131019098
17 Eylül 2021, Cuma

MENEMEN’DE BELEDİYE BAŞKAN VEKİLİ AYDIN PEHLİVAN

14 Ocak 2021, Perşembe 07:14

     


Menemen Belediyesinde yenilenen kura çekimi sonucu Belediye Başkan Vekili olarak AK Parti'nin adayı Aydın Pehlivan belirlendi.

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un "zimmet ve irtikap" suçlarından hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmasının ardından Belediye Meclisindeki oylamada 4. turda da sonuç alınamayınca yapılan kura çekiminde Belediye Başkan Vekilliği görevine Deniz Karakurt getirilmişti. AK Parti'nin adayı Aydın Pehlivan'ın seçimde cam kavanoz içinde yapılan kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine İzmir 2. İdare Mahkemesi, usule aykırı olduğu gerekçesiyle kura çekiminin yürütmesini durdurmuştu. CHP'lilerin yürütmenin durdurulması kararına karşı yaptığı itirazı İzmir Bölge İdare Mahkemesi reddetmişti.

Önceki gün yeterli çoğunluk sağlanamamıştı

Belediye Meclisinin 4 Ocak'ta planlanan toplantısı, CHP ve İYİ Partili üyeler katılmayınca yapılmamış, 7 Ocak'taki meclis toplantısında da CHP ve İYİ Partili üyelerin oylarıyla kura çekimi gündemden çıkarılmıştı. Kura çekiminin ikinci kez yapılamamasının ardından İzmir Valiliği tarafından sürecin tamamlanması için Başkan Vekili olarak İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan görevlendirilmişti. Doğan'ın önceki olağanüstü topladığı mecliste yeterli çoğunluk sağlanamamış ve meclis, kura çekimi gündemiyle ikinci kez olağanüstü toplantıya çağrılmıştı.

CHP’den sadece Deniz Karakurt ve Turan Erdoğan katıldı

İzmir Valiliği tarafından geçtiğimiz günlerde Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Menemen Belediye Meclisini dün ikinci kez olağanüstü topladı. Meclis toplantısına CHP grubundan sadece Belediye Başkan Vekili Adayı Deniz Karakurt ile CHP İlçe Başkanı Turan Erdoğan katıldı. İYİ Partili belediye meclis üyeleri de meclis toplantısında yer almadı. AK Parti ve MHP'li meclis üyeleri ise toplantıya katıldı.

Kura çekimi siyah bez bir torbada yapıldı

Toplantı yeter sayısı olan dörtte bir çoğunluğun sağlanmasının ardından gündemin tek maddesi olan belediye başkan vekilini belirlemek için kura çekimi yapıldı. AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan ve CHP'nin adayı Karakurt'un isimlerinin yazılı olduğu kağıtlar katlanarak siyah bez bir torbaya konuldu. İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan tarafından yapılan kura çekimi sonucu Menemen Belediye Başkan Vekili olarak AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan belirlendi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler