131019098
26 Mayıs 2024, Pazar

Partilerin aday adaylığı şartları belli oldu

14 Mart 2023, Salı 06:06

     


Siyasi partilerde milletvekilliği aday adaylığı için başvurular başladı. Partilerin aday adaylığı için istediği şartlar da belli oldu.

Türkiye, 14 Mayıs'ta seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri öncesi, siyasi partiler seçim çalışmalarına hız verdi. Milletvekilliği aday adaylığı için başvurular da başladı. Partilerin aday adaylığı için istediği şartlar da belli oldu.

AK Parti

AK Parti'de milletvekilliği aday adaylığı başvurular başladı. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD'ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor. Ödeme, yetişkinler için 20 bin TL, kadınlar ve gençler için 10 bin TL, engelliler için 5 bin TL şeklinde olacak. Ödemeler 16 Mart'a kadar AFAD'a yapılacak.

CHP

CHP’de de milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu başladı ve 20 Mart'a kadar sürecek. 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler, yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek. Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay'da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak. 20 Mart'ta sona erecek başvurular için aday adaylarından ayrıca 3'er bin lira da dosya ücreti alınacak.

MHP

MHP'de ise bugün başlayacak olan milletvekili aday adaylığı başvuruları 21 Mart'ta sona erecek. Genel merkezde hazırlıklar tamamlandı, müracaat formları basıldı. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek. Başvuru ücreti olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

HDP

HDP’de aday adaylığı başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

İYİ Parti

İYİ Parti’de milletvekili aday adaylığı başvuru ücreti 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engelli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.

Saadet Partisi

Saadet Partisi’nde erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelli vatandaşlar için 5 bin TL başvuru ücreti belirledi. Deprem bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.

Yeniden Refah Partisi

Yeniden Refah Partisi’nde milletvekili aday adaylığında başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

Milletvekili olmak için aranan şartlar

Türkiye’de milletvekili olabilmek için 18 yaşını doldurmuş, Türk vatandaşı ve seçme hakkına sahip olan herkes aday olabilir. Ayrıca adayların siyasi parti üyesi olması gerekiyor. Milletvekili adayları aynı zamanda seçim bölgesinde ikamet etmeli veya seçmenlerin kayıtlı olduğu seçim çevresinde seçmen niteliğini taşımalıdır. Ancak, belirli suçlardan hüküm giymiş kişiler milletvekili adayı olamazlar. Bunun yanı sıra, bazı özel koşullar da bulunabilir. Örneğin, askeri personel milletvekili adayı olmak istediklerinde görevlerinden istifa etmeleri gereklidir.

Siyasi partilerin aldığı hazine yardımları

Öte yandan partilerin bu sene ne kadar Hazine yardımı alacağı da belli oldu. TBMM'ye sunulan bütçeye göre 2023'te AK Parti 1 milyar 961.3 milyon, CHP 1 milyar 43,9 milyon Hazine yardımı alırken, MHP'ye 170.5 milyon, HDP'nin alacağı miktar 539.5 milyon TL oldu. İyi Parti’ye ise 153.1 milyon lira Hazine yardımı yapılacak.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler