131019098
20 Nisan 2024, Cumartesi

Oğuzhan Özşahin: “Kirlilik ve kaos Aliağa’nın kaderi değil”

10 Ocak 2024, Çarşamba 06:14

     


Cumhuriyet Halk Partisi Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında bölgedeki sanayi kuruluşlarıyla halkı barıştıracaklarını söyledi.

Aliağa’nın en önemli sorunlarından birinin ilçedeki büyük sanayi kuruluşlarının bölgeye yeteri kadar katma değer sağlamaması olduğuna değinen CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin “İlçemiz Türkiye’nin ekonomik anlamda lokomotif bölgelerinden biri. Enerji ve demir-çelik sektörünün kalbi Aliağa’da atıyor. Dolayısıyla, finansal anlamda yerel değil, ulusal politikalar daha büyük önem arz ediyor. Bizler bunun farkındayız ve Aliağa için atacağımız her adımın ülkenin vizyonuna, ulusal ve uluslararası politikalarına uygun olması gerektiğini biliyoruz. Ürettiğimiz her proje, planladığımız her yatırım bu düşünce temelinde şekilleniyor.” dedi.

SERMAYE KARŞITI DEĞİLİZ

Göreve geldikleri andan itibaren ekonomik gelişimin destekçisi olacaklarını ifade eden Özşahin “Bizler yatırıma, sermayeye karşı değiliz, sanayicinin düşmanı değiliz. Ancak, mevcut durumda ilçemizde kontrolsüz büyüme ve denetimsiz üretim yöntemleri hem yaşam kalitesini hem de yatırım verimliliğini olumsuz etkilemektedir. Bunda en büyük sorumluluk yerel yönetimindir. Mevcut sanayi kuruluşları ihtiyaç halinde ceza kesilecek ‘altın yumurtlayan tavuk’ olarak görülmekte, ilçenin havası, suyu, geleceği anlık rant için heba edilmektedir. Göreve geldiğimizde ilk olarak yapacağımız işlerin başında yatırımcıyı dinlemek, ortak sorun ve çözüm önerilerini tespit ederek hayata geçirmek geliyor. Bölgedeki sanayi kuruluşları da buna gönüllü olacaktır. Çalışanlarının barınma, ulaşım, sosyal donatı ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında atılacak her samimi adıma karşılık vereceklerine inanıyorum.” diye konuştu.

PLANLI BÜYÜME, DÜZENLİ SANAYİLEŞME

Aliağa’nın özellikle yabancı yatırımcı açısından çok önemli avantajlara sahip olduğunu belirten Oğuzhan Özşahin “İlçemiz kara ve deniz taşımacılığının kesiştiği çok önemli bir liman kenti. Konteyner depolama bölgeleri ve raylı taşıma sisteminin entegrasyonu ile yerli ve yabancı yatırımcıya biçilmiş kaftan sunacağız. Organize Sanayi Bölgesi’nde bir tek boş tesis kalmayacak. Altyapısı hazır, ulaşım, barınma gibi problemleri çözülmüş bir bölgede kurulacak yeni fabrikalar, bölgedeki istihdam sorununa da otomatik olarak çözüm getirecek. Bizim tek yapmamız gereken, meslek edindirme kurslarıyla gençlerimizin koluna altın bilezik takmak…” ifadelerinde bulundu.

KİRLİLİK VE KAOS YOK OLACAK

Aliağa denilince akla ilk gelenin hava kirliliği olduğuna vurgu yapan CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Oğuzhan Özşahin “Belediye meclis üyeliği görevim süresince üzerinde önemle durduğum konuların başında sanayileşmenin çevresel etkileri ve alınması gereken önlemler geldi. Bu konuda dersimi iyi çalıştım. Sanayi deyince ilk akla gelen hava kalitesinin düşmesi, düzensiz nüfus yoğunluğu ve altyapı yetersizliği nedeniyle karşılaşılan trafik sıkışıklığı gibi faktörler. Ancak bu kaderimiz değil. Biz üzerimize düşeni yapacağız, sanayici gerekli özeni gösterecek ve kadere galip geleceğiz. Aliağa’yı ilgilendiren her önemli konuda halkımızla yapacağımız gibi, bunda da sanayici ve yatırımcılarla oluşturacağımız konsensus ile tüm Türkiye için örnek teşkil edeceğiz.” şeklinde konuştu.

MİDİLLİ SEFERLERİ MİLAT OLACAK

İlçede pek çok denizcilik firması bulunmasına rağmen bölge halkının denizle barışık olmadığına dikkat çeken Oğuzhan Özşahin “Aliağa maalesef denizden yeteri kadar yararlanmamakta, elinin altında bulunan altın madenini görmemektedir. Bölgemizde pek çok denizcilik firması faaliyet gösteriyor, Deniz Ticaret Odamız var gayretleri var fakat ilçemizde denize yeterince ilgi yok. Bu kabul edilemez. Önümüzdeki yaz Aliağa’dan başlaması planlanan Midilli seferleri bizim için de milat olmalı. Deniz turizmi ile hem büyük işletmeler hem de bölge esnafı için yeni kazanç kapıları açacağız. Elimizde Şakran gibi rüzgarıyla ve konumuyla yelken ve sörfte Alaçatı’ya rakip olabilecek bir cevher var. Yat turizmi için çok elverişli koylarımız var. Göreve gediğimiz ilk yılın sonunda Aliağa asbestle değil, denizinin güzelliğiyle ulusal ve uluslararası manşetlere taşınacak.” dedi.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler