16 Haziran 2024, Pazar

Bezircilioğlu: “Özlale’nin kişisel kaprisleri yüzünden görevden alındık”

12 Ocak 2024, Cuma 06:44

     


İYİ Parti Genel Merkezi’nin kararı ile partinin İzmir il başkanı Sinan Bezircilioğlu ve yönetimi görevden alındı. Bezircilioğlu, İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’nin kişisel kaprisleri yüzünden görevden alındıklarını açıkladı.

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale ile partinin il başkanı Sinan Bezircilioğlu arasında yaşanan gerilim il başkanı ve il yönetiminin genel merkez tarafından görevden alınması ile sonuçlandı. Yaşanan gelişmenin ardından görevden alınan İYİ Parti İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu il başkanlığında basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Genel Başkanımız tercihini Ümit Özlale lehine kullandı”

İYİ Parti İzmirli Yönetim Kurulu’nun, Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı'nın 10.01.2024 tarihli yazısı ile 11.01 2024 tarihinde görevden el çektirildiğini açıklayan Sinan Bezircilioğlu, “El çektirme kararında gerekçe belirtilmemiştir. Bu nedenle Genel Merkezimizin bu tasarrufu ile ilgili İl Yönetim Kurulumuz üzerinde bir töhmet oluşmaması adına görevden alınma nedenini kamuoyu ile paylaşmak zaruri olmuştur. Yılbaşından hemen önce il başkanlığı makamında il sekreterimiz, siyasi işler başkanımızın üzerine yürümüş, sözlü ve fiili saldırıda bulunmuştur. Bunun üzerine il sekreterinin görevinden istifası istenmiş ancak Ümit Özlale devreye girerek, il başkanımıza ‘İl sekreteri yoksa ben de yokum’ diyerek sürecin baş aktörlüğüne soyunmuştur. İl yöneticilerini görevlendirme yetkisi il başkanındadır. Bu yetki milletvekili ya da herhangi bir adayın uhdesinde değildir. Parti içinde bu tarz bir olayın hoş görülmesinin mümkün olmadığı kendisine iletildiğinde ‘Ben de Genel Başkan'a giderim, ya il ya ben derim’ diyerek ısrarcı olduğunu belirtmiştir. Olayın akabinde Ümit Özlale Ankara'ya giderek Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ile görüşmüş, ‘Ya ben ya da il yönetimi’ diye diretmesi neticesinde de Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener tercihini Ümit Özlale lehine kullanmak zorunda kalmış ve yönetim görevden el çektirilmiştir” dedi.

“Aylardır fırsat kolladı”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale’nin İl Yönetim Kurulu'nu görevden el çektirmek için aylardır fırsat kolladığını belirterek, “Ümit Özlale, adaylığı açıklandığı günden bugüne, il binasında alan tahsis edilmesine de rağmen il binası dışında, seçim çalışmalarına il başkanı ve yönetimini hiçe sayarak bir kaç kişi ile sürdürmekteydi. Son olayda da Ümit Özlale, müdahale yetkisi olmamasına rağmen il yöneticileri arasında geçen ve disiplin cezası gerektiren bir olayı bahane ederek, gerek partimizi gerekse Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’i zor durumda bırakmıştır. İYİ Parti İzmir İl Yönetim Kurulu, demokratik bir kongrede delegenin oyu ile seçilmiştir. Partinin tüm üyelerinin yeterlilik onayı anlamına gelen, genel seçim temayül yoklamasına katılmadan kontenjan adayı olarak İzmir Milletvekili seçilen Ümit Özlale'nin, yerel seçimlere 80 gün gibi kısa bir süre kala il yönetimini görevden aldırarak teşkilatı dizayn etme çabası, kendisinin demokrasiye bakış açısını demokrasiden uzak benmerkezci yönetim anlayışını açıkça ortaya koymaktadır” diye konuştu.

“Kongrede kaybetmiş kişileri yönetime getirmek istedi”

Özlale’nin mevcut yönetime karşı kongrede kaybetmiş kişileri yönetime getirmek istediğini kaydeden Bezircilioğlu, ‘’Seçim çalışmalarında ‘İzmirliyim, İzmir'in değerlerine sahibim’ diyen ve partimizin en iddialı belediye başkan adayı olarak kabul ettiği Ümit Özlale'nin, seçilerek göreve gelmiş il yönetiminin, şımarık bir kaprisle görevden el çektirilmesini sağlayarak, mevcut yönetime karşı kongrede kaybetmiş kişileri yönetime getirmek istemesi İzmir'in demokratik, cumhuriyetçi, özgür, çağdaş yapısıyla bağdaşamadığının göstergesidir. Bizler partimizin neferleriyiz ve her zaman da partimizin emrinde olacağız. Biz dün vardık, bugün varız 1 Nisan’dan sonra da burada olacağız” dedi.

“Siyaseti çok iyi bilmediğinin bir göstergesi”

Basın açıklamasında gazetecilerin sorularını da cevaplayan Sinan Bezircilioğlu, gelen bir soru üzerine görevden alınmalarının antidemokratik bir hamle olduğunu vurgulayarak, “Antidemokratik bir hamledir, bu hamleyi genel merkeze yapmak zorunda bırakan da Ümit Özlale’dir. Seçime 80 gün kala eften püften sebeplerle bunu yapmak gerçekten kişisel olarak ego patlamasının göstergesi. Siyaseti çok iyi bilmediğinin bir göstergesi. Biz genel başkanımızın emrindeyiz. Belediye başkan adayımızın kişisel kaprisleri yüzünden görevden alındık. Genel Merkez 80 gün kala başkan adayını geri çekemeyeceğini söyledi. O zaman kimi geri çekecek, il başkanını” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler