30 Mayıs 2024, Perşembe

Çankırı, “Aliağa’da mama üretim tesisi ve mobil klinik kurulacak”

13 Mayıs 2023, Cumartesi 06:59

     


AK Parti İzmir Milletvekili ve 2. Bölge Milletvekili adayı Ceyda Bölünmez Çankırı Aliağa’da hizmet veren Pati Park Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Çankırı, Aliağa’da mobil klinik ve mama tesisi kurulacağını duyurdu.

AK Parti İzmir Milletvekili ve 2. Bölge Milletvekili adayı Ceyda Bölünmez Çankırı, Aliağa’da bulunan Pati Park Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret ederek sokak hayvanlarının kısırlaştırılma, beslenme, aşılanma ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekleri bir mobil klinik kuracaklarını müjdeledi. Çankırı, binlerce hayvanın yararlanabileceği mama tesisini de hayata geçireceklerini duyurdu. Partililerinin de eşlik ettiği ziyarete Hayvan Arama Kurtarma (HAK-TİM) ekipleri de katıldı.

“Aliağa’da beş yıldızlı otel konforunda bir tesisimiz var”

Ceyda Bölünmez Çankırı İzmir’de 400 bin sahipsiz sokak havyanı olduğunu, sokak hayvanları için mobil klinik ve mama tesisinin kurulmasıyla hem vatandaşların hem de sadık dostların emin ellerde olacağını vurguladı. Çankırı, “Bütün hayvanlar yaşam hakkına sahip. Bir hayvan türü olan insanın da hayvanları yok etmesine, yaşamlarına müdahale etmeye hakkımız yok. Bizlere emanet olan bu canlılara en iyi şekilde bakmamız gerekiyor. Onların en iyi şekilde bakımı ve tedavisinin yapılması hepimizin insanlık görevi. İzmir aslında bu işlerin farkındalık yaratıldığı bir şehir. Ancak tedavilerinin gerektiği kadar yapılamaması noktasında eksikler var. Bu eksikler de maalesef yerel yönetimlerden kaynaklı eksikler. Sonuçta her ilçede barınaklar var ama bu barınakların nasıl işletildiğini bilmiyoruz. Ama Aliağa ilçemizde görüyoruz ki beş yıldızlı otel konforunda bir tesisimiz var. Bu ziyaret sonrasında gördük ki burada Bakırçay Havzasında mobil klinik talebini aldık. İnşallah bunu köylere de kazandıracağız. İzmir 4,5 milyona yakın bir nüfusa sahip. Öte yandan da 400 bine yakın sahipsiz sokak hayvanı var. Şehrin içinde görüyoruz bunu. Diğer bölgelerde AK Parti belediyelerinde de örneğin Bayındır Belediyesi’ne de inşallah Küçük Menderes Havzasına da yaptıralım. Diğer belediyelere de örnek olsun. Çünkü biz AK Belediyecilik olarak Cumhur İttifakı’nda yapmış olduğumuz belediye hizmetlerinde hep öncülük ediyoruz. İnşallah iyi şeyler birbirini hep taklit etsin biz bunu arzu ediyoruz. Kim bir canlıya hayat verecek, onun yaşam hakkını elinden almayacak, onun fiziksel ve çevresel şartlarını iyileştirecek bir hizmet yaparsa biz ona da saygı duyarız. Yapılan tüm işler takdir edilmelidir” dedi. Çankırı mobil kliniğin ilçe sınırlarındaki tüm köylere muhtarlar ve belediye üzerinden yapılan duyuru ile ulaşım sağlayarak hizmet vereceğini söyledi.

Cezaevinden artan gıdalar mama üretim tesisinde dönüştürülecek

Aliağa Belediyesi sınırlarında olan İzmir 2 No’lu T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’yla iş birliği yapacaklarını belirten Çankırı; “Aliağa’da iyi bir potansiyel var. Burada cezaevi olduğu için artan gıdaları proteinle dengeli karıştırarak hazır mamaya dönüştürülen paketleri de mobil klinikle dağıtımını sağlayacağız” dedi. Ziyaret sonrasında açıklama yapan HAK-TİM gönüllüsü Zehra Betaş, proje sayesinde barınakların yükünün hafifletileceğine dikkat çekerek söz konusu kliniğin tam teşekkülü olarak sadece Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde mevcut olduğunu belirtti. Betaş, “Popülasyon dengeye girerse bu hayvanlara eziyet sorunu haline getirilen örneğin etik olmayan aparatlarla onların sokaktan toplanmaları, toplu zehirlemeler gibi sorunlar da ortadan kalkar. Böylelikle barınakların yükünü de hafifletmiş oluruz.” dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler