29 Mayıs 2024, Çarşamba

CHP’den Acar’a “ihale” eleştirisi

13 Aralık 2022, Salı 06:51

     


CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ve yönetimi basın mensuplarıyla buluştu. Toplantıda Katlı Kavşak (Battı – Çıktı) Projesi’nin yapım sürecinde gerçekleştirilen ihaleler hakkında eleştirilerde bulunuldu.

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ve yönetimi, ilçede faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Oğuzhan yapılan toplantının, geçtiğimiz hafta MHP Aliağa İlçe Başkanı Nuray Aydemir ve yönetiminin düzenlediği, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın da katılım gösterdiği toplantıda sarf edilen açıklamalara tepki ve katlı kavşak (Battı – Çıktı) projesindeki ihalelerin de usullerine yönelik olduğunu açıkladı. Toplantıda CHP’li Aliağa Belediye Meclis Üyeleri de hazır bulundu.

Oğuzhan, “20 yıllık iktidarın 15 yılında muhalif olduklarını unuttular mı acaba?”

MHP Aliağa İlçe Başkanı Nuray Aydemir’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalara cevap veren CHP İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan, “Malumunuz, sizlerle gerçekleştirilen bir sohbet organizasyonunda, Cumhur İttifakının küçük ortağının ilçe başkanı, genel başkanımızın 3 Aralık tarihinde milletimize umut olan vizyon açıklamasına ilişkin talihsiz beyanlarda bulunmuştur. Söz konusu açıklamaları okurken, sayın başkan, alanında söz sahibi, yetkin, bilinir hangi ekonomistlerden bilgi almıştır, merak buyurduk. Öncelikle sayın başkana, açıklamasında ülkenin karanlık günlerden geçtiğini itiraf ettiği için teşekkür ediyorum. Bizler, Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’na inanlar olarak hayal kırıklığına uğramadık sayın başkan. Bilakis iktidara gelişimizi daha bir heyecan ve coşku ile bekliyoruz. Sayın Başkan, ülkenin içinde bulunduğu karanlık durumu itiraf etmiş ama bu durumun sorumlusunun muhalefet olduğunu iddia etmiştir. 20 yıllık AKP iktidarının ilk 15 yılında kendilerinin muhalif olduklarını unuttular mı acaba diye düşünmeden de edemedik. MHP İlçe Başkanı açıklamalarında, Başkanlık Sistemine geçmeden önce Cumhuriyetimizin ve daha birçok demokratik, gelişmiş ülkenin yönetim şekli olan Parlamenter Sisteme ucube demiştir. Üstelik hedeflenen güçlendirilmiş bir yönetim anlayışı için bu tabiri kullanmıştır. Ancak, bizim ucube tanımımız ile başkanın ucube tanımı taban tabana zıt olmuştur. Bütün yetkilerin tek adamda toplandığı bir idare şekli ne zamandır demokratik olmuştur? Güçlü Türkiye, denetlenebilir, hesap veren, liyakatli yöneticilerin işbaşına gelmeleri ile mümkündür. O güzel günlere az kaldığının müjdelendiği bir gün olmuştur 3 Aralık. MHP İlçe Başkanı Sayın Aydemir, zihniyetimizi kargaşa ve kaosa sürüklemek isteyenler olarak etiketlemiştir. Sayın Başkan, bizler Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı ve her bir üyesi ihanet planları içinde olmak ithamınızı kabul etmiyor ve milliyetçiliğin, vatanseverliğin kimsenin tekelinde, hele hele partilerin tekelinde olmadığını bir kez daha tekrarlıyoruz. Kalbimizde vatan ve millet sevgisi ile dün olduğu gibi bugün de aydınlık, müreffeh bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğimizi büyük bir kararlıkla tekrarlıyoruz.” Dedi.

“Parlayan bir Aliağa görmedik ama arazileri talan edilen bir Aliağa gördük”

MHP İlçe Başkanı Aydemir’in, Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Aliağa’yı İzmir’in parlayan yıldızı yaptığını iddia ettiğini hatırlatan Oğuzhan, “Parlayan bir Aliağa görmedik ama arazileri talan edilen bir Aliağa gördük. Bir haber sitesinde ‘Bir şirket profili: seçimden sonra kuruldu, MHP’li Belediye iki yılda 14 İhale yağdırdı’ şeklinde yer alan habere istinaden soruyoruz bizler de ‘Artife İnşaat Yapı Peyzaj Sanayi Ve Ticaret Ltd. şirketini. Bu şirketin sadece Aliağa Belediyesi’nden iş aldığı doğru mudur? 2 yıllık ömründe Aliağa Belediyesi’nden hangi işleri, hangi fiyatlara almıştır? Battı Çıktı Projesi Aliağamıza hayırlı uğurlu olsun, yapım esnasında ciddi bir emek veren İZSU’ya teşekkür ediyoruz. Her ne kadar büyük ortağın İl Başkanı, Aliağa’da CHP’li Büyükşehir’in çalışmaları engellediğini söylemiş ise de hafızamız yanıltmıyorsa Başkan Acar, İZSU’ya katkılarından dolayı teşekkür etmişti. Gönül isterdi ki İl Başkanı bu beyanatı verdiğinde, Belediye Başkanı gerçeği belirtsin.” İfadelerini kullandı.

“Serkan Acar’a 5 milyonluk farkın sebebini sormak istiyoruz”

CHP Aliağa İlçe Başkanı Özlem Şan Oğuzhan ardından CHP Aliağa İlçe Yöneticisi Önder Koç, Aliağa Belediyesi tarafından yapılan Katlı Kavşak (Battı – Çıktı) Projesi’nin yapım sürecinde gerçekleştirilen ihaleler hakkında bilgi verdi. Önder Koç, “16 Mayıs 2022 tarihinde Aliağa şehir merkezi farklı seviyeli kavşak ihalesine çıkıyor. İhale pazarlık yöntemi ile yapılıyor. İhaleyi pazarlık yaparak NET Yapı diye bir şirket 108 milyon 104 bin700 TL ile kazanıyor. İhaleyi alan firma anahtar teslim olarak kavşağı bitirip çıkacak. Ama asıl hikaye daha sonra devam ediyor. 12 Eylül 2022 tarihinde Katlı Kavşak Aydınlatma Direği ihalesine çıkıyor. İhale pazarlık yöntemi ile yapılıyor. İhaleyi OPTOLED firması 7 milyon 306 bin TL ile kazanıyor.19 Ekim 2022 tarihinde Su Köprüsü, Antik Sütun ve Peyzaj için ihaleye çıkıyor. İhaleye pazarlık yöntemi ile Jeotermal Enerji Şirketi çağrılıyor. 13 milyon 99 bin 679 TL gibi bir para ile Jeotermal kazanıyor. 25 Kasım 2022 tarihide tekrar bir ihaleye şahit oluyoruz. Su Köprüsü, Antik Sütun ve Peyzaj için ihaleye çıkıyor. Tekrar aynı ihale. Bu sefer İkiay firması ihaleye giriyor ve 8 milyon 926 bin 323 TL ile ihaleyi kazanıyor. Aradaki 5 milyon TL gibi bir fark ne oluyor acaba. Serkan Acar’a 5 milyonluk farkın sebebini sormak istiyoruz. İlk ihaleye çıkan Park ve Bahçeler Müdürlüğündeki ekibiniz mi ihale yapmayı bilmiyor, yoksa Jeotermal A.Ş firmanızdaki personel mi çok iyi de bu kadar fark çıkabiliyor ?” Şeklinde konuştu.

“Acar sürekli ihale yaparak bir yerlerden para aktarmaya devam ediyor”

Önder Koç, konuşmasının devamında süreç içerisinde Aliağa Belediyesi tarafından yapılan diğer ihalelerden de bahsederek, “21 Kasım 2022 tarihinde Aliağa Belediyesi Spor ve Yaşam Merkezi Bina Yapım ve Peyzaj düzenlemesi işi için ihaleye çıkıyor. İhaleyi Sarılar İnşaat firması 215 milyon 220 bin TL gibi neredeyse bir ilçenin 2022 bütçesi kadar para ile kazanıyor. 31 Mart 2022 tarihide Aliağa Belediyesi Spor ve Yaşam Merkezi yapılmasına ilişkin mimari ve mühendislik uygulama projeleri hazırlanması işi için ihaleye çıkılıyor. İhaleyi Nokta Planlama Mimarlık 695 bin TL ile kazanıyor. 21. Mart 2022 tarihinde yine Aliağa Spor ve Yaşam Parkı yapılmasına ilişkin Mimari Avan Projeleri ve Mühendislik raporları hazırlanması işi için ihaleye çıkılıyor. Bu sefer ihaleyi NEXT Planlama Mimarlık firması 655 bin TL ile kazanıyor. Aynı iş için 20 gün ara ile 2 ihale yapılıyor. Biz takip etmekten yorulduk ama başkan ihale yapmaktan sıkılmadı. 21 Şubat 2022 tarihinde İzmir Aliağa Damızlık Koyun Üretim Merkezi Yapım işi için ihaleye çıkılıyor. İhaleyi yine pazarlık usulü ile kazanan firma 8 milyon 20 bin 947 TL ile Jeotermal Enerji firması oluyor. Biz yine anahtar teslim ihale beklerken bu iş içinde ihale üstüne ihale yapılıyor. Üstelik 180 takvim gününde bitirme zorunluluğu olduğu halde yapılmasına destek verdiğimiz bu tesisine zaman biteceğini merak ediyoruz. 13 Mayıs 2022 tarihinde Aliağa Damızlık Koyun Üretim Merkezi İçin 250 kilo-volt-amper Transformatör ve Enerji Nakil Hattı montaj dahil malzeme alım işi için ihaleye çıkılıyor. İhaleyi pazarlık yöntemi ile yine Jeotermal Enerji firması 599 bin TL ile kazanıyor. 31 Mayıs 2022 tarihinde Aliağa Damızlık Kıvırcık Koyun Üretim Merkezi için sondaj hizmet alımı işi için ihaleye çıkılıyor. Yine pazarlık usulü ve kazanan firma 703 bin TL ile TESPA şirketi oluyor. Serkan Acar sürekli ihale yaparak bir yerlerden para aktarmaya devam ediyor.” Dedi.

“Aliağa’nın havası 50 mikron değerin üstünde”

Koç, Acar’ın Aliağa’nın havasının temiz olup olmadığı yönündeki değerlendirmelerine de değinerek, “Serkan Acar, geçtiğimiz hafta basınla düzenlenen kahvaltıda Aliağa’nın havasının temiz olduğu ile ilgili açıklama yaptı. Dünya şartlarında PM10 partikül değerlerinin verildiği bir sistem var ve Aliağa’nın havası da burada ölçülüyor. 50 mikron değerinde olması gereken hava, 10.00 – 16.00 saatleri arasında 50 mikron değerin üstünde. Aliağa halkı bu saatler arasında sokağa çıkmayacak mı ?” ifadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler