanları da tartışmaya müdahil olarak gerilimi tırmandırdı. Yaşanan gerginlik meclis üyeleri ve konukların yeniden araya girmesiyle son buldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler