131019098
30 Ekim 2020, Cuma

ACAR VE ÇELİK’E HAKARET CEZASI

9 Temmuz 2020, Perşembe 06:39

     


Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve önceki dönem MHP’li Belediye Meclis Üyesi Hilkat Çelik’in, CHP’li ve AK Partili belediye meclis üyelerine hakaret ettikleri iddiasıyla açılan dava sonuçlandı. Sanıklar 7.600’er TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

2018 yılı Temmuz ayında gerçekleştirilen Aliağa Belediye Meclis Toplantısı’nda meclis üyelerine hakaret ettikleri iddiasıyla meclis üyelerinden bazılarının şikayeti üzerine Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve önceki dönem MHP’li Belediye Meclis Üyesi Hilkat Çelik hakkında dava açılmıştı. Bir süredir devam eden dava 6. duruşmada sonuçlandı. Aliağa 1.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasında dönemin CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyeleri; Erol Güngör, Bahar Deniz ve Ulviye Öztürk ile AK Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Uzunoğlu mağdur sıfatıyla yer aldı.

Adli para cezası ile cezalandırıldılar

Duruşmada Belediye Başkanı Serkan Acar ve MHP’li Belediye Meclis Üyesi Hilkat Çelik kamu görevlisine görevinden dolayı hakaretten suçlu bulundu. Mahkeme kararına göre sanıklar ayrı ayrı 365’er tam gün adli para cezası ile cezalandırıldı. Sanıkların eylemi birden fazla kişiye karşı gerçekleştirmiş olmaları nedeniyle verilen ceza artırılarak 456’şar tam gün adli para cezasına dönüştürüldü. Hüküm daha sonra sanıkların yargılama sürecindeki davranışları dolayısıyla 1/6 oranında indirilerek 380’er tam gün adli para cezasına çevrildi. Sanıklar 7.600’er TL adli para cezası ile cezalandırıldı.

5 yıl ertelendi

Aliağa 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza, sanıkların denetim süreci içerisinde kasten yeni bir suç işlememeleri kaydıyla beş yıl geri bırakıldı. Acar ve Çelik’in bu süre zarfında yeni bir suç işlemesi halinde mevcut cezanın da işleme konulacağı ifade edildi. Sanıklar ve mağdurların tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içerisinde Karşıyaka Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunabilecekleri öğrenildi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler