131019098
25 Mayıs 2024, Cumartesi

Çıray’dan Fuat Oktay’a deprem soruları

10 Mart 2023, Cuma 06:09

     


İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşların sayısına ilişkin verileri mecliste paylaştı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşların sayısına ilişkin verileri meclis gündemine taşıdı. Çıray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardaki oransızlığın ve depreme ilişkin henüz bilinmeyenlerin cevaplanması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yöneltti.

“Ağır hasarlı bina sayısı ile vefat sayısı oransız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, merkez üsleri Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki çok şiddetli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısını 46 bin 104 olarak belirttiğini hatırlatan Çıray, Erdoğan’ın yaralananların toplam sayısına ilişkin bir bilgi vermediğini dile getirdi. Aynı açıklamaya göre deprem bölgesindeki 11 ilimizde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı yani artık kullanılamaz hale gelmiş bina sayısının 230 bini, bu binalardaki bağımsız bölüm sayısının 645 bini bulduğunun, ayrıca 3 milyon 320 bin vatandaşımızın da deprem bölgesinden diğer illere tahliye edildiğinin belirtilmesi üzerine Çıray konuyu meclise taşıyarak depreme ilişkin sorular sordu. Çıray, “Resmi açıklamalarda belirtilen ağır hasarlı bina sayısı verileri, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın açıklanan toplam sayısı arasında sanki bir oransızlık olduğunu düşündürmektedir” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler