131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Doğanşah Aydın: “Belge eksikliğinden dolayı reddettik”

11 Mayıs 2024, Cumartesi 09:24

     


Aliağa Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Kesin Hesabı’nın görüşüldüğü meclis toplantısında konuşan CHP’li Meclis Üyesi Doğanşah Aydın, ayrıntılı tablo ve belge eksikliklerinden dolayı 2023 Mali Yılı Kesin Hesabını sınırlı inceleyebildiklerini, bundan dolayı bazı bölümlerde ret oyu kullandıklarını söyledi.

2023 Mali Yılı Kesin Hesabı ve Taşınır Kesin Hesabı’nın görüşüldüğü Aliağa Belediye Meclisi Mayıs ayı Olağan Toplantısı’nın ikinci birleşiminin dilek ve temenniler bölümünde söz alan CHP’li Meclis Üyesi Doğanşah Aydın, neden bazı bölümlerde ret oyu kullandıklarını açıkladı. Aydın, meclis üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, “Gönül isterdi ki yürütmenin başı olan belediye başkanımız Serkan Acar da burada olsun. Serkan başkana hitap etmek isterdim. Şehir dışında olduğunu bile son dakika öğreniyoruz. Bu iletişimsizlik bizi üzüyor. Bize sunulan 2023 Mali Yılı Kesin Hesabını sınırlı da olsa inceledik. Sınırlı diyoruz, maalesef komisyonlarda bize doğru düzgün belge gelmedi. Ayrıntılı harcamaları talep etmemize rağmen bize herhangi bir ayrıntılı tablo gelmedi. Sadece burada oylamasını yapmış olduğumuz bilgiler geldi.” Dedi.

“Hukuksuz bir talepte bulunmuyoruz”

Ellerinde veri olmadığı için bazı konulara itiraz ettiklerini kaydeden Aydın, “Bize sunulmayan belge ve bilgilerden dolayı bazı konularda itirazımızı ve reddimizi dile getirdik. Buradan bürokrat arkadaşlar ve emeği olan arkadaşlardan bir şey rica ediyorum. Bizler hukuksuz bir talepte bulunmuyoruz. Bizler ilgili yönetmeliklerin, yasaların biz meclis üyelerine vermiş olduğu yetkiler doğrultusunda belge istiyoruz. Bir belgenin, bilginin bize geri dönüş süresi 5 gün. Bu noktada daha özenli olmamız gerektiğini düşünüyorum.” Diye konuştu.

“Sanki bir kozmik odadan bilgi istiyoruz”

Meclisteki denetim görevlerini eksiksiz yerine getirmek istediklerini ifade eden CHP’li Meclis Üyesi Doğanşah Aydın, “Bunun ciddi sıkıntısını yaşıyoruz. Sanki bir kozmik odadan bilgi istiyoruz gibi. Biz yabancı değiliz. Biz Aliağa halkının oylarıyla seçilmiş olan meclis üyeleriyiz. Meclis, faaliyetlerin denetim yollarından biridir. Biz bu denetimi eksiksiz yerine getirmek istiyoruz. Ama maalesef bize bilgi, belge ulaşmadığı için bunu eksik yerine getiriyoruz. Sayın Serkan Acar bizi mutlaka sonradan izleyecektir. Lütfen biz bilgi, belge istediğimizde bize zorluk çıkarmayın.” Dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler