131019098
28 Şubat 2021, Pazar

ÜLKÜ OCAKLARI İSTİKLAL İÇİN YÜRÜDÜ

11 Eylül 2020, Cuma 06:25

     


Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından başlatılan "İstiklal için Kararlılık Yürüyüşü" Gündoğdu Meydanı’nda son buldu. Gündoğdu Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir de katılım gösterdi.

İzmir'de, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından "İstiklal için Kararlılık Yürüyüşü" düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen grup, ellerinde Türk bayraklarıyla Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açıklama yapan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, yürüyüşün amacının Yüce Türk Milletinin milli meselesi olan 12 ada sorununu ortaya koymak ve adalar üzerindeki hakları bütün dünyaya haykırmak olduğunu söyledi. Yürüyüşe, MHP İzmir Milletvekilleri Hasan Kalyoncu ve Taner Osmanağaoğlu, MHP İl Başkanı Veysel Şahin de katıldı. Bunun yanında yürüyüşten sonra yapılan basın açıklamasına aralarında MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir’in de bulunduğu ilçe başkanları da katılım gösterdi.

“Düşmanı denize dökeceğimiz yer yine Ege olacaktır”

Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Antlaşmalarını ihlal ettiğini savunan Yıldırım, "Yunanistan geçmişte olduğu gibi gayri ciddi tutum ve davranışlarıyla ikiyüzlülük yapmaktadır. Bölgede yükselen tansiyonun çatışmaya yol açıp açmayacağını tayin edecek bundan sonraki tutumudur. Yunan hükümeti aklını başına almalıdır." dedi. Yunanistan'ın, muhasım ülkelerin arkasına saklanıp anlaşmadan konuşmadan ısrarla kaçıp, hukuksuz bir şekilde elinde bulundurduğu adalar üzerinden Türkiye'nin egemenlik haklarını ve milli güvenliğini tehdit ettiğini ifade eden Yıldırım, "Yunanistan bilmelidir ki, Yüce Türk milletinin her ferdi, sefer için hazırlıklıdır, teyakkuzdadır ve tarihi hakkı olan 12 ada için kan ve can vermekten kaçınmayacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Sakarya'da ezdiklerimiz, nihayetinde Afyonkarahisar'dan önümüze katıp, İzmir'de denize döktüklerimiz anlaşılan tarihten ders almamıştır. Şunu herkes bilmelidir ki, baktığımız yer Kocatepe, bastığımız yer Dumlupınar, bayraklaştığımız yer İzmir, düşmanı denize dökeceğimiz yer yine Ege olacaktır. Türk milleti mavi vatanın istiklaline baş koymuştur. Bu noktada kararlıdır. Milli yeminden asla ama asla vazgeçmeyecektir. Atatürk, 'Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik dahil Batı Trakya'yı Türk hudutları içine katacağım' demiştir. Bizim imanımız, inancımız tamdır. Atatürk'ün hedef gayesini gerçekleştirecek olan Türk gençliğidir." İfadelerini kullandı.

“Yunanın denize döküldüğü yerde aynı mesaj verildi”

Konuyla alakalı açıklamada bulunan MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir, “Her biri Türk Bayrağı gibi tertemiz Ülkücü Gençlik, İzmir’de emperyalizme, bölücülere, mandacılara, hainlere karşı göğsündeki iman ve Türklük aşkıyla “İstiklal için kararlılık “ yürüyüşünü gerçekleştirdi. Var olsun ülkü ocakları. İlçe başkanları olarak biz yürüyüşe katılmadık. Basın açıklamamıza katıldık. Yürüyüşümüzü Ülkü Ocakları yaptı. On iki ada, on iki grup, her grupta 81 ili temsil eden 81 genç yürüyüş yaptı. Sonrada basın açıklaması yaptılar. Yunanın denize döküldüğü yerde aynı mesaj verildi. Yani gerekirse bir daha denize dökeriz mesajını hem dünya kamuoyuna hem de Türkiye kamuoyuna göstermiş olduk.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler